• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Antykorozja

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 6 z 10

    Czynniki wpływające na korozję kontaktową metali

    Wpływ natężenia prądu korozyjnego 
    W wyniku procesów korozji galwanicznej zachodzącej w warunkach naturalnych na styku dwóch metali prawie nigdy nie jest osiągany stan równowagi między metalem anody a roztworem jego jonów. Natężenie prądu korozyjnego tylko częściowo zależy od różnicy potencjałów dwóch stykających się ze sobą metali tworzących ogniwo galwaniczne. Powstające na anodzie, w naturalnych warunkach korozyjnych, warstwy produktów korozji wpływają w sposób zasadniczy na opór elektryczny układu i jednocześnie na wielkość prądu korozyjnego. Szybkość korozji galwanicznej metali może być w związku z tym wyznaczana najbardziej wiarygodnie tylko poprzez bezpośredni grawimetryczny pomiar zmiany masy badanych układów metali w określonym środowisku korozyjnym.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Działanie tlenu
    W praktyce korozja galwaniczna przebiega najczęściej w obecności tlenu rozpuszczonego w elektrolicie obecnym w miejscu styku dwóch metali. Dlatego podstawowym katodowym procesem korozyjnym jest redukcja tlenu zachodząca w roztworze na powierzchni metalu. 
    W przypadku wystąpienia różnicy między potencjałami fragmentów powierzchni metalu powstają ogniwa galwaniczne nazywane ogniwami korozyjnymi, w których: 
    na fragmentach o niższym potencjale (anodach) zachodzą reakcje utleniania, na przykład: 
    Me → Me+ + e–

    • na fragmentach o wyższym potencjale (katodach) zachodzą reakcje redukcji, na przykład:

        H₂O + ½O₂ + 2e– → 2OH−
        2H+ + 2e– → H₂ ↑

    • elektrony przemieszczają się od anody w kierunku katody przez korodujący metal (przewodnictwo elektronowe pierwszego rodzaju)
    • aniony przenoszą odpowiednią ilość ujemnych ładunków w kierunku od katody do anody (przewodnictwo jonowe, elektrolityczne drugiego rodzaju)
    • produkty reakcji elektrodowych mogą wchodzić w roztworze w reakcje wtórne, w których mogą powstawać nierozpuszczalne związki tworzące warstwy o różnej szczelności, jak rdza na stopach żelaza lub patyna (śniedź) na stopach miedzi, na przykład:

    Fe + ½O₂ → FeO
    Fe2+ + 2H₂O → Fe(OH)₂ + 2H+
    Fe3+ + 3OH– → Fe(OH)₃
    Fe(OH)₃ →FeO(OH) + H₂O
    2FeO(OH) → Fe₂O₃ + H₂O
    na miedzi: 4Cu2+ + SO₄2− + 6OH– → CuSO₄ + 3Cu(OH)₂ 

    Maksymalna szybkość redukcji katodowej tlenu, przy określonym pH, jest ograniczona szybkością jego dyfuzji z roztworu elektrolitu do powierzchni katody. W nieruchomych roztworach występuje pewna maksymalna w danej temperaturze szybkość dyfuzji rozpuszczonego tlenu, która bezpośrednio wpływa na wartość prądu korozyjnego. Prąd ten z kolei określa szybkość korozji, która zależy od szybkości dyfuzji tlenu, a następnie jego redukcji w procesie katodowym. W warunkach atmosfer wilgotnych, np. w środowiskach kopalnianych, tropikalnych, morskich i w atmosferze przemysłowej oraz miejsko-przemysłowej czy w glebie, elektrolit powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej w postaci cienkiej warstwy wilgoci na powierzchni metalu. Dyfuzja tlenu do katody jest wtedy znacznie ułatwiona. Szybkość dyfuzji tlenu zwiększa się również wraz z podwyższeniem temperatury charakterystycznej dla środowisk, w których pracują urządzenia elektryczne. Szybkość rozpuszczania tlenu zależy od stanu powierzchni metalu stanowiącego katodę. Jeśli np. metal katody nie jest pokryty warstewką tlenku lub sam tlenek ulega redukcji, to redukcja rozpuszczonego tlenu na katodzie przebiega łatwiej i proces korozji intensyfikuje się. Obecność natomiast na katodzie trwałej warstewki tlenkowej powoduje zmniejszenie szybkości korozji metalu anody. Całkowita szybkość korozji galwanicznej jest wprost proporcjonalna do wielkości powierzchni metalu stanowiącego katodę. Szybkość korozji anody stykającej się z katodą jest odwrotnie proporcjonalna do powierzchni anody. Zależność ta ma duże znaczenie praktyczne, bo umożliwia ograniczenie szybkości korozji galwanicznej poprzez dobór właściwego stosunku powierzchni stykających się metali stanowiących anodę i katodę. W trakcie projektowania aparatury elektrycznej należy więc dążyć do tego, by stykające się ze sobą metale posiadały jak najbardziej zbliżony do siebie potencjał elektrodowy. W przypadku konieczności zastosowania styku metali o znacznie różniących się potencjałach elektrodowych, bardziej szlachetny metal (stanowiący katodę) powinien posiadać jak najmniejszą powierzchnię w stosunku do metalu aktywniejszego, stanowiącego anodę. Tak więc małe elementy, jak np. nakrętki, wkręty, podkładki itp. należy wykonywać z metalu bardziej szlachetnego niż łączone z nimi większe części konstrukcji.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Schemat 2. Korozja stali w warunkach beztlenowych z udziałem bakterii redukujących siarczany.
    Schemat 3. Schemat ogniwa korozyjnego z depolaryzacją tlenową.
    Schemat 4. Przykłady styków dwu metali niewywołujących reakcji galwanicznych – brak korozji galwanicznej.
    Schemat 5. Przykłady występowania korozji galwanicznej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...