Teoretyczne i praktyczne podejście do zagadnień antykorozyjnych podczas konferencji PSK
Korozjoniści spotkali się na XIV Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego pn. „PRAKTIKOR STAL-BETON 2021”, która odbyła się pod koniec ubiegłego roku w Ostródzie. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią było sporo tematów, które interesowały środowisko osób walczących zawodowo z korozją. Specjaliści pragną szerzyć wiedzę związaną z zagadnieniami antykorozyjnymi, gdyż w społeczeństwie wciąż jest niewielka świadomość tego, jak duże straty powoduje korozja, a spotyka się z nią każdy na co dzień.
Konferencja dała możliwość zdobycia wiedzy technicznej z zakresu praktycznych zastosowań technologii przeciwkorozyjnych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy inwestorami, projektantami, kadrą naukową, wykonawcami i producentami wyrobów i sprzętu, a przede wszystkim była to szansa na bezpośrednie spotkanie po tak długim czasie.
Wydarzenie to było również okazją do wręczenie odznaki Wielkiego Korozjonisty. Począwszy od roku 2008 zarząd Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego postanowił nadawać honorowe tytuły Wielkiego Korozjonisty wraz ze Srebrną Odznaką PSK (odznakę Wielkiego Korozjonisty) osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju stowarzyszenia, a jednocześnie posiadają bogaty dorobek zawodowy w dziedzinie walki z korozją. W tym roku tego zaszczytu dostąpili Maciej Wiśniowski za szerzenie wiedzy korozyjnej oraz Łukasz Augustyński za rozpowszechnianie dobrych praktyk antykorozyjnych jako ekspert i doradca w tej branży.
- referaty plenarne dotyczące tematów z otoczenia branży zabezpieczeń przed korozją;
- sesja betonów, w której poruszano m.in. zagadnienia związane z zabezpieczeniem konstrukcji narażonej na korozję betonu w środowisku morskim czy użytkowaniem i naprawą betonu eksploatowanego w silnie agresywnym środowisku, a także wytyczne projektowania zabezpieczeń antykorozyjnych drogowych obiektów inżynierskich;
- sesja powłok, która dotyczyła m.in.: zabezpieczenia konstrukcji pracujących w warunkach wysokiej abrazji, wymagań szybkich kolei dotyczących zabezpieczeń antykorozyjnych, degradacji kolorów powłok, rozwoju gruntów cynkowych nowej generacji, wodorozcieńczalnych gruntów wysokocynkowych, nowoczesnych technologii farb pęczniejących czy obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczeń dzięki zastosowaniu powłok lakierowych o dużym współczynniku odbicia promieniowania słonecznego;
- sesja inspektorska, w której mówiono m.in. o: niewdzięcznej roli inspektora, pozornie niewinnych zaniedbaniach przy pracach antykorozyjnych i certyfikowaniu wykonawców prac antykorozyjnych.
Oprócz wysłuchania wykładów i udziału w dyskusjach dotyczących ich tematyki, zorganizowano tzw. obrady okrągłego stołu. Debata dotyczyła głównie tego, w jaki sposób zwiększyć w społeczeństwie świadomość zagadnień związanych z korozją, bo dotyka ona niemal każdego z nas i każdej dziedziny życia, a straty przez nią spowodowane są ogromne. Ważne zatem jest wprowadzenie tematu korozji do przestrzeni publicznej, by móc mieć wpływ na świadome wybory.
Komentarze (0)