• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 6(116)/2018

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    ponad rok temu  02.01.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Sala konferencyjna.

    Sala konferencyjna.

    Międzynarodowa konferencja „Advances in Coatings Technology – ACT’18”

    Kolejna, zorganizowana po raz trzynasty w dwuletnim cyklu, międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna poświęcona farbom i lakierom „Advances in Coatings Technology – ACT’18”, odbyła się na terenie Centrum Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 13–15 listopada 2018 r. Organizatorem konferencji tego cyklu jest gliwicki Oddział Farb i Tworzyw Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z siedzibą w Toruniu.

    Konferencje ACT są największym wydarzeniem w sektorze farb i lakierów na terenie Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły na stałe do kalendarza urządzanych w Polsce spotkań naukowo-technicznych poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom z zakresu technologii farb i lakierów. Celem konferencji jest przedstawienie osiągnięć wiodących światowych firm oraz ośrodków badawczych i uniwersyteckich związanych z branżą farb i lakierów oraz nawiązanie współpracy na szczeblu międzynarodowym pomiędzy specjalistami z tej dziedziny. Silnie międzynarodowy charakter konferencji ACT wyróżnia ją spośród innych tego rodzaju wydarzeń organizowanych w kraju. W roku 2018 aż 44% uczestników przyjechało z zagranicy, z 17 krajów europejskich, Australii i USA. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W konferencji wzięło udział 145 specjalistów branży farb oraz przedstawicieli świata nauki. Najliczniej po Polakach reprezentowani byli Niemcy (28 osób), a następnie Rosjanie (6  osób), Czesi, Holendrzy i Słoweńcy (po 5 osób), Austriacy (3 osoby), Francuzi, Hiszpanie i Finowie (po 2 osoby) oraz po jednej osobie z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Włoch, Cypru, Australii i USA. Reprezentowane były 94 instytucje, z czego 57% stanowiły instytucje zagraniczne. Warto zauważyć, że 80% wszystkich instytucji to jednostki przemysłowe, natomiast jednostki badawczo-rozwojowe i wyższe uczelnie stanowiły 17%.
    Na uwagę zasługuje obecność znanych zagranicznych firm działających w branży farb i lakierów (w tym wiodących światowych producentów surowców do farb), jak również przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowo-badawczych. Wśród polskich specjalistów obecnych na konferencji byli przedstawiciele firm przemysłowych oraz uczelni i ośrodków badawczo-rozwojowych.
    Podczas trzech dni obrad wygłoszono 55 referatów, a w sesji plakatowej zaprezentowano 7 plakatów naukowo-technicznych. Program konferencji obejmował zagadnienia bazy surowcowej dla wyrobów lakierowych (żywic polimerowych, spoiw, pigmentów i wypełniaczy oraz zagadnienia kolorystyki, środków pomocniczych i innych materiałów), nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania wyrobów lakierowych (w tym biotechnologii, funkcjonalnych wyrobów lakierowych, wyrobów wodorozcieńczalnych, proszkowych, o niskiej zawartości lotnych związków organicznych), maszyn i urządzeń stosowanych do produkcji farb oraz zagadnienia stosowania wyrobów lakierowych. Omówione zostały powłoki na drewno, dla budownictwa, antykorozyjne, o działaniu antybakteryjnym oraz odbijające promieniowanie, jak również badania wyrobów lakierowych i otrzymanych z nich powłok, zagadnienia ekologiczne i legislacyjne w branży farb i lakierów.
    87% referatów zostało wygłoszonych przez przedstawicieli zagranicznych centrów badawczych ośrodków przemysłowych oraz wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych. 72% wygłoszonych referatów pochodziło z przemysłu, a pozostała część z ośrodków akademickich i badawczo-rozwojowych. Został zaprezentowany obszerny wachlarz technologii powłok, obejmujący najnowsze osiągnięcia z tej dziedziny z uwzględnieniem wielu praktycznych aspektów.
    Reprezentowane były 94 instytucje, przedstawiając osiągnięcia z zakresu surowców, technologii i urządzeń do badania farb i lakierów.
    Uczestnicy konferencji pozytywnie ocenili zarówno szeroki jej program, jak i obecność przedstawicieli licznych instytucji przodujących w dziedzinie technologii farb i lakierów. 
    Wydaje się, że konferencja umożliwiła spełnienie jednego z podstawowych jej zadań – stworzenie płaszczyzny współpracy między Europą Wschodnią, Środkową i Zachodnią oraz pomiędzy przedstawicielami przemysłu i nauki w dziedzinie rozwoju technologii farb i lakierów.                      

    Anna Pająk
    Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Toruniu
    Oddział Zamiejscowy Farb i Tworzyw w Gliwicach

    GALERIA ZDJĘĆ

    Sala konferencyjna.
    Dr inż. Ewa Langer z Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników wygłasza referat.
    Przerwa w obradach.
    Sala konferencyjna.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...