Rys. 1. Pomiar grubości powłoki za pomocą PIG (PAINT INSPECTION GAUGE) – metoda 6B.
PN–EN ISO 8501–1:2008
Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Wzrokowa ocena czystości powierzchni. Część 1: Stopnie skorodowania i stopnie przygotowania niepokrytych podłoży stalowych oraz podłoży stalowych po całkowitym usunięciu wcześniej nałożonych powłok.
Norma stanowi scalenie poprzedniego wydania z 1996 r i aneksu AD1 z 1998 r.
W aneksie i tym samym w nowym wydaniu normy znalazło się zdjęcie podłoża nieprzygotowanego o stopniu skorodowania C oraz zdjęcia takiego podłoża po obróbce:
- śrutem kulistym ze staliwa wysokowęglowego S 100 o twardości Vickersa od 390 HV do 530 HV
- stalowym śrutem ostrokątnym G 070 o twardości Vickersa od 390 HV do 530 HV
- stalowym śrutem ostrokątnym G 070 o twardości Vickersa od 700 HV do 950 HV
- śrutem ostrokątnym G070 z utwardzonego żeliwa
- żużlem pomiedziowym
- żużlem wielkopiecowym.
ISO 8503–1:2012
Przygotowanie podłoży stalowych przed nakładaniem farb i podobnych produktów. Charakterystyki chropowatości powierzchni podłoży stalowych po obróbce strumieniowo-ściernej. Część 1: Wyszczególnienie i definicje wzorców ISO profilu powierzchni do oceny powierzchni po obróbce strumieniowo-ściernej
CZĘŚĆ 6
To badania laboratoryjne powłok, dlatego nie omawiamy większości z przywołanych tu norm, a wymieniamy je z uwzględnieniem najnowszych wydań. W związku z tą częścią normy należy pamiętać, że systemy podane w tabelach w piątej części normy PN–EN ISO 12944 w aneksie C na razie nie wymagają odrębnych badań poza systemami o bardzo długim okresie trwałości (vh) dla środowiska o kategorii korozyjności C4 i długim (h) i bardzo długim okresie trwałości (vh) dla środowiska o kategorii korozyjności C5. Badaniom opisanym w tej części normy powinien jednak podlegać każdy system, jeżeli dostawca lub producent farby deklaruje dla danych warunków zestaw o mniejszych grubościach NDFT powłoki, niż to podano w wymienionych tabelach. Sytuacja może ulec zmianie z chwilą wprowadzenia jako obligatoryjnej Krajowej Oceny Technicznej (KOT). Termin wprowadzenia Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w tej sprawie zamieszczonego w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1233 był kilkakrotnie zmieniany. Ostatnia zmiana przesuwa ten termin do 31 grudnia 2020 roku.
PN–EN ISO 1513:2010
Farby i lakiery. Sprawdzanie i przygotowanie próbek do badań
PN–EN ISO 2409:2013–06
Farby i lakiery. Badanie metodą siatki nacięć
Mimo że jest to norma do stosowania głównie w laboratoriach, to jest ona dość powszechnie stosowana również w warunkach polowych i produkcyjnych. Należy jednak pamiętać, że ma ona szereg ograniczeń, jak np. maksymalną grubość powłoki która nie może przekraczać 250 µm.
Komentarze (0)