Rodzaje powłok proszkowych
Wykończenie powierzchni przy użyciu farb proszkowych stanowi popularne rozwiązanie w wielu gałęziach przemysłu. Malowanie proszkowe należy do szeroko stosowanych między innymi ze względu na trwałość, estetyczny wygląd i niemalże nieograniczone możliwości manipulacji efektem finalnej powłoki. Ponadto proces utwardzania prowadzący do silnego powiązania farby z malowaną powierzchnią zapewnia ochronę przed korozją czy czynnikami atmosferycznymi i środowiskowymi. Te odporne na zużycie powłoki wykazują przydatność w szerokim zakresie zastosowań i są możliwe do zastosowania na różnego rodzaju powierzchniach.
Malowanie proszkowe to wydajny i ekonomiczny proces pozwalający na wytwarzanie znacznie grubszych oraz łatwiejszych w czyszczeniu powłok niż przy użyciu farby rozcieńczalnikowej.
Podział farb ze względu na konieczność rozcieńczeniaOgromna liczba kryteriów, według których można dokonać podziału farb, stwarza poważną trudność w przedstawieniu wszystkich rodzajów w sposób zbiorczy, co dodatkowo podsyca nakładanie się owych podziałów. Za jedno z kryteriów, według których rozróżnia się rodzaje farb, można przyjąć wymaganą obecność i rodzaj rozpuszczalników bądź ich brak. Jest to nierozerwalnie związane z konsystencją produktu gotowego do użycia, możliwościami jego aplikacji oraz właściwościami malowanej powierzchni. Podział na podstawie powyższego kryterium przedstawiono w tabeli 1.
Pojęciem malowania proszkowego określa się proces powlekania powierzchni za pomocą mieszaniny...
Treść dostępna tylko dla prenumeratorów
Jeśli nie masz jeszcze prenumeraty kliknij tutaj i zamów ją już dziś
Zaloguj lub zarejestruj się, aby przeczytać całość
Zaloguj się
Zaloguj się do konta użytkownika.
Komentarze (0)