• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Drewno

    Wydanie nr: 4(108)/2017

    Artykuły branżowe

    Drewno

    ponad rok temu  28.08.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Przykład pomalowanego proszkowo frontu z płyty mdf.

    Przykład pomalowanego proszkowo frontu z płyty mdf.

    Strona 2 z 2

    Proces lakierowania

    Proces lakierowania rozpoczyna się od nałożenia farby podkładowej. Jej zadaniem jest uszczelnienie mdf. Dzięki szczelności elementy proszkowe mogą być bez problemu stosowane w miejscach o podwyższonej wilgotności. Na farbę podkładową nakładany jest proszek wykończeniowy. Aplikacja proszku odbywa się przy użyciu pistoletów elektrostatycznych, do których farba jest dozowana za pomocą pomp. Tak zwany overspray jest zasysany przez filtry i trafia ponownie do malowania. Straty materiałowe w tym procesie są bliskie zeru. Lakierowanie proszkowe odbywa się w dwóch przejściach. Za pierwszym razem nałożone zostaje ok. 80% farby, natomiast drugie przejście uzupełnia brakujące 20%. Ostatni etap to żelowanie i polimeryzacja. Tutaj musimy zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę, a także ustawienie promienników UV. Aby zapewnić prawidłowe utwardzenie, promienniki muszą być ustawione pod takim kątem, by zapewnić odpowiednią ilość ciepła zarówno na płaszczyznach płaskich, jak i na krawędziach. Proces uszlachetniania mdf farbami proszkowymi kończy się wychładzaniem elementów i trwa ok. 20 minut.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Technologia lakierowania proszkowego jest już technologią działającą w przemyśle, jednak wciąż ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim nie jesteśmy w stanie uzyskać powłok o połyskowości większej niż 40 gloss. Producenci proszków cały czas pracują nad uzyskaniem pełnego połysku. Powierzchnia uzyskana przy lakierowaniu proszkowym, w porównaniu z lakierowaniem na mokro, nie jest idealnie gładka. Myślę, że również ta kwestia jest do dopracowania. 
    Producenci farb proszkowych oferują coraz to nowe możliwości zastosowania ich produktów w różnych gałęziach przemysłu. Popyt na farby proszkowe cały czas rośnie, jednak sam proces malowania proszkowego, w porównaniu do lakierowania tradycyjnego, stanowi niewielką część przemysłu lakierniczego. Lakierowanie mdf otwiera nowe możliwości nie tylko dla producentów mebli, ale również dla przemysłu farb proszkowych. W wielu fabrykach nadal stosuje się laminaty i termofolię i to właśnie one stanowią szansę dla spopularyzowania farb proszkowych.               

    Anna Gładych-Mucha

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...