• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Ciśnieniowa impregnacja drewna w autoklawie (www.ita.pl).

    Ciśnieniowa impregnacja drewna w autoklawie (www.ita.pl).

    Strona 2 z 2

    Zabezpieczanie drewna przed skutkami ognia realizowane jest najczęściej środkami oddziaływującymi na drewno dwiema metodami:

    • poprzez impregnację wgłębną;
    • poprzez zabezpieczenie powierzchniowe.

    Pierwsza grupa środków to najczęściej roztwory wodne związków zawierających fosfor, bor, magnez, amon cynk oraz związki organiczne, takie jak melamina i mocznik. Są one stosowane wyłącznie do zabezpieczania drewna surowego, które nie było wcześniej impregnowane, pokostowane czy malowane. Wiele impregnatów, oprócz ochrony przed ogniem, stanowi jednocześnie zabezpieczenie przed szkodnikami i grzybami. Mamy tu zatem dwie funkcje impregnatu. Samą impregnację najczęściej przeprowadza się metodami ciśnieniowymi w komorach (fot. 2) lub przez długotrwałe moczenie drewna w kąpielach (fot. 3).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Zabezpieczenie powierzchniowe realizowane jest najczęściej za pomocą farb, spośród których można wyróżnić dwa rodzaje:

    • absorbujące energię,
    • pęczniejące.

    Pierwsza grupa materiałów powłokowych jest najczęściej oparta na szkle wodnym, żywicach akrylowych, aminowych, polioctanie winylu, związkach melaminowo-formaldehydowych i fenolowo-formaldehydowych, chloroparafinie z dodatkiem takich wypełniaczy, jak gips, cementy, ziemia okrzemkowa, wermikulit, talk, czy kreda.
    O materiałach pęczniejących wspominaliśmy już przy omawianiu farb do zabezpieczeń ogniochronnych stali. Mechanizm działania farb pęczniejących do drewna jest dość podobny, chociaż oprócz izolacji termicznej, ważna, w przypadku drewna, jest też izolacja uniemożliwiająca dostęp powietrza do chronionego drewna.

    Zgodnie z normą PN-EN 13501-1+A1:2010 materiały budowlane dzielone są na:

    • materiały niepalne
    • materiały niezapalne
    • materiały trudno zapalne
    • i materiały łatwo zapalne

    Drewno niezabezpieczone zalicza się do materiałów palnych – łatwopalnych, a po odpowiednim zabezpieczeniu może się znaleźć w grupie materiałów trudno zapalnych lub materiałów niepalnych. Ten podział nie dotyczy posadzek, dla których wyróżniono tylko trzy euroklasy. Tu drewno niezabezpieczone jest materiałem łatwo zapalnym, a po odpowiednim zabezpieczeniu materiałem trudno zapalnym.
    Wspomniane wcześniej impregnaty ogniochronne tylko w nieznacznym stopniu zmieniają wygląd drewna, pozostawiając widoczny rysunek drewna, słoje, sęki i całą jakże często pożądaną fakturę drewna. Z tego powodu impregnację często stosuje się do ochrony widocznych elementów konstrukcyjnych, elewacji i mebli oraz drewnianych obiektów zabytkowych.

    Większość materiałów powłokowych znacznie bardziej zmienia wygląd drewna, nawet bezbarwne lakiery nawierzchniowe, które często bywają używane do zabezpieczania posadzek. Farby pęczniejące mają tę zaletę, że mogą być nakładane na drewno wcześniej malowane, z którego nie można całkowicie usunąć pierwotnej powłoki malarskiej.
    Wspomnieliśmy już o jeszcze jednej funkcjonalności farb i impregnatów do ochrony drewna, a mianowicie o zabezpieczeniu przed szkodnikami i pleśniami. Nie każde drewno trzeba chronić przed skutkami ognia, przykładem mogą być meble ogrodowe lub drewniane ogrodzenia, są one jednak narażone na szkodniki i pleśnie. Dlatego część impregnatów i lakierów do drewna, oprócz walorów estetycznych, ma jeszcze funkcjonalność ochrony biologicznej.
    Większość preparatów toksycznych dla szkodników i pleśni jest również szkodliwych dla ludzi. Jeszcze w latach 80. XX wieku stosowano do ochrony drewna ksylamit, który był przyczyną wielu poważnych zatruć, a nawet zgonów. Większość owadów jest groźnych dla drewna w postaci larwalnej, np. jeden z największych naszych szkodników – spuszczel (łac. hylotrupes bajulus). Po przepoczwarzeniu dorosłe owady wylatują z drewna, łączą się w pary, a samice w wywierconych przez siebie otworach składają jaja, z których wylegają się larwy (fot. 4), które w zależności od odmiany i warunków otoczenia, od kilku miesięcy do kilku lat żywią się drewnem, po czym cykl się powtarza.
    Na przykładzie drewna i stali zobaczyliśmy, że farby mogą jednocześnie pełnić kilka funkcji. Dla drewna mogą to być funkcje dekoracyjne oraz ochrona przed ogniem, szkodnikami i grzybami. Farby do ochrony betonu, stali i innych metali mogą mieć tych funkcji nieporównywalnie więcej, postaramy się je opisać w kolejnych artykułach.            

    * Dla poszczególnych gatunków drewna te przedziały mogą się różnić od kilku do kilkudziesięciu stopni.

    Michał Jaczewski
    michal.jaczewski@tikkurila.com

    Tagi: Tikkurila,

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Maszt radiostacji w Gliwicach o wysokości 111 m, choć dzisiaj jest najwyższą drewnianą budowlą na świecie, to jeszcze w latach 30 XX w. miał wielu znacznie wyższych „kuzynów”. (fot. Tomasz Górny)
    Fot. 2. Ciśnieniowa impregnacja drewna w autoklawie (www.ita.pl).
    Fot. 3. Zanurzeniowa impregnacja drewna (www.tartaklulkowo.pl).
    Fot. 4. Larwy spuszczela w drewnie (wikipedia.org).
    Tab 1. * W stanie powietrzno-suchym (do 15% wilgotności) ** W części literatury sosna, lipa i olcha zaliczane są do drewna umiarkowanie lekkiego. Są znaczne rozbieżności w gęstości, które mogą wynikać zarówno z odmian tych drzew, jak i zróżnicowań środo

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...