• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Wydarzenia

    Wydanie nr: 3(143)/2023

    Artykuły branżowe

    Wydarzenia

    Lakiernictwo Proszkowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  03.08.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Część praktyczna z zakresu parametryzacji i lakierowania proszkowego

    Część praktyczna z zakresu parametryzacji i lakierowania proszkowego

    Strona 1 z 3

    Kolejny cykl szkoleń z malowania proszkowego

    Za nami półmetek szkoleń organizowanych na Śląsku przez firmy Pulverit i Wagner przy wsparciu ekspertów z Chemetall. I tym razem przez dwa dni (15−16.06.2023, Tychy i Świętochłowice) ok. 50 reprezentantów firm z całego kraju miało okazję zgłębić tajniki przygotowania powierzchni, a też po prostu dowiedzieć się, jak powstają farby proszkowe.

    W poprzednim wydaniu „LP” opublikowaliśmy relację z pierwszego szkolenia Pulverit−Wagner−Chemetall. Trzeba wiedzieć, że z inicjatywy trzech firm zaplanowano w sumie cztery takie wydarzenia. Ostatnie dwa w tym roku odbędą się we wrześniu i w listopadzie. 
    Za nami drugie takie wydarzenie. I tym razem do Tychów i Świętochłowic przybyło kilkudziesięciu reprezentantów krajowych firm. W zdecydowanej większości to producenci wyrobów, dla których powstania nieodzowne są farby proszkowe. Po zakwaterowaniu w hotelu Tychy przybyłych podzielono na dwie grupy, by w komfortowych warunkach gościć w dwóch siedzibach – jedna grupa przez pierwszy dzień wsłuchiwała się w prelekcje ekspertów w tyskiej siedzibie Pulverit Polska, a w tym czasie druga grupa brała udział w szkoleniu w siedzibie firmy Wagner w Świętochłowicach.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Z naszej sondy wśród uczestników wynika, że dla zdecydowanej większości wydarzenie stanowiło pierwszą taką okazję, by na własne oczy zobaczyć, jak powstają farby proszkowe.
    − Muszę przyznać, że zaskoczyło mnie to, że na półmetku etapu produkcji farb proszkowych ich konsystencja przywodzi skojarzenia z płynnym budyniem – byłem przekonany, że od początku do końca jest to sucha farba – dzielił się swoimi wrażeniem Tomasz Dudek, kierownik produkcji w firmie Provost, która w woj. świętokrzyskim produkuje regały.

    Procesy przygotowania powierzchni 

    W siedzibie Pulverit Polska w Tychach i tym razem wyczerpującą prelekcję na temat przygotowania powierzchni przygotował ekspert z firmy Chemetall Polska – firmy będącej częścią grupy BASF, największego giganta w branży chemicznej na świecie. Prezentacja dotyczyła technologii przygotowania powierzchni przed malowaniem proszkowym. Omówiono różne etapy procesu i polecane metody obróbek konwersyjnych – za każdym razem z charakterystyką takich pod kątem zalet i ograniczeń w ich stosowaniu.

    − W mojej prezentacji nie zabrakło oczywiście omówienia rodziny produktów Oxsilan − podsumował swoją prelekcję Jarosław Kuczyński zajmujący się doradztwem technicznym w Chemetall Polska Sp. z o. o. − Zwróciłem uwagę, że ich najnowsza generacja pozwala radykalnie zmniejszyć zużycie wody do kąpieli z 300 litrów na godzinę do 50 i mniej, co daje potężne oszczędności na wodzie i ściekach. 
    O konieczności zachowania reżimu czystości w zakładach aplikujących farby proszkowe była mowa wielokrotnie. I ta wiedza trafiała na podatny grunt.
    − Procedury mycia detali przed malowaniem były bogato ilustrowane i w przystępny sposób prezentowane, więc na pewno stanowiły ciekawą dawkę wiedzy, jak jeszcze lepiej realizować procesy mycia powierzchni i na dłużej zabezpieczyć powłokę przed korozją, a to dla nas istotne, bo w 90 procentach produkujemy lampy ze stali, a nie z aluminium − usłyszeliśmy od Łukasza Duca z firmy Nowodvorski Lighting z Siemianowic Śląskich.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...