W treści tego przepisu jest mowa o procedurze oceny oddziaływania na środowisko, a nie zmianie statusu przedsięwzięcia z potencjalnie znacząco oddziałującego na środowisko na zawsze znacząco oddziałujące na środowisko. To bardzo istotne, ponieważ zmiana procedury oceny przedsięwzięcia i wydania dla niego DoŚU w innym trybie niż KIP nie zmienia rodzaju planowanego przedsięwzięcia, co nadal umożliwia jego realizację nawet dla tych przypadków, w których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu (MPZPT) wprowadza zakaz realizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Jest to informacja uspokajająca dla inwestorów, którzy planując organizację lakierni, znajdują taki zapis w wypisie z MPZPT. Szkoda jedynie, że wskutek postanowienia urzędu o zmianie podstawy prawnej procedury DoŚU inwestor zmuszony jest do zlecenia opracowania pełnego projektu budowlanego i wykonania wszystkich działań prowadzących do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Następnie do przejścia przez formalne odbiory techniczne prowadzące do uzyskania nowej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu lub jego części. To szczególnie dotkliwe, gdy wysokie koszty działań formalnych w trybie uzyskania pozwolenia na budowę muszą być poniesione do legalnej organizacji lakierni w pomieszczeniach wydzierżawianego obiektu niestanowiącego własności inwestora, a dzierżawa planowana jest na okres co najwyżej kilku kolejnych lat.
W przypadku budowy nowego obiektu z lakiernią sprawa jest oczywista, bo tu bezwzględnie wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę. W razie adaptacji pomieszczenia w funkcjonującym obiekcie sprawa wyboru odpowiedniej procedury budowlanej rozstrzyga się dopiero po wydaniu DoŚU.
Na tym etapie dalsze działania poprzedzać będą wykonanie projektu budowlanego do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę lub koncentrować na zebraniu nieco innych dokumentów do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części. W początkowej fazie prac nad formalnościami dla organizowanej lakierni ciekłej zakres działań i dokumentów wymaganych w obu procedurach budowlanych jest identyczny dla pozwolenia i zgłoszenia. Pierwszą decyzją administracyjną, jaką należy uzyskać, jest właśnie DoŚU, ale do opracowania Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia wymaganej do złożenia wniosku o wydanie DoŚU konieczny jest szczegółowy opis parametrów technicznych planowanego przedsięwzięcia, ponieważ Karta Informacyjna Przedsięwzięcia opiera się na danych technicznych i technologicznych planowanej lakierni. Przed 2016 rokiem uzyskanie DoŚU realizowane było powszechnie przez projektantów jako pierwszy krok ich działań, a informacje techniczne o lakierni umieszczane w KIP nie opierały się o szczegółowy projekt technologiczny, a co najwyżej o program użytkowy lub koncepcję technologiczną zagospodarowania lakierni. Takie niewłaściwe obecnie postępowanie niestety pokutuje jeszcze w świadomości niektórych osób podejmujących się przygotowania Karty Informacyjnej dla planowanej lakierni.
Komentarze (0)