• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Drewno

    Wyroby Lakiernicze

    Raport

    ponad rok temu  14.05.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Rynek powłok do drewna w kolejnych latach może zanotować spore wzrosty, ale staną się one udziałem jedynie tych, których produkty będą jednocześnie ekologiczne, ekonomiczne i trwałe.

    Rynek powłok do drewna w kolejnych latach może zanotować spore wzrosty, ale staną się one udziałem jedynie tych, których produkty będą jednocześnie ekologiczne, ekonomiczne i trwałe.

    Strona 1 z 2

    Rynek powłok do drewna

    W kolejnych latach rynek farb i lakierów do drewna będzie rósł w tempie 6,3% rocznie, napędzany popytem ze strony sektora mieszkaniowego i prywatnych użytkowników. Na topie będą wciąż bejce na bazie wody, ale tylko te, które wykażą się odpowiednią trwałością i łatwością aplikacji.

    Według raportu firmy analitycznej Allied Market Research światowy rynek powłok do drewna wart był w 2018 r. 7,8 mld dolarów, a do 2025 r. wartość ta wzrośnie do niemal 12 mld dolarów, to jest średnio o 6,3% rocznie. Rozwój ten napędza m.in. rosnąca popularność drewna i naturalnych materiałów przekładająca się na wysoki popyt ze strony sektora mieszkaniowego oraz prywatnych użytkowników. Ci ostatni, zmuszeni w ubiegłym roku do pozostania w domach, poświęcili więcej czasu na renowacje i projekty typu „zrób to sam”, co przełożyło się na zwiększoną sprzedaż produktów dekoracyjnych.

    Szanse i wyzwania

    – W ubiegłych latach na rynku mieszkań nastąpiło wiele zmian, co przełożyło się na wzrost zainteresowania odnawianiem i modernizacją domów – mówi Jessica Bahn, brand manager w firmie Rust-Oleum. – Starsi użytkownicy, przechodząc na emeryturę, często zabierają się za odnawianie swoich wnętrz i obejść. Pokolenie lat 80. i 90. jest na etapie zakupu swojego wymarzonego domu i choć na razie relatywnie niewielu młodych ludzi może pochwalić się własnym gospodarstwem, ich liczba w ciągu kolejnych pięciu lat znacznie wzrośnie. Jest to jednocześnie grupa, która silnie stawia na indywidualizację i chętnie majsterkuje, co dobrze wróży rozwojowi rynku w kolejnych latach.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jednocześnie rynek ten będzie się musiał zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Już przed pandemią w krajach Zachodu można było zaobserwować lekkie spowolnienie wzrostu sprzedaży spowodowane pogarszającą się sytuacją wielu gospodarek. Niepewni przyszłości konsumenci ograniczali inwestycje w zakup i renowację domów. Po wybuchu pandemii trend ten jeszcze zyskał na sile, zadając kłam prognozom o powolnym wybudzeniu rynku z letargu w 2020 r.
    Spowolnienie na zachodzie bilansować będzie wzrost popytu ze strony krajów rozwijających się, w tym głównie z rejonu Azji i Pacyfiku. Jak prognozuje Allied Market Research, wzrost dochodów i poprawa standardu życia w takich państwach jak Chiny czy Indie napędzać będą popyt na produkty do drewna, w tym do powlekania mebli, stolarki i podłóg.

    Zwrot w kierunku wody

    Jak podają przedstawiciele sektora produkcji powłok do drewna, w ostatnich latach na popularności zyskują bejce i lakiery wodne – głównie ze względu na zaostrzenie przepisów dotyczących zawartości lotnych związków organicznych (LZO) w gotowym produkcie. Sprzyja temu także rosnąca świadomość ekologiczna użytkowników, którzy coraz częściej chcą wiedzieć, co znajduje się w kupowanych przez nich wyrobach. I choć powłoki wodorozcieńczalne wciąż ustępują popularnością, a często i funkcjonalnością, produktom na bazie oleju, należy się spodziewać, że w kolejnych latach mogą one zrównać się z tymi ostatnimi pod względem wolumenu sprzedaży – chyba że na rynku pojawią się nowe receptury na bazie oleju zawierające niewielkie ilości LZO.

    Badania Allied Market Research wskazują bowiem, że regulacje dotyczące LZO, choć dziś hamują rozwój rynku powłok do drewna, równolegle napędzają innowacyjność w tym obszarze. Oprócz konwencjonalnych produktów szybko rośnie np. segment powłok utwardzanych promieniowaniem UV, a także powłoki hybrydowe łączące w sobie cechy bejcy wodnej i olejnej.
    – Z naszych obserwacji wynika, że niektórzy klienci nadal poszukują powłok na bazie oleju, dlatego nie zamierzamy wycofywać ich z rynku – podkreśla Rick Bautista, dyrektor ds. marketingu produktów z grupy powłok do drewna w firmie Behr Paint. – Natomiast dokładamy wszelkich starań, by dostarczyć im produkty wysokiej jakości, które idealnie spełniają ich potrzeby.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...