Suszenie z modułem IR najlepiej nadaje się do cienkościennych, płaskich przedmiotów
Podczerwień i farba niskotemperaturowa jako kompleksowa alternatywa dla pieców konwekcyjnych zasilanych gazem
Przechodząc na niskotemperaturowe farby proszkowe, użytkownicy instalacji mogą obniżyć temperaturę pieca, a tym samym zużycie energii. Ponadto elektryczne suszenie podczerwienią ma kluczowe zalety. Aktualne wyniki współpracy pomiędzy firmą Hedson Technologies, szwedzkim producentem systemów suszenia na podczerwień (IR), a producentem farb Teknos pokazują, że ta metoda jest odpowiednia. Obie firmy wspólnie pracują nad innowacyjnymi kompleksowymi koncepcjami, aby umożliwić optymalizację energetyczną procesów, zwłaszcza w przypadku malowania proszkowego.
Dla firm, które chcą obniżyć koszty energii i stać się w mniejszym stopniu zależnymi od gazu jako źródła energii, wskazane jest przeprowadzenie kontroli procesów z przelotowymi piecami zasilanymi gazem. Już sama zmiana zwykłych farb proszkowych na niskotemperaturowe umożliwia zmniejszenie zużycia energii. Jednak wady tradycyjnego suszenia konwekcyjnego nadal pozostają. Natomiast zastosowanie elektrycznego suszenia promieniami podczerwieni ma istotne zalety. − Podczas ukierunkowanej na klienta współpracy z Teknos Deutschland przeanalizowaliśmy wpływ naszych promienników podczerwieni na wiele rodzajów farb proszkowych − wyjaśnia Jörg Andres, regional sales manager industrial curing w niemieckiej firmie handlowej Hedson Technologies. − Ponadto okazało się, że specjalna farba niskotemperaturowa firmy Teknos nie tylko żeluje w ciągu 30 s, ale także całkowicie utwardza się w ciągu 60 s. Zatem gazowy piec suszący nie jest już potrzebny. Tym samym połączenie promienników IR i specjalnej farby naprawdę okazało się przełomowym rozwiązaniem.
Wykorzystanie energii zawsze „just-in-time”
Jak taki proces może wyglądać ukazuje przykład malowania profili stalowych. W konwencjonalnym procesie z użyciem zwykłej farby proszkowej przedmiot obrabiany przechodzi przez zasilany gazem piec suszący. Przy temperaturze nawiewnego powietrza wynoszącej 190°C czas przebywania przedmiotu w piecu wynosi w tym przykładzie około 9 do 10 minut do momentu nagrzania i żelowania plus kolejne 10 minut do utwardzenia, czyli w sumie około 19 do 20 minut. Piec suszący pracuje w trybie ciągłym, dzięki czemu stale zapewnia wymaganą temperaturę procesu.
Farba proszkowa twardnieje znacznie szybciej
Inaczej ma się sytuacja w przypadku procesu z zastosowaniem suszenia podczerwienią (IR). Zainstalowane są w tym wypadku elektrycznie sterowane lampy ze szkła kwarcowego do topienia proszku, które oddziałują bezpośrednio na element za pomocą krótkofalowego promieniowania podczerwonego. Ponieważ większość materiałów pochłania promieniowanie podczerwone, ciepło jest przekazywane do wnętrza materiału, dzięki czemu obrabiany przedmiot nagrzewa się szybko i równomiernie. Ponieważ promienniki IR osiągają pełną moc w ciągu 1 s, zużycie energii można precyzyjnie kontrolować. Podczas przerwy w procesie promienniki znajdują się jedynie w stanie czuwania i mogą być załączane strefowo w zależności od wielkości obrabianego przedmiotu. W tym przykładzie na efektywny zasięg podczerwieni składa się 66 pojedynczych promienników, które są podzielone na cztery strefy podczerwieni. Czujnik obecności materiału rozpoznaje długość nadchodzącego komponentu, a sterownik włącza tylko te strefy, które są faktycznie wymagane dla tej długości.
Krótszy czas utwardzania ma również wpływ na sam system. − Farba proszkowa Teknos, która twardnieje szybciej, wymaga znacznie krótszej strefy żelowania i utwardzania, co oznacza również niższe koszty inwestycji − mówi Jörg Andres.
Potencjał oszczędności w porównaniu z piecami suszącymi zasilanymi gazem jest ogromny. W opisywanym przykładzie zużycie energii w suszeniu konwekcyjnym zasilanym gazem, przy temperaturze nawiewnego powietrza 190°C, w trybie pracy ciągłej, wynosi średnio 510 kW/h gazu.
Komentarze (1)