• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 1(105)/2017

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  20.02.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Test absorbancji IR.

    Test absorbancji IR.

    Strona 2 z 3

    Opis testów

    Badanie omawianej kwestii można podzielić na 3 etapy:
    1 – opracowanie farby odbijającej promienie IR;
    2 – opracowanie farb standardowych o identycznym kolorze;
    3 – porównanie i ocena próbek w zakresie własności mechanicznofizycznych i absorpcji promieni IR.

    W pierwszej fazie badań opracowana została farba odbijająca promienie IR w kolorze RAL 9004, z zastosowaniem pigmentu o podwyższonej zdolności odbijania promieni IR (V1). Kolejnym etapem było opracowanie dwóch farb o identycznym jak poprzednia kolorze, jednak przy użyciu standardowych pigmentów Carbon Black (V2) i Pigmento Nero 33 (V3). Z wyjątkiem pigmentów receptura wszystkich trzech farb jest taka sama.
    W tabeli 1 zebrano wymogi ogólne, jakie musi spełniać każda z trzech próbek. Farby nałożono na aluminiowe panele AA 5005-H24 i wygrzano w piecu gazowym pośrednim w cyklu 180°C × 20 min.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Metoda 2.1 – zachowanie połysku QUV-B
    Test przyspieszonego starzenia będzie wykonany zgodnie z przedstawionymi poniżej parametrami. Po 300 h testów zostanie określony stopień pozostałego połysku (przy 60°) i obliczona wartość procentowa zachowanego połysku (zgodnie z podanym niżej wzorem).


    Próba zakończy się wynikiem pozytywnym jeśli wartość procentowa pozostałego połysku przekroczy 50% .
    Przyrząd: QUV lampami fluorescencyjnymi UVB-313 nm;
    Cykl: 4 h kondensacji w 40°C, 4 h promieniowania przy 50°C;
    Emisja: 0,75 W/m2/nm;
    Czas trwania testu: 300 h.

    Metoda 2.2 – absorbancja IR
    Zdolność farb do odbijania promieni IR została oceniona poprzez zmierzenie temperatury powierzchni panelu A 4 pokrytego farbą proszkową i poddanego promieniowaniu lampą IR (STAR PROGETTI model Helios Infrared Waterproof) o mocy 1300 W. Pomiaru temperatury dokonano za pomocą termometru na podczerwień (POWERFIX model HG00304).

    Test zakończy się wynikiem pozytywnym jeśli temperatura mierzona po upływie 15 minut napromieniowania jest niższa lub równa 45°C.

    Omówienie wyników

    Wszystkie trzy próbki spełniają wymagania, zawarte w tabeli 2, odnośnie wyglądu powłoki, udarności (ASTM D 2794/2004) i połysku (ISO 2813/1997).
    Przebieg testu przyspieszonego starzenia do 400 h ekspozycji przedstawiono na rys. 3 i 4.
    Rysunek 3 pokazuje, że po 300 h ekspozycji wszystkie trzy próbki zachowały połysk powyżej 50%, spełniając tym samym wymogi z tabeli 1. Spośród wszystkich trzech próbek, ta z pigmentacją odbijającą promienie IR (V1) uplasowała się na drugim miejscu pod względem zachowania połysku.
    Rysunek 4 pokazuje natomiast, że po 300 h ekspozycji wartość odchylenia ΔE wszystkich trzech próbek nie przekracza wartości minimalnej przewidzianej w specyfikacji Qualicoat dla koloru RAL 9004 (ΔE=5). Należy jednocześnie podkreślić, że formuła z pigmentacją odbijającą promieniowanie IR (V1) osiąga najlepsze wyniki po 300 h ekspozycji w porównaniu z formułą o pigmentacji Carbon Black (V2) i formułą o pigmentacji Pigmento Nero 33 (V3).

    W celu przeprowadzenia testu absorbancji IR umieszczono lampę IR prostopadle do podłoża, na wysokości paneli i w odległości 150 cm od nich. Pomiaru dokonywano co 2,5 minuty przez okres 15 minut (tabela 2) za pomocą termometru na podczerwień (zdjęcie 2).
    Na rysunku 5 można zaobserwować różnice w absorpcji promieniowania IR pomiędzy trzema badanymi próbkami V1, V2 e V3. Różnice te wynikają z zastosowania odmiennej pigmentacji. Jest wyraźnie widoczne, że próbka V1 o pigmentacji odbijającej promieniowanie IR wykazuje mniejszą absorpcję niż pozostałe próbki, które przekraczają dopuszczalną granicę.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Rys. 1. Spektrum promieniowania słonecznego.
    Rys. 2. Porównanie odbijalności pigmentacji odbijającej promienie i pigmentacji standardowej.
    Zdjęcie 1. Zdjęcie przedstawia dwie próbki obserwowane za pomocą kamery termowizyjnej. Po lewej, próbka o pigmentacji standardowej, po prawej, próbka o pigmentacji odbijającej promienie IR.
    Tabela 1. Ogólne wymogi dla opracowanych próbek
    Tabela 2. Różnica temperatur w zależności od czasu promieniowania IR.
    Zdjęcie 2. Test absorbancji IR.
    Rys. 3. Test przyspieszonego starzenia, zachowanie połysku. Pionowa czerwona linia oznacza czas trwania testu, pozioma czerwona linia oznacza wartość minimalną zachowanego połysku.
    Rys. 4. Test przyspieszonego starzenia, odchylenie ΔE. Pionowa czerwona linia oznacza czas trwania testu, pozioma czerwona linia oznacza minimalną dopuszczalną wartość ΔE dla koloru RAL 9004 określoną w specyfikacji QUALICOAT.
    Rys. 5. Różnica temperatur w zależności od czasu promieniowania IR. Czerwona linia oznacza wartość graniczną.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...