• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Galwanotechnika

    Wydanie nr: 6(116)/2018

    Artykuły branżowe

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  03.01.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Powłoka konwersyjna otrzymana z pasywacji fluorkowej suszona w standardowych warunkach (F:Std) i wygrzewana w wysokiej temperaturze (F:HT)

    Powłoka konwersyjna otrzymana z pasywacji fluorkowej suszona w standardowych warunkach (F:Std) i wygrzewana w wysokiej temperaturze (F:HT)

    Strona 4 z 8


    Rys. 2. Widmo EDS powłoki konwersyjnej otrzymanej z pasywacji opartej na fluorkach. Obraz potwierdza obecność chromu i fluorków w powłoce.

    Rys. 3. Widmo Ramana powłoki konwersyjnej otrzymanej z pasywacji opartej na fluorkach. Próbka badana była po 24 godzinach od spasywowania. Przesunięcie przy 550 cm-1 oraz 538 cm-1 reprezentuje wiązania Cr (III)-O i Cr (III)-OH16. Przesunięcie przy 462 cm-1 reprezentuje wiązanie Cr (III)-F i świadczy o obecności fluorków w powłoce konwersyjnej17.

    - Wpływ kobaltu

    Kobalt jest powszechnie wykorzystywany w procesach pasywowania. Przyspiesza tworzenie warstwy konwersyjnej oraz podnosi odporność korozyjną. Do celów badania przygotowano kilka modelowych roztworów pasywacji o różnej zawartości kobaltu (brak Co: 0,0 g/l; niskie stężenie Co: 1,0 g/l; standardowe stężenie Co: 2,42 g/l; wysokie stężenie Co: 5,0 g/l). 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rys. 4 przedstawia, w jaki sposób stężenie kobaltu w pasywacji wpływa na zawartość kobaltu wbudowanego w powłokę konwersyjną. Ilość kobaltu wbudowanego zmienia się proporcjonalnie do stężenia kobaltu w pasywacji, przez co może być dokładnie kontrolowana.


    Rys. 4. Zależność między stężeniem kobaltu w pasywacji a zawartością kobaltu wbudowanego w powłokę konwersyjną.

    Rys. 5. Wyniki analizy chromu (VI) w powłokach konwersyjnych otrzymanych z pasywacji opartych na ligandach organicznych i fluorkach o różnej zawartości kobaltu. 


    Rys. 5 przedstawia wpływ stężenia kobaltu na stężenie chromu (VI) w powłoce konwersyjnej. Utlenianie jest bardziej intensywne w pasywacjach opartych na organicznych ligandach niż fluorkowych. Przy podwojonym stężeniu kobaltu (ze standardowego na wysokie) stężenie chromu (VI) wzrosło z 0,187 na 0,310 µg/cm² w powłokach konwersyjnych badanych po 30 dniach od spasywowania w roztworach opartych na szczawianach. W powłokach konwersyjnych otrzymanych z pasywacji fluorkowych o tej samej zawartości kobaltu, stężenie chromu (VI) wzrosło z 0,016 do 0,020 µg/cm² po 30 dniach przechowywania. Stwierdzono również, że brak kobaltu w powłoce całkowicie hamuje utlenianie chromu.

    W kwaśnym roztworze pasywacji kobalt występuje w postaci dwuwartościowej. Jednak ze względu na wzrastające pH podczas wytwarzania warstwy konwersyjnej kobalt może przechodzić do postaci trójwartościowej, która jest bardziej stabilna w roztworach alkalicznych (patrz równanie 3)18.

    Co(OH)2 → Co(OH)3    (3)

    Porównując standardowe potencjały redukcyjne reakcji z udziałem kobaltu (III) (patrz równanie 4) i chromu (III) (patrz równanie 5)19,20 można zauważyć, że w środowisku alkalicznym trójwartościowy kobalt powinien być zdolny do utleniania trójwartościowego chromu. Na tej podstawie można przypuszczać, że kobalt działa jak katalizator i sprzyja utlenianiu chormu (III) w powłokach konwersyjnych, co ilustruje równanie 6. 

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...