Konstrukcje stalowe wybudowane w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” – po lewej, po procesie śrutowania przed lakierowaniem, po prawej, po wymalowaniu
FROSIO-GuiD-CP – kompetentna i niezależna ocena jakości prac antykorozyjnych
Spełnienie wymagań klienta i zdobycie jego zaufania to podstawowe cele działalności każdej organizacji. Cele te osiągnąć można tylko poprzez powtarzalną jakość wyrobów i usług oraz terminowość realizacji kontraktów.
Systemy jakości
Niezwykle pomocne w tym zakresie okazują się opracowane i skutecznie wdrożone w organizacji systemy jakości czy też systemy zarządzania jakością.
W zakresie wytwarzania konstrukcji metalowych można wskazać na dwa z nich:
- system zarządzania jakością wg normy EN ISO 9001 [1] składający się z działań, które pozwalają organizacji na identyfikację swoich celów, określenie procesów oraz zasobów koniecznych do uzyskania oczekiwanych rezultatów. Pozwala on na zarządzanie wzajemnie powiązanymi procesami i zasobami niezbędnymi do zgodnej z wymaganiami klienta realizacji kontraktu. Pomaga zarządzającym optymalizować wykorzystanie zasobów oraz zapewnia środki identyfikacji działań uwzględniających zamierzone i niezamierzone konsekwencje dostarczania wyrobów i usług. Wymagania systemu zarządzania jakością wg ISO 9001 [1] są wymaganiami ogólnymi i nie są dedykowane dla konkretnego rodzaju działalności. Wdrożenie i certyfikacja systemu zarządzania wg ISO 9001 [1] jest dobrowolna;
- system zakładowej kontroli produkcji wg EN 1090 [2, 3] to system, którego wdrożenie i certyfikacja przez niezależną jednostkę są wymagane, by wytwórca konstrukcji budowlanej mógł wystawić deklarację właściwości użytkowych i oznakować konstrukcję znakiem CE. Wymóg oznakowania konstrukcji budowlanej znakiem CE wynika z przepisów prawnych. System ten obejmuje również procesy spawania i zabezpieczenia antykorozyjnego, a w zakresie antykorozji wymaga między innymi spełnienia zapisów norm serii EN ISO 12944 [4].
Firmy wykonujące konstrukcje typu offshore czy też konstrukcje okrętowe, szczególnie przy kontraktach dla klientów skandynawskich, mogą spotkać się z koniecznością spełnienia wymagań norweskiego standardu Norsok M-501 [6] „Przygotowanie powierzchni i powłoki ochronne”. Standard ten dotyczy, jak wskazuje tytuł, zabezpieczenia antykorozyjnego konstrukcji, a w jego zapisach znajdują się zarówno wymagania dla firm wykonujących prace antykorozyjne, jak i dla ich personelu. Firmy wykonujące prace zgodnie z Norsok M-501 [6] powinny udokumentować swoje doświadczenie w wykonywaniu prac zgodnie z EN ISO 12944-7 [4], a dokumentacja ta powinna być zgodna z FROSIO-GuiD-CP [7], NIICAP [8] lub programem SSPC QP-3 [9].
Norsok M-501 [6] nie zawiera konieczności potwierdzania kwalifikacji wykonawcy przez podmioty zewnętrzne, to jednak certyfikacja systemu przez trzecią stronę jest wyraźnym sygnałem dla klientów, że wytwórca dotrzymuje rygorystycznych wymagań określonych przez FROSIO-GuiD-CP [7]. Ważne − certyfikacja przedsiębiorców według wymagań FROSIO-GuiD-CP możliwa jest tylko przez FROSIO. Audyty w tym zakresie przeprowadzane są przez audytorów zaakceptowanych i wyznaczonych przez FROSIO. Pozytywny wynik audytu certyfikującego skutkuje wystawieniem certyfikatu, którego ważność wynosi trzy lata, o ile nie wystąpią w certyfikowanej firmie istotne zmiany. Dodatkowo, corocznie w przerwach pomiędzy certyfikacją a recertyfikacją przeprowadzane są audyty nadzoru.
Ważnym dla firm polskich jest to, że certyfikacja według FROSIO-GuiD-CP [7] jest dostępna na rynku polskim. Zarówno audyty certyfikujące, jak i audyty nadzoru mogą być przeprowadzone w języku polskim. Dokumentacja systemowa również może być opracowana w języku polskim. Firmy planujące certyfikację mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje w SLV-GSI Polska, jednostce powiązanej z uznaną przez FROSIO jednostką GSI-SLV Duisburg.
Komentarze (0)