Przestronne pomieszczenie malarni – przykład.
Załóżmy, że działamy systematycznie i planowo. Stajemy przed potrzebą zaplanowania nowej inwestycji i mamy możliwość przejść przez proces powstawania malarni proszkowej od samego początku, od wyglądu pomieszczenia, w którym zabudujemy poszczególne urządzenia. W takim przypadku, jeśli wiemy jakie są ogólne rekomendacje dla tego typu produkcji, na co zwrócić uwagę w fazie projektowej, jakich kompromisów należy się wystrzegać, to mamy dużą szansę na późniejszą harmonijną pracę malarni, bez niespodziewanych problemów z jakością powłok.
W wielu przypadkach i z różnych powodów potrzeba właściwego zaplanowania i wyposażenia pomieszczenia jest bagatelizowana w fazie projektowania inwestycji. Po rozpoczęciu produkcji, części zaleceń nie da się wprowadzić lub jest to zbyt skomplikowane i kapitałochłonne. Dlatego też niniejszy tekst poświęcam rekomendacjom planowania pomieszczeń, w których będą nakładane powłoki proszkowe.
Malarnia proszkowa
Zainstalowane w malarni urządzenia, służące do napylania farb proszkowych na produkowane wyroby, mają dwa główne zadania. Z jednej strony, mają zapewnić możliwie skuteczne pokrycie chronionych powierzchni, jednorodną warstwą materiału powłokowego o zaplanowanej grubości, z drugiej strony, mają zebrać tę część proszku, która nie osiadła na pokrywanych elementach i umożliwić jej ponowne użycie za pomocą układów odzyskowych. Systemy służące do odzyskiwania proszku (tak filtrowe, jak i cyklonowe) są po prostu zaadaptowanymi rozwiązaniami, stosowanymi szeroko w innych dziedzinach przemysłowych, gdzie stosowana jest filtracja powietrza i gromadzenie pyłów o różnej granulacji. Zapożyczone rozwiązania wentylacji kabin, w których napylana jest farba, powodują, że wraz z proszkiem podlegającym odzyskowi, zbierane są również najróżniejszego rodzaju zanieczyszczenia, o ile mogą być przenoszone przez ruch powietrza i znajdą się w sąsiedztwie. W wielu rozwiązaniach systemów odzyskowych są montowane, jako elementy zabudowane na stałe, sita pozwalające na przesiewanie farby trafiającej do napylania. Jeśli mają być wydajne i skuteczne, muszą być wyposażone w siatki o dość dużych oczkach, niemające wpływu na zmianę własności przesiewanego proszku. Powoduje to, że jako separator zanieczyszczeń pojawiających się w postaci wad na gotowej powłoce są zazwyczaj bezużyteczne.
Komentarze (0)