• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 1(111)/2018

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  23.02.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Magnesowanie defektoskopem jarzmowym. / Defektoskop stałomagnesowy.

    Magnesowanie defektoskopem jarzmowym. / Defektoskop stałomagnesowy.

    Strona 2 z 5

    WYGLĄD POWŁOK

    Po ocynkowaniu wszystkie elementy konstrukcyjne muszą zostać poddane kontroli. Jako że głównie poszukujemy nieciągłości w postaci miejsc nieocynkowanych, zanieczyszczeń i wtrąceń w warstwie cynku, zacieków, przegrubień powłoki, pęcherzy, porów i pęknięć, to ludzkie oko i doświadczenie w ocenie jest tu najszybszym i najtańszym sposobem wykrycia niezgodności. Przed przystąpieniem do procesu cynkowania zamawiający powinien ustalić z wykonawcą powłoki specjalne wymagania dotyczące jakości wykończenia powierzchni. W tym celu zamawiający powinien dostarczyć próbkę modelową, służącą pracownikom podczas prowadzenia badań wizualnych jako wzorzec do oceny staranności wykonania powłoki.

    a) Kontrola wizualna VT –może nastąpić poprzez dokonanie oględzin bez używania środków pomocniczych z odległości nie większej niż 1 m. Pęknięcia wypełnione cynkiem nie są z reguły rozpoznawalne poprzez kontrole wizualne. W przypadku trudno dostępnych miejsc, rur, przestrzeni zamkniętych z pomocą przyjdą takie przyrządy, jak lusterka, boroskopy, endoskopy czy wideoskopy. Podczas prób odbiorczych wszystkie powierzchnie istotnie ważne na wyrobach ocynkowanych powinny być wolne od zgrubień, pozostałości topnika i pęcherzy, miejsc chropowatych, lub obszarów pozbawianych powłoki [3]. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Kryteria odbiorowe: norma PN-EN ISO 1461, pkt 6.1:

    • „Podstawowym zadaniem powłoki cynkowej jest ochrona przed korozją podłoża na wyrobie żeliwnym lub stalowym. Rozważania związane z estetyką lub cechami dekoracyjnymi są drugorzędne”.
    • „Chropowatość i gładkość są pojęciami względnymi”.
    • „Występowanie ciemno- i jasnoszarych obszarów (np. wzór w formie siatki lub ciemnoszarych obszarów) albo nieznaczna nierówność powierzchni nie może być powodem reklamacji. Wystąpienie tzw. białej korozji składającej się głównie z tlenku/wodorotlenku cynku (powstałej po cynkowaniu zanurzeniowym wskutek składowania w wilgotnych warunkach) nie stanowi podstawy do reklamacji, jeżeli grubość powłoki cynkowanej jest powyżej określonej wartości minimalnej”.

    b) Badania magnetyczno-proszkowe MT

    Metodą magnetyczną MT wg normy PN-EN ISO 9934-1÷3 możemy skutecznie wykrywać nieciągłości w postaci pęknięć, pęcherzy i większych wad płaskich podpowierzchniowych. Mając możliwość wykonania badania w zaciemnieniu, możemy zastosować technikę fluorescencyjną.

    c) Metoda penetracyjna PT 
    Metoda penetracyjna PT wg norm PN-EN 571-1, PN-EN ISO 3452-2÷4 jest rzadziej stosowana, głównie z powodu konieczności używania kolorowych preparatów do detekcji nieciągłości, które na trwałe mogą zabarwić zewnętrzną powierzchnię badanego elementu czy konstrukcji. Można również zastosować jak w poprzedniej metodzie technikę fluorescencyjną, aby uniknąć trwałych przebarwień. Metoda penetracyjna wymaga dłuższego czasu badania dla stosunkowo małych powierzchni, dlatego jest, z uwagi na koszty i czas, mało wydajna. Jest natomiast bardzo czuła i wykrywa z prawie 100-procentową pewnością bardzo groźne w spoinach konstrukcji stalowych pęcherze kanalikowe wychodzące na zewnątrz, pęknięcia i przyklejenia boczne, które mają duży wpływ na powstawanie ognisk korozji. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 3. Badanie wnętrza rury lusterkiem z własnym oświetleniem (zasięg do 0,6–1,0 m).
    Fot. 4. Badanie wnętrza rury endoskopem giętkim (zasięg do 2,0–3,0 m).
    Fot. 5. Magnesowanie defektoskopem jarzmowym.
    Fot. 6. Defektoskop stałomagnesowy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...