Aby klienci mogli cieszyć się z pięknych drewnianych mebli i nieskazitelnej powłoki lakierniczej, konieczne jest przestrzeganie przez producentów reżimu technologicznego procesu lakierowania.
Na co zwrócić uwagę, by uniknąć niepożądanych kosztów i problemów
Uszlachetnianie drewna i materiałów drewnopochodnych poprzez lakierowanie niesie za sobą duże ryzyko wystąpienia wad, które dyskwalifikują produkt końcowy. Większość błędów uwidacznia się przy ostatnim etapie lakierowania. Ewentualne naprawy znacznie podnoszą koszt produkcji. Większość kosztów można oczywiście wyeliminować i istotnym elementem jest czynnik ludzki. Przede wszystkim należy położyć szczególny nacisk na przestrzeganie reżimu technologicznego, właściwą obsługę techniczną, jakość materiałów lakierniczych i ich odpowiednie przygotowanie.
Adhezja do podłoża oraz pomiędzy poszczególnymi warstwami lakieru
Zapewnienie trwałej i mocno trzymającej się podłoża powłoki to istotny punkt lakierowania. Przyczepność lakieru do podłoża oraz pomiędzy poszczególnymi warstwami można sprawdzić za pomocą siatki nacięć cross cut lub metodą odrywową pull-off. Metoda siatki nacięć jest metodą niszczącą. Polega na wykonaniu nacięć przy użyciu specjalnego nożyka na wybranej części lakieru. Nacięcia wykonuje się na długości około 20–30 mm, a następnie drugie nacięcie pod kątem prostym do poprzedniego. Siła nacisku noża powinna być tak duża, żeby przeciąć warstwę lakieru do podłoża. Po oczyszczeniu test adhezji wykonuje się używając taśmy klejącej. Metoda „pull-off” wykorzystuje miernik, który jest urządzeniem automatycznym. Pomiar polega na tym, że do podłoża przyklejane są specjalne stemple pomiarowe, a aparat płynnym ruchem z rosnącą siłą odrywa je za pomocą mechanicznego siłownika.
Skórka pomarańczy, pęcherzyki gazu, chmurzenie
Właściwości fizyczne i chemiczne powłok lakierniczych można zbadać w laboratorium i ocenić. Wiele wad, z którymi borykamy się podczas lakierowania, można ocenić tylko organoleptycznie. Ich dopuszczenie do dalszej produkcji jest zazwyczaj subiektywne. Większość defektów powłoki lakierniczej wynika z błędów człowieka. Związane jest to albo z nieprawidłowym ustawieniem sprzętu, albo złym przygotowaniem mieszaniny lakierniczej. Często spotykaną wadą, zwłaszcza na elementach wykończonych w wysokim połysku, jest tak zwana skórka pomarańczy. Powstaje ona na skutek złej rozlewności lakieru. Występuje zarówno na płaszczyźnie, jak i na krawędziach. Co wpływa na rozlewność lakieru? Otóż duże znaczenie odgrywa przygotowanie mieszaniny lakieru z utwardzaczem i rozcieńczalnikiem zgodnie z kartą techniczną. W celu weryfikacji warto co jakiś czas przeprowadzać pomiar lepkości farby. W tym przypadku wykorzystuje się kubek forda nr 4. Lepkość mierzy się w sekundach. Pomiar jest stosunkowo łatwy do przeprowadzenia i może pomóc nam zaoszczędzić końcowych kłopotów. Dokonuje się go poprzez wypełnienie kubka mierzoną cieczą i dopuszczenie do swobodnego wypływu cieczy przez otwór w dnie kubka. Czas zupełnego wypływu cieczy podawany w sekundach jest wprost proporcjonalny do lepkości cieczy. W kwestii procesu lakierniczego leży również kontrola naniesień lakieru. Zbyt duże nałożenie może przysparzać problem z rozlewnością. Natomiast za małe naniesienie lakieru spowoduje niedokładne krycie.
Komentarze (0)