Kabina automatyczno-ręczna.
Przygotowanie powierzchni
Proces ten odbywa się w 7-etapowej myjni dwukomorowej. Najpierw w komorze pierwszej brudnej (w zależności od materiału detale ze stali czarnej są odtłuszczane i fosforanowane, następnie płukane wodą sieciową o przewodności nieprzekraczającej 1000 uS) oraz w następnej drugiej czystej komorze (detale są płukane wodą zdemineralizowaną o niskiej przewodności w okolicach 10 uS). W przypadku aluminium w komorze pierwszej brudnej detale są odtłuszczane i nanoszona jest na nie powłoka cyrkonowa, potem są płukane wodą sieciową o przewodności nieprzekraczającej 1000 uS oraz w następnej drugiej czystej komorze – płukane wodą zdemineralizowaną o niskiej przewodności w okolicach 10 uS. Potem na elementy aluminiowe nanoszona jest powłoka pasywacyjna, po czym są ponownie płukane wodą zdemineralizowaną. W pierwszej brudnej komorze zabiegi są ogrzewane bezpośrednio gazowymi wymiennikami ciepła.
Wszystkie wanny wyposażone są w bezstopniowe czujniki poziomu cieczy, co jest dobrym rozwiązaniem – dosyć drogim, jednak tutaj nie oszczędza się na dobrych rozwiązaniach. Każda z wanien wyposażona jest również w osobny zespół klap do powrotu cieczy oraz osobną pompę podającą. Z kolei sama komora posiada osobne rurociągi do płukania oraz chemii – wszystko to, żeby zminimalizować proces mieszania cieczy.
Komora myjąca wyposażona jest w automatyczne kaskady, możemy tu dowolnie programować, z których wanien, jakimi dawkami i w którym momencie mają się uzupełniać. Wanny są wtedy odpowiednio uzupełniane w trakcie trwania cyklu.
Ostatnie z wanien wyposażone są w trójkolumnową stację produkcji wody zdemineralizowanej, funkcjonującej z silnie kwasowym kationitem pracującym w cyklu wodorowym, silnie zasadowym anionitem pracującym w cyklu wodorotlenowym i ostatnia kolumna filtruje wodę węglem aktywnym.
Suszenie detali
Po umyciu detale przejeżdżają do suszarki, która posiada własny system ogrzewania gazowego za pośrednictwem dwóch wymienników ciepła z dużym zapasem mocy, co zapewnia szybki start urządzenia oraz umożliwia dowolne sterowanie temperaturą. W suszarce pracują dwa niezależne układy wentylatorowe rozprowadzające powietrze. Suszarka standardowo posiada możliwość programowania, ile oraz w jakich interwałach czasowych ma odprowadzać wilgoć.
Proces lakierowania
Komentarze (0)