• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 4(144)/2023

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  29.08.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Konstrukcje stalowe wybudowane w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” – po lewej, po procesie śrutowania przed lakierowaniem, po prawej, po wymalowaniu

    Konstrukcje stalowe wybudowane w Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” – po lewej, po procesie śrutowania przed lakierowaniem, po prawej, po wymalowaniu

    Strona 5 z 5

    Korzyści z certyfikacji według wymagań FROSIO-GuiD-CP 
    Wytyczne FROSIO-GuiD-CP [7] dają firmom możliwość kompetentnej i niezależnej oceny jakości swych działań. Certyfikacja przez FROSIO systemu zarządzania jakością dla procesu antykorozji to potwierdzenie spełnienia wymagań określonych we FROSIO-GuiD-CP [7]. Jest to jednocześnie potwierdzenie przez niezależną jednostkę wymagań zawartych w normie EN ISO 12944-7 [4] dotyczących kwalifikacji firm wykonujących prace antykorozyjne oraz ich personelu. 
    Posiadanie certyfikatu FROSIO potwierdzającego spełnienie rygorystycznych wymagań FROSIO-GuiD-CP [7] może przynieść korzyści w negocjacjach handlowych z klientami, producentami i użytkownikami końcowymi. To również zwiększone zaufanie klientów do firm spełniających określone przez FROSIO wymagania jakościowe w zakresie ochrony antykorozyjnej.

    Warto wspomnieć, że obecność w rejestrze certyfikowanych firm publikowanym na oficjalnej stronie FROSIO to również wzrost prestiżu na rynku antykorozji.
    Jak widać na przedstawionym przykładzie Stoczni Szczecińskiej „Wulkan”, certyfikacja FROSIO jest dostępna na rynku polskim, a możliwość przeprowadzenia audytu w języku polskim jest dodatkowym ułatwieniem. 

    Kinga Łuczka-Wilk
    Frosio Inspector Level III
    Stocznia Szczecińska „Wulkan” Sp. z o.o.
    Jerzy Kozłowski
    Frosio Inspector Level III
    SLV-GSI Polska Sp. z o.o.

    Literatura
    [1] EN ISO 9001:2015 „System zarządzania jakością. Wymagania”
    [2] EN 1090-1:2012 „Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych”, cz.1 „Zasady oceny zgodności elementów konstrukcyjnych”
    [3] EN 1090-2:2018 „Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych”, cz.2 „Wymagania techniczne dotyczące konstrukcji stalowych”

    [4] EN ISO12944:2018 „Farby i lakiery − Ochrona przed korozją konstrukcji stalowych za pomocą ochronnych systemów malarskich”
    [5] EN ISO 3834:2021 „Wymagania jakości dotyczące spawania materiałów metalowych”
    [6] NORSOK M-501:2022 „Surface preparation and protective coating” 
    [7] FROSIO GuiD-CP, FROSIO Guideline for companies providing corrosion protection (Wytyczne FROSIO dla firm wykonujących zabezpieczenia antykorozyjne) www.frosio.no/en/frosio-guid-cp/ (24.09.2021)
    [8] NIICAP Auditing Standard: AS-1 Program for Accreditation of Field and Shop Coatings Contractor (Program akredytacji wykonawców powłok w terenie i w zakładzie)
    [9] Shop Painting Contractor Certification Program SSPC QP3 Application, Instructions, and Program Rules (Program certyfikacji wykonawców robót malarskich SSPC QP3 wniosek, instrukcja i regulamin programu).
    [10] Czysch M., Kozłowski J. „Systemy zapewnienia jakości w procesach antykorozyjnych”. Lakiernictwo Przemysłowe Vol 5(133), rok 2021 str. 92−95

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...