• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 5(115)/2018

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  19.10.2018, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 2


    Tabela 1. Przykładowe testy Qualicoat dla klasy 1 kat. 3. 


    Tabela 2. 


    Tabela 3. 


    Tabela 4. Czas gwarancji, jaki oferuje AkzoNobel dla powłok ze swoich produktów. 

    W ostatnim czasie bardzo ważne i efektowne było wykorzystanie tych farb przy renowacji Westminster Abbey w Londynie.
    Na rynku architektonicznym ta grupa naszych produktów jest znana pod nazwą Interpon D. Grupa Interpon D (Durable) zawiera w sobie kompleksową ofertę powłok proszkowych najwyższej jakości o najdłuższej trwałości do zastosowań architektonicznych, które spełniają główne międzynarodowe normy i specyfikacje budowlane. Grupa Interpon D obejmuje trzy serie produktów.
    Firma AkzoNobel przygotowała specjalną gwarancję – Exterior Project Warranty. Jest to gwarancja dwuelementowa. Gwarancja dekoracyjna, taka jak dotąd, oraz gwarancja na film, dłuższa niż dekoracyjna. Razem obie tworzą gwarancję na projekt.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przygotowanie samej procedury gwarancyjnej jest dość proste, chociaż bardzo skrupulatne ze względu na wagę znaczenia samej gwarancji. Gwarancja produktowa jest najbardziej oczywista i już niemal nikt o tym nie myśli – dostarczony produkt ma spełniać wszystkie zaoferowane parametry techniczne. Z gwarancją na projekt sprawa zmienia się o tyle, że przede wszystkim usługę malowania i przygotowania powierzchni wykonać musi certyfikowana uprzednio lakiernia (warunkiem koniecznym do rozpoczęcia procedury jest posiadanie certyfikatu Qualicoat). Lakiernie, z certyfikatami na różne klasy odporności, są okresowo audytowane pod kątem technicznym – przeprowadzane są też testy na wykonanej polakierowanej powierzchni. Audyt przeprowadza się w malarni, natomiast testy laboratoryjne przeprowadzane są na losowych, pomalowanych próbkach.


    Tabela 5. Uszczegółowienie nomenklatury gwarancyjnej. 


    Tabela 6. Podłoże i  przygotowanie powierzchni.


    Tabela 7. Minimalny czas konserwacji dla trzech serii według lokalizacji.


    Tabela 8. Zmiany parametrów aplikacji dla C4 i C5.

    Po pozytywnych wynikach malarnia zostaje certyfikowana jako Approved Applicator odpowiedniej klasy: 1, 2 lub 3. Klasy odpowiadają klasom serii Interpon D. Sama gwarancja na projekt udzielana jest w formie pisemnej, zawiera ona dodatkowo wszelkie informacje, które mają wpływ na żywotność i jakość powłoki malarskiej. Przykładowo sposób i częstość czyszczenia danej powłoki, ewentualnych napraw powstałych uszkodzeń mechanicznych, sposób przygotowania takiej powierzchni do pomalowania (w zależności np. od kształtu elementów lakierowanych), rodzaj ewentualnego zabezpieczenia pierwotnego w formie podkładu (dla agresywnych środowisk o dużym zasoleniu, nasłonecznieniu lub zapyleniu przemysłowym). Wszystkie te informacje opracowane są poprzez audyt lokalizacji i warunków tam panujących, następuje weryfikacja zgodności wymagań z możliwościami wykonania przez Approved Applicator. Dzięki poprawnej analizie wszystkich warunków i wymagań dla projektu z pełną odpowiedzialnością można uznać, że przy wypełnieniu warunków konserwacyjnych projekt zachowa swój aspekt dekoracyjny i techniczny przez długie lata i z pewnością dłużej, niż sam okres gwarancyjny.

    Dlatego też przy wyborze powłoki proszkowej warto pochylić się nad tym, jaki projekt obsługujemy i jakie potrzeby projekt taki generuje, czy taki, który zostanie na bardzo długie lata, czy też taki, który będzie można zmodyfikować za kilkanaście lat. Przy projektach wymagających najdłuższej trwałości najlepiej korzystać oczywiście z serii D3020, najbardziej prestiżowej i z możliwą 30-letnią gwarancją na projekt – proponowany przy wymaganiach AAMA 2605. Dla pozostałych projektów natomiast, zwłaszcza w warunkach europejskich, rekomenduje się D2525, a D1036 jako uzupełniającą dla małej architektury lub wnętrz. Jest to najlepszy stosunek jakości do ekonomii malowania.
    Zdecydowanie warto korzystać z nowych możliwości, jakie daje nam technologia. A technologia, doświadczenie oraz pasja dały owoc w postaci produktu, który gwarantuje doskonałe parametry techniczne i estetyczne powłoki. I łatwo można to zmierzyć. Nikt nie traci, a dzięki synergii wszyscy wyłącznie zyskują gwarantowaną pewność.      

    Katarzyna Kapica
    AkzoNobel Powder Coatings  

    GALERIA ZDJĘĆ

    1991 vs 2017. Mission Hospital w Mission Viejo w Kalifornii – 27 lat temu fasada została pomalowana farbami Interpon D2000, ciągle w dobrej formie.
    1991 vs 2017. Mission Hospital w Mission Viejo w Kalifornii – 27 lat temu fasada została pomalowana farbami Interpon D2000, ciągle w dobrej formie.
    Westminster Abbey w Londynie. Fot. Alan Williams.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...