Proszkowe powłoki antybakteryjne i o obniżonej absorpcji cieplnej – nie tylko estetyka, ale i ochrona
W kręgach świata określanego jako technicznie zaawansowany, gdzie społeczeństwa są lepiej wyedukowane, rośnie społeczna odpowiedzialność, ekoodpowiedzialność i wymagania stawiane codziennym przedmiotom, małym i wielkim. Tym chętniej sięgamy po piękne przedmioty, im więcej poza samym pięknem one dają. Trwałość, funkcjonalność i jednocześnie piękno to cechy najbardziej pożądane.
Zaburzenie podstaw piramidy Maslowa – czyli poczucia bezpieczeństwa społeczeństw, przypomniało o tym, jak ważne jest dobre i zadaniowe projektowanie produktów: estetyka, zabezpieczanie, działania specjalne. Rolą projektantów czy architektów jest to, by tworzyć otoczenie przyjazne i bezpieczne dla, w miarę możliwości, najszerszej liczby obserwatorów. Human Centered Design – nowoczesne podejście inżynieryjno-projektowe – jest odpowiedzią na potrzeby ochrony człowieka i jego środowiska. Jako przykład mogą posłużyć farby proszkowe Interpon AM działające antymikrobowo czy Interpon Eternity, o obniżonej absporpcji cieplnej.
Powłoki antymikrobowe
Farby proszkowe Interpon znane są z wysokiej jakości uzyskiwanych dzięki nim powłok. Od lat z powodzeniem stosowane są do powierzchni, które wymagają długotrwałej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, przy zachowaniu estetycznego wykończenia. Nie inaczej jest w przypadku produktów z serii Interpon AM. Farby te posiadają ponadto atut, który w obecnych czasach nabiera jeszcze większego znaczenia – właściwości antymikrobowe*. Zastosowana w nich technologia BioCote®* na bazie aktywnych jonów srebra nie tylko zapobiega namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów, lecz także skutecznie je eliminuje. Certyfikaty BioCote® potwierdzają redukcję do 99,99% drobnoustrojów znajdujących się na pomalowanej powierzchni. Co ważne, właściwości biobójcze utrzymują się przez cały okres trwania powłoki.
Produkty z tej linii znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie ryzyko zakażenia jest szczególnie duże, a więc w środkach transportu publicznego, przedszkolach, szkołach, ośrodkach leczniczych i rehabilitacyjnych, szatniach, przebieralniach czy innych przestrzeniach wspólnych, w których codziennie przebywa dużo osób. Rekomendowane są także do sprzętów AGD, urządzeń samoobsługowych, jak automaty biletowe, suszarki do rąk, a także bankomaty. Jako przykład ich użycia może posłużyć klinika w Abu Zabi, gdzie farbami proszkowymi Interpon AM pokryto prawie 2,5 tys. klamek. Powstała też specjalna seria grzejników polskiego producenta armatury sanitarnej i grzewczej KFA, które dzięki zabezpieczeniu tymi farbami zwiększają komfort życia alergików i nie tylko.
Seria dodatkowo rozbudowana została o produkty do zastosowania architektonicznego Interpon D AM (w klasach 1 i 2 Qualicoat, we wszystkich stopniach połysku oraz różnych teksturach). Pozwala to na rozszerzenie zastosowania produktu specjalnego do urządzeń i wyposażenia znajdującego się na zewnątrz: ławek, poręczy, placów zabaw, siłowni itp. Wszystkie miejsca, w których dojść może do krzyżowego zakażenia poprzez dotyk, będą zabezpieczone.
Komentarze (0)