• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 4(102)/2016

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    ponad rok temu  23.08.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Delegacja stowarzyszenia QUALIPOL na kongres w Londynie.

    Delegacja stowarzyszenia QUALIPOL na kongres w Londynie.

    Czas biegnie szybko i zazwyczaj zdobywamy się na chwilę refleksji obchodząc kolejne okrągłe jubileusze. Obchody trzydziestolecia działalności zarejestrowanego w Zurychu, w Szwajcarii, stowarzyszenia QUALICOAT, to czas na lampkę szampana za dalsze powodzenie idei promowania jakości powłok na aluminium dla wyrobów architektonicznych. Jest to również możliwość przypomnienia polskiej drogi sukcesu stowarzyszenia QUALIPOL.

    Współpraca obu stowarzyszeń trwa już ponad piętnaście lat. Zaowocowała istotnymi zmianami w obowiązujących w Polsce regulacjach odnośnie wyrobów budowlanych oraz poprawiła komunikację pomiędzy inwestorami a firmami zajmującymi się produkcją czy montażem aluminiowych konstrukcji i zabudowy fasad budynków. Ukoronowaniem obchodów jubileuszu stowarzyszenia QUALICOAT był zorganizowany w Londynie w maju bieżącego roku kongres, mający podsumować dokonania i otworzyć perspektywy rozwoju na kolejne lata. Myślę, że warto przybliżyć rocznicowe wydarzenia szerszej grupie odbiorców.

    Standard jakości QUALICOAT
    Stowarzyszenie QUALICOAT powstało w 1986 roku, założone przez organizacje narodowe skupiające firmy z branży przetwórstwa alumi­nium dla potrzeb budownictwa. Pod pierwszym statutem QUALICOAT widnieją podpisy delegatów z Belgii, Francji, Włoch, Hiszpanii i Szwajcarii. Powłoki malarskie oferowane do ochrony wyrobów aluminiowych stosowanych w architekturze potrzebują uregulowań technicznych, pozwalających na utrzymanie produkcji na wysokim jakościowo poziomie oraz procedur kontrolnych umożliwiających obiektywną ocenę porównawczą dostępnych na rynku produktów. Dynamicznie przebiegające zmiany techniczne i technologiczne urządzeń do aplikacji powłok, jak i samych materiałów powłokowych wymuszają potrzebę standaryzacji wymagań jakościowych dla porządkowania obrotu gospodarczego. Stowarzyszenie QUALICOAT, od chwili powstania, przykłada dużą wagę do monitorowania zagadnień technicznych, starając się w swoich rekomendacjach być na bieżąco z nowymi trendami rynku i ofertą dostawców. Platformą komunikacyjną systemu QUALICOAT z firmami uczestniczącymi w programie jakości, jak i pozostałymi podmiotami zainteresowanymi tą tematyką, są Wymagania Techniczne QUALICOAT. Stanowią one kompaktowy, lecz pełny spis zasad popartych międzynarodowymi standardami, pozwalający na uzyskanie spodziewanej jakości i stałe kontrolowanie procesu nakładania powłok na aluminiowe elementy architektoniczne. Coraz częstsze aktualizacje poszczególnych zapisów i pojawianie się kolejnych pełnych edycji pozwalają podążać za zmianami zachodzącymi na rynku.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    System Jakości QUALICOAT, dla zapewnienia szczelności i przejrzystości wprowadzanych regulacji, obejmuje swoją certyfikacją zakłady wykonujące powłoki malarskie, dostawców materiałów powłokowych (producentów farb proszkowych i ciekłych) oraz dostawców środków przygotowania powierzchni (producentów chemii dla chromowych i bezchromowych metod przygotowania aluminium). Tak zaprojektowany system pozwala na rzetelne i skuteczne monitorowanie jakości wykonywanych powłok. W licencjonowanych malarniach logo QUALICOAT można stosować do oznaczenia produktów jedynie, jeśli przygotowanie powierzchni i materiał powłokowy mają aktualne aprobaty.

    Standard jakości QUALIDECO
    Wprowadzanie nowych efektów wzbogacających wygląd projektowanych budynków to domena architektów od zarania dziejów. Rynek dostępnych do wykorzystania produktów stara się nadążyć za pojawiającymi się potrzebami, dostarczając nowe materiały lub ich zamienniki.  Taki był też powód powstania pomysłu zastąpienia na zewnętrznych powierzchniach fasad budynków różnego rodzaju elementów drewnianych przez wykonane z aluminium, pokryte powłokami naśladującymi kolor drewna i rysunek słoi. Metoda uzyskania takich efektów dekoracyjnych nie jest nowa, lecz zainteresowanie rynku wywołujące dynamiczny wzrost zastosowań przywołało potrzebę standaryzacji wymagań stawianych otrzymywanej powłoce. Sama technologia uzyskania oczekiwanego efektu nie jest skomplikowana. Na wykonany farbą proszkową podkład nakłada się termicznie wzór rysunku. Potrzebne są do tego specjalistyczne maszyny i produkty. Dlatego logicznie myśląc, nowy efekt wizualny (jako wykonywanie powłok malarskich) najlepiej zawrzeć było w ramach standaryzacji QUALICOAT. Wyróżniając go jednocześnie osobnym zbiorem Wymagań Technicznych, dedykowanych dla tej specyficznej technologii, o efekcie końcowym wynikającym z połączenia malowania proszkowego i druku. QUALIDECO, jako standaryzowana powłoka o szczególnym efekcie wizualnym obchodzi jubileusz dwudziestolecia. Jak dotąd w Polsce dwie malarnie posiadają licencję QUALIDECO, ale należy spodziewać się kolejnych chętnych, bo urządzenia do wykonywania powłok w tej technologii ma już wiele firm.

    Stowarzyszenie QUALIPOL

    Stowarzyszenie QUALIPOL zarejestrowano 24 października 2000 roku. Z założenia zostało powołane do wprowadzenia na rynek polski standardów jakości obowiązujących w zachodniej Europie dla aluminiowych wyrobów architektonicznych. Powłoki ochronne mają decydujący wpływ na trwałość użytkową wyrobów aluminiowych przeznaczonych do wieloletniej eksploatacji w budynkach, często lokalizowanych w miejscach o podwyższonym zagrożeniu korozyjnym. Aluminiowe fasady budynków, drzwi i okna wykonane z alumi­nium oraz okładziny zewnętrzne muszą dobrze wyglądać po wieloletnim użytkowaniu. Koszt właściwego wykonania powłok na tego typu powierzchniach stanowiących fasadę budynku często nie przekracza
    1-2% kosztu wykonania całej konstrukcji, decydując jednocześnie o efekcie wizualnym, mającym podstawowe znaczenie dla oceny całej inwestycji przez inwestora i późniejszych użytkowników.
    Oczywistą drogą dla realizacji celów stowarzyszenia QUALIPOL było podjęcie współpracy ze stowarzyszeniem QUALICOAT. Ramy współpracy stowarzyszeń określa generalna licencja, jaką posiada QUALIPOL do reprezentowania QUALICOAT na terenie Polski. Członkami stowarzyszenia QUALIPOL są osoby zawodowo związane z rynkiem powłok ochronnych na aluminium, wspierane przez firmy z branży zainteresowane propagowaniem idei standardów wysokiej jakości wyrobów aluminiowych dla budownictwa. Kolejne piętnastolecie działalności QUALIPOL rozpoczyna od rozszerzenia swojego spektrum działania, wprowadzając do Polski system jakości powłok nakładanych na podłoża stalowe. Jest to system QUALISTEELCOAT, powstały dziesięć lat temu, powołany do życia w dużej mierze przez organizacje krajowe związane już wcześniej z certyfikacją powłok na aluminium.  

    Jubileusz QUALICOAT i QUALIDECO
    Po raz pierwszy postanowiono jubileuszowi QUALICOAT nadać tak uroczystą rangę. Po raz pierwszy świętowano w tych obchodach okrągłą rocznicę QUALIDECO, podkreślając specyfikę obu standardów jakości. Pomysł zorganizowania kongresu w Londynie nie był przypadkowy. Od kilku lat prezydentem QUALICOAT jest pan Mohammed Panam, reprezentujący organizację narodową QUALICOAT Wielkiej Brytanii i Irlandii i naturalne było, że to tej organizacji zlecono przygotowanie kongresu. Również miejsce wybrane zostało w sposób przemyślany. Londyn jest miejscem, gdzie pracuje wiele biur architektonicznych, znanych z bardzo śmiałych projektów, których wyjątkowość i jakość są uznawane na całym świecie. Londyn jest także miejscem realizacji wielu prestiżowych obiektów, których aluminiowe fasady zabezpieczono powłokami proszkowymi, wykonanymi zgodnie ze standardem jakości QUALICOAT.
    Jubileuszowy kongres QUALICOAT i QUALIDECO odbył się w dniach 17-18 maja 2016 roku w Millenium Hotel London Mayfair przy Grovenor Square, w samym centrum miasta. Stowarzyszenie QUALIPOL było reprezentowane na kongresie przez czterech delegatów: członków zarządu i jednocześnie władz QUALICOAT, pana Andrzeja Jelonka i pana Łukasza Witana oraz przedstawicieli licencjobiorców (firm posiadających malarnie proszkowe licencjonowane w Polsce przez QUALICOAT), członków zwyczajnych QUALIPOL, pana Cezarego Dziecinniaka z firmy ALURON Sp. z o.o. oraz pana Rafała Podlaskiego z firmy ALIPLAST Sp. z o.o. (dodatkowo licencjonowanej przez QUALIDECO).
    Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się 17 maja wieczorem od uroczystej kolacji, podczas której przypomniano zgromadzonym istotne chwile z historii QUALICOAT oraz osoby, których praca miała bezpośredni wpływ na rozwój stowarzyszenia. Bardzo interesującą i poruszającą przemowę wygłosił pan Josef Schoppig, dyrektor zarządzający QUALICOAT, związany ze stowarzyszeniem od samego początku. To w dużej mierze dzięki jego pracy oraz wytrwałości w nawiązywaniu kontaktów i rozwiazywaniu konfliktów, obecny sukces stowarzyszenia mierzony ilością aktywnych licencji na kilku kontynentach, jest tak znaczący.
    Kongres QUALICOAT i QUALIDECO został oficjalnie otwarty 18 maja o 9.30. Jako pierwsza została przedstawiona prezentacja prezydenta QUALICOAT. Pan Mohammed Panam przekrojowo podsumował dokonania stowarzyszenia i jego plany na przyszłość. Historię i aktualne informacje na temat QUALIDECO przybliżył zebranym pan Juan Antonio Bernabe, odpowiedzialny za organizację i rozwój tego standardu jakości. Program merytoryczny kongresu został dobrany w taki sposób, aby przypomnieć zebranym rolę aluminium, jako materiału konstrukcyjnego o długiej historii w budownictwie, zwracając jednocześnie uwagę na możliwości i kierunki rozwoju jego zastosowań. Stąd też położono duży nacisk na prezentację szybko rozwijających się rynków wykorzystania aluminium na Bliskim Wschodzie i w Chinach, gdzie należy się spodziewać dalszego dynamicznego wzrostu ilości udzielonych licencji QUALICOAT. Pozostałe prezentacje w sposób przekrojowy odnosiły się do zastosowania aluminium w architekturze, pozwalając na szersze spojrzenie na główne kierunki rozwoju branży. Szczegółowe informacje na temat kongresu można znaleźć pod adresem internetowym http://www.qualicoat-congress.london/index.html.
    Organizacja kongresu nie mogła się oczywiście obyć bez sponsorów wspomagających finansowo tę imprezę. Firmy ze statusem „Złoty Sponsor” miały możliwość zorganizowania w kuluarach kongresu stanowisk w celu promowania swoich produktów i usług.
    Ostatnim akcentem kongresu była prezentacja profesora Michaela Stacey, stanowiąca wprowadzenie merytoryczne do dużej atrakcji przygotowanej przez organizatorów na zakończenie jubileuszowego spotkania. Po wyczerpaniu zaplanowanego programu, pan Mohammed Panam zakończył kongres, zapraszając wszystkich uczestników na kolację zorganizowaną na statku wycieczkowym płynącym po Tamizie. Uroczysta kolacja była wzbogacona przez niezwykle ciekawy i bogaty w szczegóły historyczne komentarz pana profesora Stacey, przedstawiajacy rozwój miasta wzdłuż rzeki na przestrzeni wieków oraz informacje na temat budynków widocznych na obu jej brzegach.
    Podsumowując kongres QUALICOAT i QUALIDECO, należy podkreślić, że była to impreza udana, zaplanowana i zrealizowana z dużym rozmachem. Tym bardziej jest to godne odnotowania, że po raz pierwszy w tak szczególny sposób obchodzono jubileusz QUALICOAT i QUALIDECO. Pod względem marketingowym na pewno była pomysłem trafionym, pozwalającym po raz kolejny zaprezentować ideę QUALICOAT. Tym razem w Londynie, centralnym miejscu, gdzie opracowywane są kolejne projekty architektoniczne i podejmowane są istotne decyzje o wyglądzie przyszłych budynków ze szkła i aluminium.
    Stowarzyszenie QUALIPOL jest znaczącą częścią QUALICOAT. Nasza czteroosobowa reprezentacja na kongresie była potrzebna i niewątpliwie dobrze zaakcentowaliśmy swoją obecność. Czas pokaże, jaki wpływ będzie miała ta inwestycja w promocję marki QUALICOAT na dalszy rozwój tego standardu jakości w Polsce, jak również rozwój naszego stowarzyszenia QUALIPOL.    

    © mgr inż. Andrzej Jelonek
    prezes stowarzyszenia QUALIPOL

    GALERIA ZDJĘĆ

    Josef Schoppig w wystąpieniu o historii QUALICOAT.
    Przekazanie polskiej flagi na otwarciu jubileuszu QUALICOAT.
    Mohammed Panam prezentuje stowarzyszenie QUALICOAT.
    Sala obrad kongresu w Londynie.
    Prof. Michael Stacey podczas rejsu opowiada o Londynie i Tamizie.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...