• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 6(104)/2016

    Artykuły branżowe

    ponad rok temu  26.12.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 6

    Realizowany w latach 2013-2015 program partnerski KorrAll miał na celu zawiązanie współpracy w zakresie szkolenia zawodowego dla obszaru zabezpieczeń antykorozyjnych.

    Artykuł przedstawia rezultaty i produkty projektu partnerskiego KorrAll zrealizowanego w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” - Leonardo da Vinci dofinansowanego przez Komisję Europejską pt. „Porozumienie w zakresie dokształcania oraz transferu wiedzy w obszarze ochrony antykorozyjnej” [1]. Jest podsumowaniem działań programu przedstawionego w artykule „Czy zostaną ujednolicone zasady zabezpieczeń antykorozyjnych” [2].
    Opisuje działania prowadzone w ramach projektu, takie jak:

    • ustalenie istniejących sposobów kwalifikacyjnych w dziedzinie antykorozji,
    • analiza norm, procedur i przepisów technicznych,
    • porównanie stanu kształcenia i dokształcania w krajach uczestników projektu (DE, PL, RO),
    • analiza metod dla przyszłej transparentności kwalifikacji oraz możliwości zrównania kompetencji personelu w wymiarze europejskim.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Partnerami projektu byli (instytucja i osoba prowadząca zespoły robocze):

    • Niemcy
    • GSI mbH Oddział SLV Duisburg (GSI SLV Duisburg) – koordynator projektu dr inż. Teodora Maget;
    • INFIKOR – instytut ds. konserwacji i technik antykorozyjnych GmbH, Instytut przy Wyższej Szkole Zawodowej Południowej Westfalii, Iserlohn - prof. dr inż. Ralf Feser;
    • Rumunia
    • Rumuńskie Stowarzyszenie Spawalnicze (ASR) - prof. dr inż. Dorin Dehelean;
    • Uniwersytet Eftimie Murgu z Resita, Rumunia (UEMR) – prof. dr inż. Dorina Frunzaverde;
    • Polska
    • SLV-GSI Polska Sp. z o.o. (mgr inż. Piotr Gładysz)

    Partnerstwo w pierwszej kolejności dążyło do:

    • wymiany doświadczeń i wzajemnej wymiany know--how,
    • tworzenia ścisłego powiązania pomiędzy kształceniem zawodowym ze światem pracy na płaszczyźnie europejskiej,
    • powiązań z zakresie doradztwa w obszarze kształcenia zawodowego.

    Podczas wizyt w ramach partnerstwa, oprócz przedstawienia tematów ukierunkowanych na praktykę w obszarze ochrony antykorozyjnej, doszło do wymiany strategii kwalifikacyjnych i programów kształcenia w krajach uczestników projektu. Projekt dał instytucjom partnerskim możliwość połączenia ich wiedzy i doświadczeń na polu kształcenia zawodowego w zakresie ochrony antykorozyjnej na płaszczyźnie europejskiej.
    Korozja, co powszechnie wiadomo, powoduje uszkodzenia materiałów i obiektów.
    W materiałach wykorzystywanych do produkcji elementów konstrukcyjnych mogą wystąpić zmiany na skutek działania agresywnych mediów. Każda zmiana materiału, jego właściwości i/lub jego powierzchni będzie miała wpływ na jego zachowanie i żywotność podczas okresu zastosowania.

    Korozja powodując znaczne uszkodzenia konstrukcji, ma ogromne skutki gospodarcze i ekologiczne oraz stanowi zagrożenie dla gospodarki i środowiska.
    Okoliczności te wymagają przeprowadzania prac antykorozyjnych na odpowiednio wysokim poziomie. Jakość wykonania prac antykorozyjnych jest natomiast mocno uzależniona od kwalifikacji personelu wykonującego, kontrolującego i nadzorującego te prace na miejscu budowy i/lub w zakładzie wytwórczym konstrukcji.
    Wymaganie to uwzględnia się również w europejskich regulacjach prawnych dotyczących wykonania wyrobów budowlanych. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 [3] wymaga, aby wszystkie wyroby budowlane spełniały warunek zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. To oznacza m.in., że produkty powinny być trwałe. Ponadto, przed wprowadzeniem wyrobu na rynek, konieczne jest wystawienie deklaracji właściwości użytkowych i nadanie oznakowania CE. Warunki wydania deklaracji właściwości użytkowych obejmują m.in. obszary ochrony antykorozyjnej, spawania, cięcia, badań nieniszczących itd. (patrz zharmonizowana norma EN 1090-1 oraz EN 1090-2;-3) [4].
    W zakresie prac antykorozyjnych producent musi wykazać, że dysponuje odpowiednio wykwalifikowanym personelem specjalistycznym.
    Przeprowadzone badania wykazały, że możliwości dokształcania w dziedzinie ochrony przeciwkorozyjnej (konstrukcje stalowe) w krajach partnerskich projektu KorrAll – Niemczech, Rumunii i Polsce są różne:

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dantyl 1 11 miesięcy temu Na który z tych kursów byście postawili - http://krakowkursy.pl/... ? Chodzi oczywiście o wyciągnięcie z tego konkretnych umiejętności. Podpowiedzi, sugestie, doświadczenia?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji