CoatMaster – mała skrzynka z czerwonym punktem świetlnym – jest zamontowany z możliwością przesuwania w osi „z” i może w ten sposób objąć dowolną ilość punktów bezdotykowym pomiarem. Na zdjęciu sprawdzane są elementy do szaf sterowniczych
Zamknięty układ sterowania
Przy użyciu tzw. zamkniętego układu sterowania można dalej redukować ilość wykorzystywanego proszku, gdyż teraz docelowa grubość warstwy może zostać zmniejszona do poziomu minimalnej dopuszczalnej wartości. Aby to umożliwić, Wagner razem z Winterthur Instruments opracowali zamknięty układ sterowania. Najpierw CoatMaster określa grubość warstwy świeżo polakierowanych elementów, które dopiero wyjechały z kabiny proszkowej, a następnie te dane przekazywane są do sterowania pistoletami proszkowymi. Na tej podstawie dopasowywana jest ilość podawanego powietrza w taki sposób, że już w następnym kroku następuje znaczące zbliżenie do docelowej grubości warstwy, bądź w idealnym przypadku, zostanie ona osiągnięta już przy drugim elemencie. Marginesy bezpieczeństwa stosowane w celu zrekompensowania wahań aplikacji mogą być w ten sposób znacząco zminimalizowane. Przykładem, szczególnie zasługującym na uwagę, który przedstawiony był w trakcie wykładów wprowadzających, był producent piekarników, u którego grubość warstwy proszku wahała się od 140 µm do ponad 160 µm przy otwartych drzwiach do hali. Przy użyciu zamkniętego układu sterowania udało się uzyskać stabilną średnią grubość powłoki poniżej 110 µm, blisko dolnej granicy procesu.
Niezależnie od tego, pierwszy dzień CoatMaster osiągnął swój cel, pokazując potencjał zintegrowanego pomiaru grubości powłoki oraz zamkniętego układu sterowania. Celem firmy Wagner jest w przyszłości objęcie tym systemem regulacji również innych parametrów, np. regulacji wysokiego napięcia. Czy jest taka możliwość, aby w niedalekiej przyszłości cieszyć się z linii powlekania proszkowego, która w kilku przejściach całkowicie samodzielnie opracuje parametry powlekania dla zadanego elementu?
Ogólnie rzecz biorąc, Wagner organizując dzień CoatMaster dał przykład, jakie znaczenie mają dla firmy zautomatyzowane procesy regulacji w technologii obróbki powierzchni.
J. WAGNER GMBH
www.wagner-group.com
Komentarze (0)