• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 5(133)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  06.12.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 2

    Ekologiczny sposób na oszczędności i najwyższą jakość lakiernictwa

    Podczas procedury malowania proszkowego duży problem stanowią często wtrącenia z otoczenia, takie jak kurz i pyłki, obniżające jakość lakierowanej powierzchni. Dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o to, aby proces malowania był jak najbardziej hermetyczny, by do minimum ograniczyć straty materiałów. Rozwiązanie firmy Ecoline pozwala na optymalizację całego procesu malowania proszkowego i zachowanie sterylności na każdym etapie. 

    Farby proszkowe

    Farby proszkowe są termoutwardzalnymi substancjami stałymi na bazie polimerów, które pod wpływem ciepła ulegają stopieniu i rozlaniu, a następnie w procesie sieciowania są utwardzane. Ten rodzaj farb należy do jednych z najbardziej przyjaznych środowisku systemów powłokotwórczych. Produkowane są na bazie żywicy, która jest swoistym spoiwem powłoki. Niestety, często na początkowym etapie malowania proszkowego stopiona warstwa lakieru ulega zabrudzeniu. Do miękkiej farby łatwo przyklejają się różnego rodzaju zanieczyszczenia: pyłki, kurz czy brud. Proces ten ciężko odwrócić bez utraty jakości produktu. 
    Marka Ecoline, jako lider branży lakierniczej, opracowała rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia powierzchni pokrywanej farbą. Hermetyzacja procesów produkcji chroni materiał na każdym etapie malowania – od przygotowania powierzchni, poprzez pokrycie farbą, aż do całkowitego wystygnięcia całego elementu. Dodatkowo jest to sposób, który pozwala oszczędzić energię, koszty i materiały. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Przebieg hermetyzacji procesu produkcji 

    Pierwszym etapem hermetycznego procesu lakierowania stali farbami proszkowymi jest przygotowanie powierzchni, poprzez dokładne jej oczyszczenie za pomocą środków chemicznych, wody sieciowej oraz wody zdemineralizowanej. Woda zdemineralizowana służy do końcowego dokładnego spłukania powierzchni i usunięcia pozostałości soli mineralnych z wody sieciowej. W przypadku malowania elementów, które będą w przyszłości narażone na działanie czynników zewnętrznych – takich jak deszcz, promienie słoneczne i wiatr – ważne jest, aby dodatkowo zabezpieczyć stal przed korozją. Na tym etapie często wykorzystuje się technikę pasywacji, chroniącą powłokę przed zniszczeniami.
    Po etapie oczyszczania i zabezpieczania powierzchni stalowy element poddaje się suszeniu w piecu. Przygotowany do malowania materiał już na tym etapie podlega procesowi hermetyzacji. Zanim trafi do pieca, a z niego do kolejnych stref linii lakierniczej, umieszczany jest w tunelu wyposażonym w wentylatory nawiewno-wywiewne uniemożliwiającym przedostanie się zanieczyszczeń na powierzchnię materiału. Po dokładnym wysuszeniu powierzchni następuje proces malowania proszkowego, a następnie polimeryzacja. Proces malowania odbywa się w kabinie automatycznej wyposażonej w sito ultradźwiękowe, która umieszczona jest w Clean Room, czyli pomieszczeniu ze stałą temperaturą, wilgotnością i o właściwym laminarnym przepływie powietrza. Sito ultradźwiękowe zabezpiecza proces przed wszelkimi zanieczyszczeniami znajdującymi się w farbie proszkowej. 

    Po zaaplikowaniu farby detale trafiają do pieca polimeryzującego. Podczas polimeryzacji temperatura pieca osiąga 180 stopni. Następnie w hermetycznym tunelu schładzającym elementy transportowane są do strefy rozładunku. Podczas tej czynności wentylatory nawiewno-wywiewne odprowadzają gorące powietrze na zewnątrz i tym samym skracają proces stygnięcia. 
    – Hermetyzacja procesów produkcji nie tylko ma za zadanie optymalizację całej procedury, ale przede wszystkim zapewnia najwyższą jakość lakierowania – mówi Iwona Laskowska, dyrektor ds. sprzedaży maszyn z Ecoline. – Każdy z poszczególnych etapów jest tak samo ważny i musi być hermetyzowany, by efekt końcowy był jak najlepszy. Hermetyzację procesu produkcji najpierw przetestowaliśmy w Ecoline, a następnie zaproponowaliśmy takie rozwiązanie naszym klientom, by zapewnić im jak najlepszą jakość lakierowania

    GALERIA ZDJĘĆ

    Kabina aplikacji farby proszkowej.
    Piec z filtracją powietrza.
    Tunel schładzania detali.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...