• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 5(103)/2016

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    ponad rok temu  10.09.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    W Zbąszyniu odbyło się kolejne już z cyklu „Efektywne i nowoczesne koncepty lakiernicze” sympozjum organizowane przez firmę LacTec, w bardzo szerokim zakresie poświęcone malowaniu elektrostatycznemu.

    Organizator Ryszard Paluch z firmy TechniLAK dba o odpowiedni dobór i poziom wykładów, jak i kameralną atmosferę spotkań. To sprawdzona formuła szkoleń, które organizowane są co roku od ośmiu lat.
    Po krótkiej prezentacji oferty i osiągnięć firmy LacTec, która oferuje rozwiązania techniczne oraz wykwalifikowany serwis dla czterech gałęzi przemysłu: motoryzacji, tworzyw sztucznych, ogólnego oraz urządzeń laboratoryjnych, tradycyjnie już rozpoczęła się interesująca prezentacja o podstawach elektrostatyki i jej zastosowaniu w procesie malowania przemysłowego, połączona z ciekawymi doświadczeniami prowadzonymi na żywo przez Detlefa i Brigit Kleber.
    O samym procesie lakierowania elektrostatycznego mówił bardziej szczegółowo Thomas Scholz z LacTeca, który miał również wykład o elektrostatyce i separacji potencjału. Udo Reeh z tej samej firmy opowiadał o logistyce lakierowania, systemach odzysku lakieru oraz wykorzystywaniu naboju czyszczącego. Wystąpienie Olivera Wohrle z firmy acp GmbH dotyczyło systemów czyszczenia suchym lodem przedmiotów z tworzyw sztucznych przed przystąpieniem do lakierowania, a Jonannes Ott z LacTeca wymienił zalety zastosowania robotów lakierniczych w celu podniesienia wydajności produkcji. Kolejny temat dotyczył pomp zębatych i dozowania farby, a wygłosił go Martin Kneuss z Pomtavy SA. O kryteriach wyboru optymalnego procesu lakierowania dla farb ciekłych opowiadał Waldemar Zaczyk z LAKProgress, a Dariusz Nowak i Krystian Kowalski z Haug Chemie mówili o czyszczeniu instalacji lakierniczych i usuwaniu farb z zawiesi. Skuteczne lakierowanie tworzyw sztucznych i unikanie błędów oraz wad w procesie lakierowania było tematem wykładu Nicole Dopheide z instytutu DFO. Natomiast Gerd Lubberink z Timmer opowiadał o bezpiecznych dla procesu pompach lakieru, a Dariusz Kordas z Nalco Water o technologii koagulacji farb. 

    Thomas Scholz, LacTec
    Było to już ósme sympozjum organizowane w Polsce. To wydarzenie jest skierowane do osób pracującym w branży lakierowania przemysłowego. Lubię przyjeżdżać do Polski, ponieważ nasi goście są bardzo zainteresowani i spragnieni wiedzy. Tegoroczna lokalizacja w Zbąszyniu nad jeziorem była również źródłem inspiracji. Nie mogę doczekać się kolejnego spotkania w przyszłym roku, na które już dziś serdecznie zapraszam.

    Monika Rabikowska, PZL „Warszawa-Okęcie” SA
    Sympozjum zorganizowano z ogromną starannością i profesjonalizmem. Ogromnym plusem było tłumaczenie symultaniczne.
    Pracuję w branży lotniczej, trudno jest znaleźć szkolenie dedykowane specjalnie dla tej branży, dlatego też dość często korzystamy z zaproszeń na szkolenia i seminaria organizowane dla przemysłu samochodowego. Nie możemy co prawda wykorzystać materiałów lakierniczych, a również często i środków pomocniczych proponowanych przez firmy prezentujące się na seminariach. Używamy innych specyfikacji, ale możemy stosować sposoby aplikacji materiałów lakierniczych, a także niektóre metody przygotowania powierzchni do malowania.

    W sposób bardzo przejrzysty na sympozjum zostały przekazane podstawy elektrostatyki, wszystkie wady i zalety tego sposobu aplikacji materiałów lakierniczych. Przekazane zostały również informacje, jakie błędy mogą się pojawić przy tym sposobie nanoszenia materiału lakierniczego oraz jakie parametry środowiskowe są ważne przy użyciu malowania elektrostatycznego. Uzyskane informacje pozwolą nam usprawnić wprowadzony przez nas system malowania elektrostatycznego.
    Bardzo ciekawym punktem sympozjum był temat czyszczenia powierzchni tworzyw sztucznych i nie tylko przed malowaniem przy użyciu systemu ACP – czyszczenie strumieniem śnieżnym. Co prawda, prezentacja dotyczyła tworzyw sztucznych stosowanych w przemyśle samochodowym, ale sądzę, że jest warta do przemyślenia przy stosowaniu w przemyśle lotniczym na laminatach, czy tedlarze.
    Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy prezentacji pani Nicole Dopheide o skutecznym malowaniu tworzyw sztucznych i unikaniu błędów oraz wad w czasie ich lakierowania. Szczególnie zainteresował nas fragment o przyczynie powstawania kraterów w tworzywie sztucznym. Z takimi bowiem problemami spotykamy się dosyć często w laminatach stosowanych u nas.
    Zwróciłam również uwagę na prezentację pana Waldka Zaczyka. Zawarł bardzo słuszne stwierdzenie: Dobre malowanie to dobrzy ludzie – czyli fachowcy. Nie zawsze w ten sposób postrzegana jest praca lakiernika.
    Ze względu na naszą niskoseryjną produkcję, ciągle zmieniający się asortyment detali do malowania o bardzo różnych kształtach i gabarytach, nie jesteśmy, niestety, wdrożyć u nas w zakładzie malowania przy pomocy robotów.
    Sympozjum było naprawdę świetnie przygotowane i wszystkim szukającym wiedzy na temat malowania elektrostatycznego oraz przygotowania powierzchni gorąco polecam.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze
    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze
    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze
    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze
    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze
    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze
    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze
    Efektywne i nowoczesne koncepcje lakiernicze

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...