Pilotażowa pionowa malarnia proszkowa pełna innowacyjnych rozwiązań technologicznych i technicznych
Szybkie zmiany technologiczne, szeroko postępująca automatyzacja oraz oczekiwanie wysokiej wydajności i precyzji prac ze strony klientów końcowych stanowią duże wyzwanie dla każdej firmy. Nie inaczej jest w branży lakierniczej – rosnące wymagania w zakresie czasu realizacji usługi i personalizacji malowanych elementów, nierzadko zbudowanych z różnych materiałów i o nietypowych kształtach, są coraz mocniejszą siłą napędową wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Taka też jest najnowsza linia lakiernicza w firmie ABC COLOREX – pełna innowacyjnych pomysłów.
ABC COLOREX to silna i stabilna firma, która dzięki swojemu prawie 30-letniemu doświadczeniu i profesjonalizmowi pracowników może bez obaw patrzeć w przyszłość. Nowoczesne technologie oraz współpraca z instytucjami naukowymi w kraju i na świecie pozwalają podążać za zmieniającymi się trendami branży, by służyć klientom i być zawsze o krok przed konkurencją.
Przygotowany i wdrożony przez specjalistów Ecoline i Euroimpianti projekt lakierni musiał uwzględniać wiele aspektów – bardzo wysoką wydajność linii, a także spełnić wymagania Qualicoat. Aby utrzymać wysoką jakość i odporność na korozję proszkowych powłok lakierniczych na aluminium, stowarzyszenie Qualicoat opracowało specyfikację zawierającą zasady i wymagania, których spełnienie jest konieczne w lakierniach produkujących wyroby dla budownictwa.
Firma Ecoline, której powierzono nadzór nad całym projektem nowej lakierni, doradztwo, jak i samo wdrożenie nowoczesnej technologii lakierowania proszkowego, zaproponowała linię pionową składającą się ze strefy zautomatyzowanego załadunku profili, tunelu chemicznego przygotowania powierzchni, pieca suszącego, cyklonu z grupą filtracyjną do odzysku farby, dwóch kabin lakierniczych, pieca do polimeryzacji oraz zautomatyzowanego rozładunku profili.
Linię wyposażono w specjalny rodzaj tunelu przygotowania powierzchni.
Zastosowane w nim rozbudowane strefy mycia detali poprzez kaskady zapewniają optymalny przebieg procesu oraz minimalizują przenoszenie kąpieli. Wykonanie projektu uwzględnia prędkość produkcyjną linii, czasy mycia, odpowiednie strefy wejścia i ocieku, a także geometrię detali. Dodatkowo krótkie strefy mycia, z uwagi na wysokość linii, grawitacyjne kaskady, komorę roboczą oraz zbiorniki procesowe, wykonane są w całości ze stali nierdzewnej. Pozwala to na dobór właściwego materiału do każdego procesu przygotowania powierzchni.Tak zaprojektowany tunel przygotowania powierzchni zapewnia m.in. wysoce efektywne oczyszczenie powierzchni detali z jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Kolejnym wprowadzonym kluczowym rozwiązaniem jest zintegrowany system rejestracji parametrów procesu, który monitoruje i przechowuje kluczowe wskaźniki całości realizacji, takie jak temperatura, stężenie kąpieli czy kondunktancja, pozwalając na łatwe i bezbłędne wprowadzanie odpowiednich ustawień, a także na szybką reakcję w przypadku jakichkolwiek odstępstw.
Automatyczne zarządzanie wszystkimi procesami technologicznymi podczas lakierowania zapewnia płynny i prawidłowy proces gwarantujący powtarzalność parametrów lakierowania, osiągnięcie celów produkcyjnych, jakościowych oraz wysoką wydajność.
Wysoce zautomatyzowana i obsługująca pełny proces malowania lakiernia, mimo że została zaprojektowana do malowania długich detali (nawet 7 m) zajmuje bardzo mało miejsca, co niewątpliwie jest dużym atutem lakierni pionowej.
Zainstalowanie dwóch kabin lakierniczych pozwoliło wyeliminować przestoje związane ze zmianą koloru na linii. Podczas gdy malowanie odbywa się w jednej kabinie, druga w tym momencie jest czyszczona i przygotowywana do malowania innym kolorem. W nowym typie kabin lakierniczych „DIAMOND” zastosowano ruchome ściany z automatycznym czyszczeniem sprężonym powietrzem.
Komentarze (0)