Czy wiesz, ile naprawdę kosztuje Twój proces malowania?
Ocena ekonomiczna kosztów procesu malowania – narzędzia systemowe
Czy wiesz, ile dokładnie kosztuje Twój proces malowania? Czasami może to być trudne do określenia, ponieważ złożone procesy technologiczne sprawiają problemy w ich jednoznacznym klasyfikowaniu oraz monitorowaniu.
Efektywne zarządzanie rentownym procesem wymaga skutecznych narzędzi, które w prosty i jednoznaczny sposób umożliwią nam podejmowanie właściwych decyzji, takich jak:
- czy obecna działalność przynosi zyski, czy straty?
- który projekt należy rozwijać, a który, niestety, zakończyć?
- które koszty są najwyższe, i na których kosztach należy się skupić w celu ich redukcji?
- kiedy planowana inwestycja w pełni się zwróci i zacznie generować zyski?
W podejmowaniu właściwych decyzji służy zestaw narzędzi systemowych i technicznych, dzięki którym uzyskamy pełny obraz sytuacji.
Poniżej opisuję zestaw narzędzi systemowych w formie sprawdzonego modelu podziału kosztów, za pomocą którego będziemy mogli w przejrzysty sposób monitorować bieżące koszty oraz szybko podejmować kluczowe decyzje. Poruszam przede wszystkim kluczowe składowe, które należy każdorazowo adaptować do realnych procesów i systemów funkcjonujących w lakierni i w jej otoczeniu.
Struktura kosztów procesu malowania
1. Koszty stałe procesu
Są to koszty, które musimy ponieść nawet wtedy, kiedy nie realizujemy procesu malowania, plus koszty działania procesu bez względu, ile mkw./kg pomalujemy w jednostce czasu.
Koszty związane z uruchomieniem procesów (media) – im rzadziej to robimy, tym koszty są mniej znaczące – należy rozważyć, czy warto mieć proces z bardzo dużą wydajnością i uruchamiać go raz na dobę lub proces mniej wydajny, który pracuje w trybie ciągłym 24 godziny.
Koszty związane z funkcjonowaniem procesu, zaczynając od ciągłego poboru prądu, poprzez wszelkie operacje obróbki cieplnej, gdzie niezbędne jest dostarczanie energii w celu zwiększenia lub zmniejszenia temperatury.
Straty procesowe – np. w przypadku kataforezy. Cyrkulacja farby, konieczne utrzymanie zadanej temperatury i odparowywanie rozpuszczalników z elektroforezy.
W przywołanym modelu ww. koszty przeliczamy zawsze przez wydajność procesu w skali godziny (przy pracy ciągłej) lub doby w (przypadku pracy na 1 lub 2 zmiany).
2. Koszty zmienne procesu – zawsze proporcjonalne do ilości pomalowanego materiału.
Teoretycznie jest to oczywiste, liczymy, ile materiałów chemicznych, farb, wody zużywamy w poszczególnych procesach na produkt i mamy odpowiedź.
Niestety, tutaj ucieka nam bardzo dużo poprzez brak nadzoru i reakcji, kiedy powyższe wartości zaczynają odbiegać od rzeczywistości, np. kiedy nie uwzględnimy realnego poziomu napraw i powtórnego malowania.
Dodatkowo bardzo często nasze zużycia są zmienne i zależą w prostej linii od czynnika ludzkiego – czy stosujemy optymalne kosztowo parametry procesu? Czy nasz operator koryguje parametry aplikacji? Itd.
Komentarze (0)