• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Drewno

    Wydanie nr: 4(126)/2020

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  28.09.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 5

    Główni gracze na rynku powłok i lakierów do drewna według Allied Market Research:

    • AkzoNobel (Holandia)
    • Axalta Coatings Systems (USA)
    • BASF SE (Niemcy)
    • Dow i DuPont (USA)
    • Eastman Chemical Company (USA)
    • Kansai Paint (Japonia)
    • Nippon Paints Holdings (Japonia)
    • PPG Industries (USA)
    • RPM International (USA)
    • Sherwin-Williams Company (USA)

    Rzeczywistość daleka od ideału

    Trwałość, odporność na zarysowania i rozpuszczalniki, niewrażliwość na oddziaływanie promieniowania UV, gładkie wykończenie, szybka, łatwa aplikacja i jeszcze szybsze schnięcie – taka zdaniem użytkowników powinna być idealna powłoka do drewna. Potwierdzają to m.in. wyniki ankiety przeprowadzonej przez portal Coatings World: wśród trzech najbardziej pożądanych cech powłok i lakierów do zabezpieczania drewnianych powierzchni znalazły się atrakcyjny wygląd, trwałość oraz łatwość użytkowania. Ta ostatnia – zdaniem AkzoNobel – przejawia się przede wszystkim w skróceniu procesu aplikacji i ograniczeniu liczby składających się na nią etapów, a tym samym redukcji związanych z tym kosztów materiału i pracy. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    To, który z owych wymogów jest najważniejszy, zależy w dużej mierze od aplikacji: w przypadku drewnianych elementów wyposażenia i szafek kluczową rolę odgrywa estetyka, podczas gdy drzwi i schody powinny być przede wszystkim odporne na zużycie i uszkodzenia. Kwestia wytrzymałości największą rolę odgrywa jednak w przemyśle i budownictwie publicznym, gdzie drewno jest szczególnie narażone na zużycie pod wpływem trudnych warunków otoczenia i intensywnego użytkowania.
    Czy oczekiwania użytkowników można pogodzić z wymogiem ekologiczności podyktowanym zarówno rosnącą świadomością społeczną, jak i przepisami prawa? Producenci robią, co mogą, by dowieść, że jest to możliwe: udoskonalają formulacje, poprawiają właściwości użytkowe i ściśle współpracują z dostawcami polimerów, by wspólnie wypracować skład jak najbardziej zbliżony do ideału. A ten stanowi dla wielu powłoka wodorozcieńczalna o właściwościach lakieru rozpuszczalnikowego.

    Woda jak rozpuszczalnik?

    Zdaniem analityków z firmy Mordor Intelligence mamy obecnie do czynienia z silnym wzrostem zainteresowania powłokami wodorozcieńczalnymi i trend ten prawdopodobnie zdominuje rynek na wiele lat, stanowiąc dla producentów szansę na dotarcie do nowych grup odbiorców. Warunkiem jest jednak przezwyciężenie słabości produktów na bazie wody. A tych nadal jest wiele. 
    Wśród najczęściej wymienianych pojawia się m.in. mniejsza przejrzystość, która znacznie ogranicza zakres aplikacji tego typu powłok, stosowanych dziś głównie w celu nadania drewnu głębszego, bardziej nasyconego odcienia. Wyjątkiem są lakiery lateksowe, w przypadku których wyjątkowa przejrzystość i ciepło okupione zostały jednak niewielką trwałością powłoki. Niska trwałość oraz podatność na pękanie jest zresztą mankamentem dużej części dostępnych dziś na rynku produktów wodorozcieńczalnych.  

    Co więcej, są one także trudne w aplikacji: mają tendencję do spływania i pienienia się, a ze względu na zawartość wody sprzyjają „podnoszeniu się” malowanego drewna, co z kolei rodzi konieczność dodatkowego szlifowania i nakładania większej liczby warstw. Jako że nie mają właściwości samopoziomowania, pokryta nimi powierzchnia często wykazuje też nieestetyczne ślady pędzla. A na drewnianych podłogach mają tendencję do wybiórczego pękania na łączeniach desek, co powoduje, że w niektórych miejscach powstają duże, nieestetyczne szczeliny.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Prognozowany wzrost sprzedaży powłok i lakierów do drewna w poszczególnych regionach świata w latach 2019-2024. Źródło: Mordor Intelligence
    Udział poszczególnych technologii utwardzania w rynku powłok i lakierów do drewna w 2018 i 2025 r. Źródło: Allied Market Research
    Główni odbiorcy powłok i lakierów do drewna w roku 2018 i 2025. Źródło: Allied Market Research
    Start-up Alucha pracuje nad stworzeniem instalacji do odzysku naturalnego oleju z miału papierowego.Źródło: Alucha
    Wśród naturalnych impregnatów do drewna królują biooleje, w tym pozyskiwany z nasion drzewa tung olej do stosowania na blatach i frontach meblowych. Źródło: Helios
    Natura, minimalizm i otwarte przestrzenie

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...