• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 1(129)/2021

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.03.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 9 z 10

    Powłoki tolerujące rdzę nalotową 

    Po przystąpieniu statku do eksploatacji korozja rozpocznie się np. w zbiornikach ładunków i mieści się w obszarach uszkodzeń lub w regionach, w których nie przeprowadzono wstępnego przygotowania powierzchni. Konserwacja powłoki jest niezbędna, jeśli osiągnięto docelową jej żywotność. 
    Wszelkie szkody w powłoce farb lub w miejscach wyginania rdzy należy naprawić jak najszybciej. W warunkach serwisowych nie zawsze możliwe jest osiągnięcie bardzo wysokiego standardu przygotowania powierzchni. Wtedy zastosowanie farb tolerujących rdzę nalotową może być przydatne w procesie powlekania naprawczego. Należy jednak pamiętać, że farba nie będzie działać poprawnie, jeśli zostanie nałożona na silnie zardzewiałe lub zanieczyszczone powierzchnie, a preparat powinien być zawsze nakładany zgodnie z najwyższymi standardami, aby uniknąć konieczności naprawy tego samego obszaru wielokrotnie. Zbiorniki mogą również posiadać korozję lokalną. Z czasem procesy te mogą powodować trudne do oczyszczenia blachy stalowe śrutowania. Stal wygląda na czystą wizualnie, ale zanieczyszczenia jonowe, takie jak sole, mogą być uwięzione pod rdzą lub w zagłębieniach powierzchni podłoża metalowego, co często powoduje, że stal staje się czarna. 

    Przemywanie powierzchni czystą wodą może przyczynić się do zmniejszenia pozostałości zanieczyszczeń, lecz wymaga dokładnego wysuszenia. Zastosowanie powłok odpornych na działanie warunków atmosferycznych w tej sytuacji może być korzystne, pod warunkiem że poziom zanieczyszczenia nie jest nadmierny. 
    Producenci farb określają maksymalne zanieczyszczenia, które mogą być tolerowane przez ich produkty na wysuszonych powierzchniach.

    Kompatybilność powłok 

    Kompatybilność powłok w określonym typie farby i pomiędzy różnymi rodzajami farb jest bardzo zróżnicowana. Powłoki, takie jak epoksydy, mają bardzo specyficzne odstępy czasu między kolejnymi utwardzeniami poszczególnych warstw, które muszą być przestrzegane, jeśli poszczególne warstwy mają przylegać do siebie. Niezgodność między rodzajami powłok, jak powłoki antykorozyjne z niektórymi rodzajami farb, można przezwyciężyć stosując powłokę pośrednią, która ma dobrą przyczepność do obu typów farb, a zatem jest nakładana na warstwę antykorozyjną przed zastosowaniem warstwy przeciwporostowej lub nawierzchniowej. Zgodność powłok jest też ważna podczas prac konserwacyjnych i naprawczych, aby zapewnić, że powłoka naprawy przylgnie do oryginalnej farby i nie wystąpią rozwarstwienia między poszczególnymi warstwami.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Schemat 2. Korozja stali w warunkach beztlenowych z udziałem bakterii redukujących siarczany.
    Schemat 3. Schemat ogniwa korozyjnego z depolaryzacją tlenową.
    Schemat 4. Przykłady styków dwu metali niewywołujących reakcji galwanicznych – brak korozji galwanicznej.
    Schemat 5. Przykłady występowania korozji galwanicznej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...