• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 7 z 10

    Wpływ elektrolitu
    Duży wpływ na wartość, a często również na kierunek przepływu prądu galwanicznego oraz rozkład korozji galwanicznej na powierzchni anody, wywiera elektrolit. W przypadku elektrolitu o dużym przewodnictwie (np. wody morskiej) korozja galwaniczna rozkłada się stosunkowo równomiernie na całej powierzchni anody i ogólny ubytek masy jest bardzo duży. Natomiast w miarę obniżania się przewodnictwa elektrolitu obszar objęty korozją ulega zmniejszeniu i ogranicza się tylko do tych miejsc na anodzie, które są w bezpośrednim styku z katodą. W tym przypadku całkowity ubytek masy maleje. Zasolone wody kopalniane, podobnie jak wodę morską, zaliczyć należy do elektrolitów o dużym przewodnictwie, a to z racji znacznego stężenia w nich soli, zwłaszcza chlorków. Elektrolit w środowisku kopalnianym stanowi cienką warstewkę wilgoci lub wody kopalnianej o wysokim stopniu mineralizacji, zawierającą, oprócz jonów chlorkowych, również jony siarczanowe oraz jony wielu innych soli. Obecność takiego elektrolitu powoduje znacznie szybszą redukcję tlenu w cienkiej jego warstwie w porównaniu z szybkością redukcji na powierzchni metalu całkowicie zanurzonego w roztworze. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Ten typ elektrolitu wykazuje dwie charakterystyczne właściwości:

    • katodowa redukcja tlenu w cienkiej warstwie elektrolitu powstałej na powierzchni metalu następuje o wiele szybciej, niż w przypadku metalu zanurzonego całkowicie w roztworze; 
    • przewodnictwo elektryczne cienkiej warstwy elektrolitu w kierunku równoległym do powierzchni metalu jest małe nawet wtedy, gdy zawiera ono rozpuszczone kwasy. Prowadzi to do znacznego przyspieszenia procesów korozyjnych. Powodem tego jest duża łatwość dyfuzji tlenu w warunkach, gdy powierzchnia rozdziału faz powietrze – roztwór jest bardzo duża w stosunku do objętości roztworu. 

    Ponadto, w warunkach kopalnianych lub morskich, szybkie odparowywanie roztworu z powierzchni metalu zachodzące w wyniku przewietrzania lub działania wiatrów powoduje wzmożone konwekcyjne mieszanie warstwy elektrolitów, a tym samym przyspieszenie dopływu tlenu do katody i zmniejszenie polaryzacji. W efekcie prowadzi to do znacznego przyspieszenia korozji kontaktowej.

    Korozja stykowa jest jednym z ważniejszych czynników działających niszcząco na maszyny, aparaty i urządzenia elektrotechniczne eksploatowane zwłaszcza w atmosferach o podwyższonej agresywności korozyjnej. W celu jej wyeliminowania trzeba już na etapie projektowania konstrukcji nie dopuścić możliwości występowania korozji galwanicznej we wszelkiego rodzaju urządzeniach elektrotechnicznych. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Schemat 2. Korozja stali w warunkach beztlenowych z udziałem bakterii redukujących siarczany.
    Schemat 3. Schemat ogniwa korozyjnego z depolaryzacją tlenową.
    Schemat 4. Przykłady styków dwu metali niewywołujących reakcji galwanicznych – brak korozji galwanicznej.
    Schemat 5. Przykłady występowania korozji galwanicznej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...