• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 5(139)/2022

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  04.11.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    System klasyfikacji kolorów według światowego systemu ncs

    Kolor jest wyrazem piękna i harmonii, a jego nieskończone kombinacje są w stanie przekazać wszelkiego rodzaju doznania. Kolor służy do upiększania, kamuflażu, sprawiania, że pomalowana powierzchnia znika lub zostaje uwydatniona. Pomaga nadawać przestrzeniom i wymiarom właściwości percepcyjne, manipulować fizycznością oraz charakteryzować objętość ciał. Piękno każdego koloru łączy się niezatarcie z wykończeniem i geometrią przedmiotu, który pokrywa, a w zależności od odcienia jest w stanie precyzyjnie komunikować się z obserwatorem. Kolor stosowany na obiektach jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale i formą ekspresji będącą w stanie wzbudzać emocje.

    SYSTEM KOLORÓW NCS
    System został opracowany przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute. Na tej podstawie wyróżniono 1950 kolorów postrzeganych przez zdrowego człowieka, a najnowsza paleta kolorów NCS zawiera już 2050 kolorów. Obecnie jest to najbardziej rozpowszechniony system klasyfikacji kolorów na świecie pozwalający na opisywanie wszystkich wyobrażalnych kolorów, bez względu na materiał czy fakturę, nadając im tym samym notację symboliczną. Umożliwia opisanie kolorów wszystkich materiałów powierzchniowych i zapewnia uzyskanie dokładnie takiego koloru, jaki jest zamierzony.
    Natural Color System jest to logiczny system porządku barw, który bazuje na zdolności człowieka do rozróżniania sześciu podstawowych kolorów: bieli, czerni, żółci, czerwieni, błękitu i zieleni.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Cztery chromatyczne barwy elementarne to żółty (Y), czerwony (R), niebieski (B) i zielony (G), a dwie niechromatyczne barwy elementarne to biały (W) i czarny (S). Wszystkie inne barwy można opisać w kategoriach stopnia ich podobieństwa do barw elementarnych. Te pojęcia opisują czysto wizualne właściwości koloru, a nie to, jak kolor jest mieszany.

    TRÓJWYMIAROWA PRZESTRZEŃ KOLORÓW NCS


    NCS – Naturalny System Kolorów jest zobrazowany w trójwymiarowej przestrzeni barw. Począwszy od barw elementarnych można skonstruować trójwymiarowy model opisowy zwany przestrzenią barw NCS, który obejmuje cały świat barw i umożliwia opisanie każdej barwy. Wszystkie wyobrażalne barwy powierzchniowe można tam umieścić, a tym samym nadać im dokładną notację NCS. Dla przejrzystości jest ona zwykle przedstawiana w dwóch rzutach − koła barw i trójkąta barw.

    KOŁO BARW NCS
    Koło barw NCS to poziomy odcinek przecinający środek przestrzeni barw NCS. Wewnątrz koła zostały punktowo rozmieszczone cztery elementarne barwy. Poruszanie się po kole barw NCS pozwala zidentyfikować różne płaszczyzny odcieni (Hue), które są zdefiniowane poprzez ich podobieństwo do jednej lub dwóch chromatycznych barw elementarnych. Aby określić odcień, należy określić barwy elementarne i wskazać ich wartości za pomocą liczby. Suma wartości musi zawsze dawać 100. Wartość dla pierwszego koloru jest odejmowana. 

    SYSTEM NCS W TRZECH SZYBKICH KROKACH

    1 Znajdź barwę
    Przyjrzyj się poziomemu przekrojowi poprzecznemu przebiegającemu przez środek przestrzeni barw. Barwa jest opisana jako stosunek do jednej lub dwóch z czterech chromatycznych podstawowych barw znajdujących się w kole barw.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...