CoatMaster – mała skrzynka z czerwonym punktem świetlnym – jest zamontowany z możliwością przesuwania w osi „z” i może w ten sposób objąć dowolną ilość punktów bezdotykowym pomiarem. Na zdjęciu sprawdzane są elementy do szaf sterowniczych
Zamknięty układ sterowania z wbudowanym w proces pomiarem grubości powłoki po kabinie proszkowej. Uczestnicy dnia „CoatMaster” firmy Wagner mogli przekonać się o sposobie działania oraz precyzji pomiarowej systemu.
Rzeczywista grubość powłoki na elemencie jest z reguły sprawdzana wyrywkowo. W przypadku pojawienia się nieprawidłowości, np. przez błędnie dokonane zmiany parametrów, tymczasowe zmiany w otoczeniu lub nieregularności w technice aplikacji – wychwycenie ich może zająć trochę czasu. Wynika to z tego, że zazwyczaj kontrola grubości powłoki możliwa jest dopiero po utwardzeniu, wystudzeniu i zdjęciu z przenośnika. Może to trwać od 45 do 90 minut, zależnie od malowanego elementu i konfiguracji linii. Można łatwo policzyć ile elementów przebiega w tym czasie przez linię lakierniczą. Określenie momentu, od kiedy wystąpiło zaburzenie wymaga dużego nakładu pracy. W przypadku, gdy elementy są niezgodne ze specyfikacją dochodzi pytanie, czy ich wysyłka jest dopuszczalna, czy może wprowadzenie poprawek i opóźnienie dostawy jest lepszym rozwiązaniem. Jest to problematyczne pytanie, a odpowiedź często nie jest łatwa.
Wbudowany (zintegrowany) obwód regulacji
Kto chciałby w tej kwestii w przyszłości nie ryzykować, ma teraz możliwość pomiaru grubości warstwy bezpośrednio po kabinie proszkowej, w jednym lub wielu punktach elementu, poprzez wbudowane w proces urządzenie do pomiaru grubości CoatMaster firmy Winterthur Instruments. Powierzchnia elementu ogrzewana jest o kilka stopni Celsjusza krótkim impulsem świetlnym. Następnie system rejestruje przebieg temperatury na powierzchni elementu podczas odprowadzania ciepła. Szybkość ochładzania się powierzchni jest podstawą do określenia grubości warstwy. W zależności od grubości warstwy pomiar może być wykonywany z szybkością do 30 m/min. Po kalibracji możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiej precyzji pomiaru. Zostało to udowodnione w pomiarach porównawczych z klasycznym pomiarem indukcyjnym sondą ręczną, podczas pierwszego dnia „CoatMaster”, w centrum technologicznym firmy J. Wagner GmbH. Przy standardowych lakierach proszkowych wyniki bezdotykowego pomiaru urządzeniem CoatMaster wynosiły pomiędzy 0,6 a 1,2 µm powyżej lub poniżej uśrednionej indukcyjnej serii pomiarowej. Przy pomiarach lakierów strukturalnych CoatMaster dostarcza rezultaty znacznie bardziej godne zaufania, w porównaniu do punktowych pomiarów indukcyjnych punkt po punkcie.
Komentarze (0)