• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 1(135)/2022

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  25.02.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Powłoka z estrów skrobi na podłożu z drewna bukowego (po lewej) i sosnowego (po prawej).

    Powłoka z estrów skrobi na podłożu z drewna bukowego (po lewej) i sosnowego (po prawej).

    Strona 2 z 3

    Ekonomiczne i długotrwałe 

    W tym projekcie badawczym szczególną uwagę zwrócono również na opracowanie niedrogich rozpuszczalników wytwarzanych z surowców odnawialnych, w których estry skrobi są łatwo dyspergowane i których stosowanie nie pociąga za sobą zwiększonego ryzyka dla bezpieczeństwa i zdrowia. 
    Po scharakteryzowaniu podstawowych właściwości, obecnie opracowywane są jeden lub dwa typy spośród wariantów estrowych, które ze względu na swój profil właściwości w pierwszej kolejności mogą być stosowane jako spoiwa do zastosowań wewnętrznych lub zewnętrznych. Są one odpowiednio łączone z dodatkami i pigmentami i, w celu określenia ich potencjału, są dokładnie testowane pod kątem wytrzymałości wraz z komercyjnymi systemami referencyjnymi opartymi na konwencjonalnych spoiwach (również w ekspozycji zewnętrznej). Celem tych prac badawczych jest opracowanie modelowych całościowych systemów do momentu ukończenia projektu, które stanowią dojrzałą podstawę do przejścia na długotrwałe, nadające się do sprzedaży systemy powłok.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Projekty FNR 22006817 i 2219NR250 były lub są finansowane przez Federalne Ministerstwo Wyżywienia i Rolnictwa w ramach programu wsparcia Surowce Odnawialne (FPNR) za pośrednictwem Agencji ds. Surowców Odnawialnych e.V. (FNR).

    Zmiana klimatu jako motywacja

    Obserwowana ostatnio rosnąca częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych prowadzi do rosnącej gotowości zastępowania materiałów konwencjonalnych materiałami, których produkcja może być możliwie neutralna dla klimatu. Na tym tle obserwowany wzrost wykorzystania drewna jest całkowicie zrozumiały, ponieważ drewno można pozyskać nie tylko przy dobrej efektywności energetycznej, ale również samo drewno działa jako magazyn CO2.
    Zastosowanie drewna staje się szczególnie przyjazne dla klimatu tylko wtedy, gdy produkty wykonane z tego materiału mają długą żywotność. W naturalnych warunkach użytkowania można to osiągnąć w szczególności poprzez nałożenie odpowiedniej powłoki ochronnej. Fakt, że takie powłoki – wbrew ekologicznemu podejściu – są nadal wytwarzane głównie z surowców ropopochodnych, wynika po pierwsze z wciąż stosunkowo wysokich kosztów niektórych biosurowców, które potencjalnie nadają się jako alternatywne, a po drugie z występowania stosunkowo ograniczonej stabilności opracowanych do tej pory spoiw powłokowych pochodzenia biologicznego.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...