Konstrukcje stalowe wybudowane w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” – po lewej, po procesie śrutowania przed lakierowaniem, po prawej, po wymalowaniu
Pierwsza certyfikacja
W maju br. Stocznia Szczecińska „Wulkan” sp. z o.o., jako pierwsza firma w Polsce i piąta w świecie, przystąpiła do audytu certyfikującego według FROSIO-GuiD-CP [7]. Przeprowadzony przez dwóch audytorów FROSIO audyt zakończył się wynikiem pozytywnym, w następstwie czego został wystawiony certyfikat FROSIO GuiD-CP. Stocznia Szczecińska „Wulkan” jest również umieszczona w rejestrze certyfikowanych przez FROSIO firm – patrz www.frosio.no/en/frosio-guid-cp/, co jest dodatkowym działaniem promującym firmę.
Jak do tego doszło? To dzięki konsekwentnym działaniom zarządu Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” ukierunkowanym na rozwój i doskonalenie spółki możliwe było opracowanie i wdrożenie systemu spełniającego wymagania FROSIO-GuiD-CP [7]. Oczywiście główny ciężar prac spoczywał na osobach z nadzoru nad procesem antykorozji. To ich wytrwałość i duże zaangażowanie w dostosowaniu istniejących procedur do wymagań nowego systemu, a następnie ich wdrożenie pozwoliło na osiągnięcie sukcesu. Swoją niemałą cegiełkę dołożyli również pracownicy zaangażowani w procesy antykorozji, którzy wprowadzane zmiany przyjęli ze zrozumieniem i często służyli wdrażającym swoją pomocą i doświadczeniem. To również ich sukces.
Spełnienie wymagań FROSIO-GuiD-CP w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” – wybrane aspekty
Dla zobrazowania zakresu prac mających na celu spełnienie wymagań stawianych przez FROSIO-GuiD-CP [7] poniżej przedstawiono kilka wybranych aspektów.
Przegląd wymagań
Ważnym elementem wymagań jakościowych dla przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia prac antykorozyjnych jest przegląd umowy i projektu. W znaczący sposób w procesie wdrażania w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” rozbudowano protokół przeglądu zlecenia w aspekcie wymagań dotyczących procesu zabezpieczenia antykorozyjnego FROSIO-GuiD-CP [7]. Przegląd zlecenia, choć jest pracochłonny w przygotowaniu i weryfikacji potencjalnego projektu/zlecenia, ostatecznie daje pełną odpowiedź na pytanie, czy zakład jest gotowy do jego realizacji. Ponadto we wnikliwy sposób obrazuje potencjalne ryzyka i zagrożenia. Dobrze przeprowadzony przegląd umożliwia wnikliwą analizę możliwości wykonania. W przeglądzie uwzględniono m.in. poniższe aspekty:
- sprawdzenie możliwości malowania (gabaryty konstrukcji, masa elementów, udźwig);
- sekwencje czasowe i kolejność malowanych elementów;
- rodzaje badań, jakie należy wykonać przed pracami antykorozyjnymi (np. VT, MT, UT, RT, geometria, szczelność);
- stan powierzchni gotowego produktu;
- podwykonawstwo;
- rodzaj i metody prac antykorozyjnych (np. TS, HDH, CO/PFP, Duplex);
- stopień przygotowania powierzchni;
- dostępność instrukcji;
- wybór producenta farb;
- sprawdzenie, czy wymagana jest weryfikacja prac i materiałów lakierniczych przez akredytowane laboratorium;
- postępowanie w przypadku niezgodności;
- monitorowanie, inspekcje, wymagane do wykonania testy;
- czy wymagany jest raport z inspekcji;
- kwalifikacje personelu.
Komentarze (0)