• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 5(127)/2020

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  29.10.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    W lakierowaniu płaskich powierzchni nakładarki walcowe nie mają sobie równych, oferując dużą wydajność przy niemal 100-procentowym wykorzystaniu materiału.

    W lakierowaniu płaskich powierzchni nakładarki walcowe nie mają sobie równych, oferując dużą wydajność przy niemal 100-procentowym wykorzystaniu materiału.

    Strona 3 z 4

    Przydatne rakle

    Walce nakładarki często są wyposażane dodatkowo w tzw. rakle, czyli noże z gumy lub tworzywa sztucznego. W konstrukcjach z pojedynczym walcem pełnią one funkcję jednostki dozującej: szczelina między nożem a walcem przepuszcza jedynie określoną ilość materiału, zaś reszta jest zbierana i odprowadzana z powrotem do zbiornika. W nakładarkach dwu- lub wielowalcowych rakiel ma do spełnienia inne zadanie: usuwa materiał z tylnej części walca i przenosi go z powrotem do przestrzeni między walcami, zapobiegając jednocześnie jego spływaniu na przenośnik w sytuacji, gdy walec dozujący porusza się ruchem przeciwbieżnym. Czyści również powierzchnię walca, ułatwiając szybką zmianę lakieru.

    Kłopotliwa parametryzacja

    Mimo prostej konstrukcji parametryzacja nakładarki walcowej już taka prosta nie jest: aby uzyskać powłokę lakierniczą o zadanej grubości, gładkości i jakości trzeba precyzyjnie zdefiniować i ustawić wiele zmiennych procesowych, w tym m.in. docisk walca nakładającego do podłoża oraz prędkość walca dozującego, walca nakładającego i podajnika (taśmy). Wszystkie te parametry są w mniejszym lub większym stopniu zależne od struktury i typu podłoża, a także lepkości i płynięcia powłoki lakierniczej. A to oznacza, że powinny być dobierane i definiowane indywidualnie dla każdego procesu powlekania.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Co więcej, właściwości powłoki i podłoża nierzadko determinują także dobór wyposażenia maszyny oraz przebieg samego procesu powlekania. I tak, w przypadku lakierów i farb wodorozcieńczalnych istotne jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni walców i przestrzeni między nimi, tak by opóźnić odparowanie wody z powłoki. Ekspozycja na ciepło sprzyja bowiem przedwczesnemu gęstnieniu lakieru, a tym samym może utrudnić jego aplikację i stymulować powstawanie grudek. W niektórych przypadkach można także zastosować dodatkowy mieszalnik napędzany pompą obiegową, który przez wymuszenie ruchu materiału opóźnia jego wiązanie. 
    Podobna zasada dotyczy zbiornika lakieru: powinien on być na tyle mały, aby ograniczać odparowywanie wody, a jednocześnie na tyle duży, aby nie trzeba go było stale uzupełniać. Rozwiązaniem może być zainstalowanie automatycznego systemu dozującego podającego lakier do zbiornika. W przypadku wyjątkowo lepkich materiałów, np. żywic epoksydowych, konieczne może być także wyposażenie zbiornika w pompę ułatwiającą transport surowca między walce.
    Sporo uwagi wymagają także powłoki utwardzane promieniami UV: w tym przypadku kluczowe jest zabezpieczenie ich przed ekspozycją na światło, m.in. przez zastosowanie specjalnych osłon. W przeciwnym razie może dojść do przedwczesnego sieciowania lub pogorszenia właściwości powłoki.
    W porównaniu z właściwościami powłoki typ i struktura podłoża nie wpływa aż tak zasadniczo na efekt końcowy procesu lakierowania powierzchni drewnianych. Pamiętać należy jedynie, aby zawczasu tak dobrać szerokość maszyny, aby jej przestrzeń robocza była co najmniej o 5 cm szersza niż detal. Istotny jest także odpowiedni docisk walca nakładającego do podłoża: powinien być on na tyle duży, aby zapewnić dokładne pokrycie lakierem całej powierzchni detalu, a jednocześnie nie uszkodzić ani komponentu, ani gumowania. Jest to szczególnie trudne w przypadku detali o ostrych krawędziach, a także powierzchni tłoczonych i fazowanych, np. frontów szafek kuchennych. Dlatego najnowszym trendem jest zastępowanie standardowych walców gumowanych ich odpowiednikami pokrytymi poliuretanem, które dzięki większej podatności na zginanie są bardziej odporne na uszkodzenia, a jednocześnie lepiej wybarwiają fazy na różnych płaszczyznach, poprawiając jakość finalnego wyrobu.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Schemat budowy nakładarki z dwoma przeciwbieżnymi walcami.
    Schemat budowy nakładarki z dodatkowym walcem wcierającym do wygładzania lakierowanych powierzchni lub nanoszenia szpachlówki.
    Urządzenie Smartcoater PRO firmy Cefla automatycznie dostosuje parametry walców i przenośnika taśmowego do wymagań danego procesu.
    Lakier na walcach
    Lakier na walcach
    Lakier na walcach

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...