Konstrukcje stalowe wybudowane w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” – po lewej, po procesie śrutowania przed lakierowaniem, po prawej, po wymalowaniu
Wnikliwie przeprowadzony przegląd wymagań daje odpowiedź, czy wykonawca jest w stanie spełnić wymogi zawarte w zleceniu i przywołanych w nim normach. Wskazuje również aspekty wymagające usprawnień w celu realizacji projektu.
Nadzór nad dokumentami i zapisami
Podczas realizacji certyfikacji FROSIO-GuiD-CP [7] w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” usystematyzowano i zarchiwizowano dokumenty w postaci elektronicznej, m.in.: raporty monitoringu warunków klimatycznych, karty techniczne stosowanych produktów, certyfikaty urządzeń pomiarowych, raporty z inspekcji, zapisy z kontroli w trakcie procesu, procedury, instrukcje. Właściwie nadzorowana dokumentacja pozwala na wykazanie, że wszystkie prace zostały przeprowadzone zgodnie z założeniami. Ułatwia również znalezienie przyczyn niezgodności w przypadku ich wystąpienia.
Jednym z podstawowych etapów w poprawnym przebiegu realizacji projektu jest etap zakupów oraz realizacji zleceń. Zweryfikowano już istniejącą procedurę zakupów materiałów, urządzeń i usług i wprowadzono niezbędne korekty. Skontrolowano karty dostawców wyrobu i usług. Zweryfikowano zamówienia i dokumenty jakościowe dostaw. Poprawa nadzoru nad procesem zakupów materiałów oraz usług ma bezpośredni wpływ na jakość wyrobu końcowego.
Nadzór nad wyposażeniem związanym z pracami antykorozyjnymi
Zapewnienie jakości w pracach antykorozyjnych zależy w dużej mierze od sprawności wyposażenia produkcyjnego. W stoczni „Wulkan” przykłada się dużą uwagę do dbałości o automatyczne ciągi produkcyjne, na których prowadzone są procesy śrutowania i konserwacji: ciąg blach i ciąg profili. Ustalone zostały harmonogramy przeglądów i remontów oraz zakresy nadzorów bieżących. Produkcja na takich liniach przebiega w kilku etapach:
- prostowanie odprężające na walcach (arkusze blach);
- podgrzanie materiału;
- czyszczenie do klasy Sa 21/2;
- malowanie gruntem czasowej ochrony;
- suszenie.
Ciąg obróbki wstępnej blach i profili w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” działa z przerwami od kilku dekad. Linia technologiczna ma za sobą modernizację, podczas której została zautomatyzowana. Wyposażona jest m.in. w: urządzenia do odladzania blach, czyszczenia wstępnego, walce do prostowania, komorę do podgrzewania, oddzendzarkę (słownictwo oryginalne), komorę do malowania, komorę suszenia oraz stanowisko opisywania blach. Centralna sterownia jest wyposażona w pulpit z aparaturą kontrolno-sterującą i makietę świetlną ciągu oraz urządzenia łączności. Możliwe jest sterowanie automatyczne lub ręczne wszystkimi urządzeniami transportowymi ciągu oraz kontrola stanu urządzeń przy sterowaniu ręcznym bezpośrednio przyciskami umieszczonymi na urządzeniach.
Komentarze (0)