Farby termoplastyczne są wystarczająco wytrzymałe, aby zapewniać długotrwałą ochronę w wielu agresywnych środowiskach przemysłowych i warunkach zewnętrznych.
Termoplastyczne farby proszkowe zostały stworzone specjalnie w celu zapewnienia podwyższonej ochrony powłok w środowiskach korozyjnych.
Axalta Coating Systems wprowadziła na rynek termoplastyczne farby proszkowe Abcite® na początku lat 90. XX wieku. Farby proszkowe Abcite oferują unikalną mieszankę właściwości i sprawdzają się w bardzo wielu zastosowaniach, także tych wymagających pracy w skrajnie trudnych warunkach.
Farby termoplastyczne powstają z różnych polimerów, których właściwości chemiczne decydują o właściwościach całej powłoki. W przeciwieństwie do farb termoutwardzalnych, które wymagają kontrolowanego cyklu utwardzania, termoplastyczne farby proszkowe po prostu rozpuszczają się pod wpływem ciepła i tworzą powłokę po ochłodzeniu. Ochłodzone powlekane detale są już gotowe do użytku lub montażu.
Powłoki termoplastyczne można naprawiać bez utraty właściwości czy jednorodności całej warstwy. Dla porównania, farby ciekłe wymagają suszenia, zaś termoutwardzalne farby proszkowe wymagają utwardzania, a naprawa takich powłok zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem.
Kiedy niezbędna jest ochrona przed korozją, szczególnie w trudnych warunkach, najważniejsza jest skuteczność i trwałość warstwy. To z kolei wymaga nałożenia 3-5 warstw farby ciekłej lub tylko jednej warstwy farby Abcite.
Niezależne testy przeprowadzone przez instytut iLF (Forschungs und Entwicklungsgesellschaft Lacke und Farben mbH) potwierdzają, że jedna warstwa farby Abcite, aplikowana bezpośrednio na stal oczyszczoną strumieniowo-ściernie, spełnia najsurowsze wymogi określone w normach ISO 12944-6 i ISO 20340 oraz pozwala uzyskać trwałość na bardzo wysokim poziomie. Zgodnie z normą ISO 12944-6, oznacza to cykl eksploatacji przekraczający 15 lat (nawet w przypadku uszkodzonej powłoki) w warunkach korozyjnych C5M (morskich) i Im3 (zakopanie pod ziemią). Testy obejmują narażenie na działanie mgły solnej przez 1400 h oraz zanurzenie w wodzie słonej na 3000 h, jak również bardzo surowe wymagania dotyczące przyczepności czy rozprzestrzeniania się korozji. Norma ISO 20340 definiuje cykliczny test korozji dla farb stosowanych w branży offshore. W trakcie tego badania uszkodzony system jest poddawany działaniu promieniowania UV, mgły wodnej i zamarzania. Również w tym przypadku pojedyncza warstwa farby Abcite spełnia wymagania testu pod względem przyczepności, delaminacji i rozprzestrzeniania korozji.
Całkowity koszt użytkowania – porównanie stali nierdzewnej i powłoki epoksydowej oraz powłoki termoplastycznej (Abcite).
Komentarze (0)