• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Rys. 1. Oświetlenie ONDARIA firmy Zumtobel (www.zumtobel.com), pomalowane farbą proszkową FreiLacke PP6001DF2004.

    Rys. 1. Oświetlenie ONDARIA firmy Zumtobel (www.zumtobel.com), pomalowane farbą proszkową FreiLacke PP6001DF2004.

    Strona 1 z 2

    Farby proszkowe o zoptymalizowanym współczynniku odbicia światła w przemyśle oświetleniowym

    Światło jest decydującym czynnikiem kształtującym życie człowieka. Otoczenie postrzegamy przede wszystkim za pomocą oczu. W zależności od tego czy światła jest dostatecznie dużo, czy też panuje ciemność, ludzkie oko widzi niewyraźnie albo w ogóle. Z tego względu człowiek od czasu odkrycia ognia pomaga sobie za pomocą sztucznego oświetlenia, aby móc widzieć również w ciemności.

    Obecnie nie wyobrażamy sobie życia codziennego bez źródeł sztucznego światła. Oświetlenie jest pomocne lub niezbędne we wszystkich obszarach życia i pracy. Zdolność widzenia nie jest jednak przy wszystkich czynnościach jednakowa. Tak np. podczas czytania wymagane jest inne oświetlenie niż podczas jazdy autem czy przy analizach mikroskopowych. Dlatego jakość oświetlenia musi być dopasowana do konkretnych zadań. Na ową jakość oświetlenia składają się następujące czynniki: komfort widzenia, wydajność widzenia i nastrój światła. Powyższe czynniki są definiowane przez konkretne parametry, takie jak: reprodukcja koloru, rozkład luminancji, poziom oświetlenia, ograniczenie lśnienia, zaciemnienie, kierunek i kolor światła.
    Ze względu wyżej wspomnianą złożoność, jakość oświetlenia wymagała normalizacji w niektórych obszarach działalności ludzkiej, takich jak np. miejsca pracy, obiekty użyteczności publicznej, czy też oświetlenie dróg.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Część normalizacji obejmuje właściwości techniczne zastosowanych opraw, np.: rozkład natężenia światła i luminancji świetlnej oraz skuteczność strumienia świetlnego, które rozważymy tutaj dokładniej. Wartości te podawane są przez producentów oświetlenia, tak aby możliwe było wykonanie planowania instalacji oświetleniowych przez specjalistów.
    W celu oceny przestrzennego rozkładu natężenia światła wykonuje się badanie rozkładu natężenia dla każdej oprawy oświetleniowej. Wyniki są przedstawione najczęściej w formie wykresu. Dane podawane są w jednostce cd/klm (kandela na kilolumeny), co z reguły dla łatwiejszego porównania określa się w 1000 lm (lumenów).
    Krzywa rozkładu natężenia światła określa jak dużo światła jest wysyłane ku górze i ku dole oprawy.
    Na percepcję wzrokową wpływa w znacznej mierze rozkład luminancji, ponieważ uwzględnia on wrażenie jaskrawości w natężeniu światła na jednostkę powierzchni (cd/m2). Wielkość ta jest szczególnie istotna w celu zmniejszenia do minimum różnic luminancji przy planowaniu oświetlenia zewnętrznego, np. oświetlenia drogowego.
    Skuteczność strumienia świetlnego informuje o wydajności energetycznej lampy. Przy jej ocenie mierzy się stosunek wydzielanego strumienia światła z oprawy do strumienia źródła światła, który znajduje się w danej oprawie (żarówka, świetlówki itd.). Im wyższa jest ta wartość, tym wyższa jest wydajność oświetlenia i lepszy stosunek wydzielanego strumienia światła do użytej energii.
    Szczególnie „wnętrze” oprawy światła wpływa na skuteczność strumienia świetlnego lampy, ponieważ konwencjonalne źródła światła, jak np. żarówka czy świetlówka, wydzielają światło rozproszone. Niniejszym ważne jest, żeby odbłyśnik odbijał światło do otwartej części lampy, aby tym samym podwyższyć skuteczność strumienia świetlnego. Tutaj obok geometrii obudowy i reflektorów szczególną rolę odgrywają właściwości odbicia światła materiałów użytych do budowy oprawy (lustro, farba, pokrycie tworzywa sztucznego itd.).
    W związku z powyższymi rozważaniami, kilku producentów oświetlenia zwróciło się do FreiLacke, aby fabryka opracowała farbę proszkową, która wykaże szczególnie wysokie właściwości odbicia światła i w ten sposób umożliwi osiągnięcie podwyższonej skuteczności strumienia świetlnego. Ponadto, produkt musiał spełniać następujące wymagania:

    • zawierać spoiwo, które jest odporne na żółknięcie
    • stopień połysku min. 25 jednostek przy kącie 60°
    • bardzo dobra rozlewność
    • równomierny wygląd
    • bardzo dobra aplikacja niezbędna przy pokrywaniu geometrycznie trudnych do malowania przedmiotów, szczególnie w narożnikach
    • dobra stabilność przepaleniowa przy wypalaniu farby proszkowej 30 min/200°C, odchylenie od koloru dE <1

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 2. Ujęcie mikroskopowe mikrostruktury farb proszkowych Dry-Blend.
    Rys. 3. Różnica pikselizacji – farby proszkowe Dry-Blend.
    Rys. 4. Różny stopień odbicia światła farb proszkowych.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...