Fot. 1. Stopnie skorodowania powierzchni – stan A.
Norma ma zastosowanie w odniesieniu do powłok:
a) cynkowych zanurzeniowych (naniesionych po wytworzeniu);
b) cynkowych zanurzeniowych (naniesionych na blachy w sposób ciągły);
c) szerardyzowanych;
d) natryskiwanych cieplnie;
e) platerowanych mechanicznie;
f) elektrolitycznych.
Zawarte w normie wytyczne i zalecenia nie obejmują konserwacji mającej na celu ochronę przed korozją cynkowanych wyrobów stalowych w czasie ich eksploatacji.
Inaczej niż w ISO 12944 zdefiniowano okresy trwałości:
bardzo krótki (VL) – 0<2 lata
krótki (L) – 2<5 lat
średni (M) – 5<10 lat
długi (H) – 10<20 lat
bardzo długi (VH) – 20 lat
Przyjęto, że powłoki cynkowe mają odporność chemiczną w zakresie wskaźnika pH 5,5<12,5. Norma nie obejmuje narażeń na temperatury powyżej 200°C z wyłączeniem specjalnych zastosowań, takich jak kominy i rurociągi z gazem o temperaturze 200–500°C. Powierzchnie szerardyzowane mogą być narażone na temperatury do 600°C.
Część 2: 2010
Cynkowanie zanurzeniowe
W normie podano ogólne wytyczne i zalecenia dotyczące zasad projektowania wyrobów przeznaczonych do cynkowania zanurzeniowego w celu ochrony przed korozją. Ochrona wyrobu przed korozją, uzyskana metodą cynkowania zanurzeniowego, będzie zależeć od metody aplikacji powłoki, kształtu zaprojektowanej konstrukcji i warunków środowiska, w którym będzie użytkowana. Wyrób pokryty powłoką cynkową metodą zanurzeniową może być poddany dodatkowej ochronie (wykracza to poza zakres niniejszej normy) za pomocą następnych powłok, takich jak powłoki organiczne. Podane wytyczne i zalecenia nie obejmują zagadnień konserwacji powłok w warunkach użytkowania
Część 4
powołuje się dodatkowo na PN-EN ISO 2063
Natryskiwanie cieplne. Cynk, aluminium i ich stopy.
Część 1: 2019-04
Uwagi dotyczące projektowania i wymagania jakościowe dla systemów ochrony przed korozją.
W normie podano wymagania dotyczące ochrony przed korozją powierzchni stali (żeliwa, staliw) przez nałożenie powłok metalowych natryskanych cieplnie, wykonanych z cynku, aluminium lub ich stopów. Dokument ma zastosowanie do powłok metalowych natryskiwanych cieplnie stosowanych do ochrony przed korozją w zakresie temperatur od –50°C do +200°C, w zależności od warunków do jakich przystosowane są powłoki uszczelniające. Żaroodporne powłoki ochronne z aluminium są objęte ISO 17834 i nie są przedmiotem normy ISO 2063.
Część 2: 2017-12
Prowadzenie systemów ochrony przed korozją.
W tabeli 2 podano zalecane przez normę PN-EN ISO 2063 grubości w zależności od środowiska korozyjnego dla trwałości do pierwszej renowacji wynoszącej 20 lat.
Komentarze (0)