Czwarta edycja Konferencji Technicznej Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych poświęcona była zabezpieczeniom przeciwpożarowym konstrukcji stalowych.
O farbach ogniochronnych, cynkowaniu i analizie zagrożeń na IV Konferencji Technicznej PIKS
Czwarta edycja Konferencji Technicznej Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych poświęcona była zabezpieczeniom przeciwpożarowym konstrukcji stalowych. Oprócz referatów i wystąpień specjalistów branży i przedstawicieli wiodących firm, znalazły się praktyczne warsztaty i zajęcia.
Wydarzenie otworzył prezes Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych Zbigniew Barłóg (prezes zarządu METALBARK sp. z o.o. sp. k.). Następnie odbyły się prezentacje firm, a po nich ognisko, które tradycyjnie było świetną okazją do wspólnej integracji.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się blokiem merytorycznych prezentacji, w trakcie którego wystąpili przedstawiciele wiodących firm: wytwórni konstrukcji stalowych i dostawców zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz oprogramowania.
O rodzajach pożarów w aspekcie ochrony przeciwpożarowej obiektów infrastruktury cywilnej i przemysłowej wypowiedzieli się przedstawiciele przedsiębiorstw dostarczających farby ognioochronne – Jerzy Kosior (dyrektor ds. handlowych w firmie JOTUN Polska sp. z o.o.) oraz Piotr Skrzypczak – menedżer produktu w firmie SIKA Polska sp. z o.o. Następnie głos zabrała Mirosława Wiśniewska, która w imieniu prezesa zarządu METALBARK sp. z o.o. sp. k. Zbigniewa Barłoga wygłosiła dwa referaty – pierwszy dotyczący zabezpieczeń ognioochronnych konstrukcji stalowych w świetle przepisów europejskich oraz drugi poświęcony tematyce stanu powierzchni kształtowników przy dostawie wg PN-EN 10163-3 oraz wymagań jakościowych powierzchni stalowej przed malowaniem wg PN-EN ISO 8501-3.
Później Aneta Kletkiewicz – menedżer ds. rozwoju z firmy Baltic Investment TTK sp. z o.o. sp. k., wyczerpująco przedstawiła zagadnienie farb pęczniejących jako nowoczesnego narzędzia do projektowania biernych zabezpieczeń ognioochronnych konstrukcji stalowych. Wystąpienie uzupełnił Mateusz Chmurczyk – regionalny kierownik sprzedaży, który poruszył temat optymalizacji konstrukcji z uwzględnieniem reaktywnych materiałów ogniochronnych.
Na konferencji pojawiła się także tematyka nowoczesnego oprogramowania pomocnego przy projektowaniu i analizach zagrożeń. O programach: Pathfinder (pozwalającym na monitorowanie zagrożeń podczas ewakuacji z wykorzystaniem nowych technik komputerowych na przykładzie hali produkcyjnej) oraz PyroSim (umożliwiającym analizę parametrów panujących podczas pożaru z zastosowaniem pożarów projektowych) wypowiedział się Michał Walkosz z firmy STIGO sp. z o.o.
Ostatnią prezentację wygłosiła Katarzyna Jóźwiak – inżynier projektu w firmie ZEMAN HDF sp. z o.o., która wskazała szczególny przypadek degradacji powłok malarskich konstrukcji stalowych. Jak dowiodła prelegentka, w tym szczególnym przypadku to kolor powłoki malarskiej, a nie jej rodzaj miał wpływ na zidentyfikowane uszkodzenia, m.in. pęcherze, wykwity, plamy i korozję biologiczną.
Istotnym punktem konferencji była dyskusja – w tym roku bardzo owocna i pełna interesujących wniosków. Uczestnicy doszli do stanowiska, że wymogi i przepisy prawa związane z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi konstrukcji stalowych wymagają dopracowania, w czym izba powinna aktywnie uczestniczyć.
Na sam koniec odbyły się warsztaty inspektorskie przeprowadzone przez przedstawicieli firmy TIKKURILA POLSKA S.A. Zajęcia były poświęcone w dużej mierze elementom podlegającym kontroli i nadzorowi przy zabezpieczeniach antykorozyjnych i ogniochronnych.
– Bardzo się cieszę z uczestnictwa w konferencji – ocenia Kamil Herbuś z firmy Stigo.
– To bardzo interesujące wydarzenie, jedno z ważniejszych w naszej branży. Była to niewątpliwie okazja do spotkania się z osobami z branży, dostawcami, jak i klientami, a świetnie zorganizowane wieczorne przyjęcie pozwoliło nawiązać wiele nowych znajomości. Osobiście najbardziej cieszy mnie ukierunkowanie konferencji w jednym temacie, a nie rozbicie na kilka pochodnych dziedzin. Prelegenci zapewnili esencję wiadomości związanych z zabezpieczeniem przeciwpożarowym konstrukcji stalowych. Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję konferencji technicznej organizowanej przez PIKS.
Redakcja
redakcja@lakiernictwo.net
Komentarze (0)