• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 3(125)/2020

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  26.06.2020, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 2 z 3

    Jak to działa?

    Produkty chronione przez technologię antymikrobową BioCote® mają negatywny wpływ na bakterie zanieczyszczające powierzchnie: 
    Uszkadzanie białek: białka są niezbędne dla biologicznych systemów życia. Wszelkie uszkodzenia tych elementów powodują awarię podstawowych funkcji, takich jak wytwarzanie energii.
    Uszkodzenie błony komórkowej: przez uszkodzenie błony komórkowej drobnoustrojów jej integralność strukturalna jest zagrożona, co może powodować wyciekanie niezbędnych składników odżywczych i katastrofalną awarię strukturalną.
    Uszkodzenie oksydacyjne: środki antymikrobowe mogą powodować wzrost poziomów reaktywnych form tlenu, co powoduje uszkodzenie wewnętrznych układów drobnoustrojów.
    Interferencja DNA: materiał genetyczny bakterii jest zakłócany, co ostatecznie uniemożliwia bakteriom replikację poprzez blokowanie kopiowania ich materiału genetycznego.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dzięki dodatkowi Biocote® pomalowane powierzchnie zapewniają długotrwałą ochronę antymikrobową.

    Farby redukujące miejskie wyspy ciepła

    Wspomniany wzrost świadomości społecznej zestawiony z rozwojem rejonów miejskich, rosnącą gęstością zabudowy, rozbudowywaniem miast wzwyż powoduje, że ludzie redefiniują pojęcia miejsc, w jakich chcą mieszkać, pracować i żyć. Bez przesady można powiedzieć, że architekci i inżynierowie poszukują nowych technologii i sposobów na budowanie dla przyszłych pokoleń zielonych miast. Odpowiedzialna architektura ma świadome podejście do projektowania, zmniejsza negatywny wpływ budynków na środowisko poprzez używanie odpowiednich materiałów i optymalizację zużycia energii (ogrzewanie, klimatyzacja, eksploatacja). Takie podejście może pomóc w redukcji globalnego ocieplenia, w tym redukcji przegrzewania obszarów miejskich. Szuka się np. rozwiązań, które pomagają w rozbijaniu tzw. miejskich wysp cieplnych.

    Jedną z najważniejszych przyczyn zmian klimatycznych jest powszechna urbanizacja, która bezustannie wchłania obszary ziemi i postępuje w coraz szybszym tempie.
    Urbanizacja, czyli rozwój miast, jest przykładem modyfikacji środowiska przyrodniczego wskutek działalności człowieka. Sztucznie ukształtowane podłoże w postaci zabudowy, ciągów komunikacyjnych, zieleni miejskiej itp. tworzy wewnątrz miasta specyficzne warunki klimatyczne. Klimat miasta charakteryzuje się całkiem innymi cechami od lokalnego klimatu na danym terenie. Zmiany klimatu wywołane uprzemysłowieniem i urbanizacją dotyczą przede wszystkim wzrostu zanieczyszczeń powietrza, właściwości radiacyjnych (zmiany składowych promieniowania), warunków termiczno-wilgotnościowych, cyrkulacji powietrza (zmiany kierunku i prędkości wiatru, blokowanie korytarzy powietrznych) oraz opadów atmosferycznych. Skala i obszar oddziaływania wymienionych czynników zależy w bezpośredni sposób od wielkości miasta, jego struktury urbanistycznej oraz liczby mieszkańców oraz zakresu ich aktywności. Najbardziej charakterystyczną i najlepiej poznaną cechą klimatu miasta jest tzw. miejska wyspa ciepła.
    Miejska wyspa ciepła (Urban Heat Island – UHI) jest zjawiskiem powszechnie występującym w obszarach zurbanizowanych, polega na wzroście temperatury w mieście w stosunku do terenów otaczających. Miejska wyspa ciepła jest zjawiskiem dynamicznym, charakteryzującym się dużą zmiennością dobową i roczną. Wyspa ciepła o dużej intensywności występuje częściej w lecie niż zimą. O intensywności miejskiej wyspy ciepła decyduje wielkość miasta. Jednak zjawisko to było obserwowane nawet w małych miejscowościach o liczbie ludności nieprzekraczającej 3,5 tys. mieszkańców. Zasięg poziomy miejskiej wyspy ciepła nawiązuje do zabudowy. Zasięg pionowy wynosi do kilkuset metrów i zależy przede wszystkim od wielkości miasta, obszaru przemysłowego i struktury termicznej dolnej troposfery. Często UHI nie ma wyraźnie wyodrębnionych granic. Najcieplejsze są z reguły centra miast (zwarta zabudowa) i rejony dużych zakładów przemysłowych. Sztuczne powierzchnie, które przeważają w mieście, pochłaniają więcej promieniowania słonecznego niż powierzchnie naturalne. Przyjmuje się, że średnie albedo (czyli część całkowitego promieniowania słonecznego, która ulega odbiciu) w mieście wynosi 10-15%, co oznacza, że zdecydowana większość docierającej do miasta energii jest zatrzymywana.
    Sztuczne powierzchnie charakteryzują się również większą pojemnością cieplną, w związku z czym mają tendencje do gromadzenia ciepła.
    Ponadto naturalne procesy ochładzające (parowanie) działają mniej efektywnie niż poza miastem. W mieście przeważają powierzchnie uniemożliwiające wsiąkanie wody w podłoże (asfalt, beton itp.). Woda opadowa szybko spływa i dostaje się do kanalizacji miejskiej, stąd parowanie w mieście jest niewielkie. Poza miastem dużo energii jest zużywane na parowanie wody, co wzmaga kontrast termiczny. Złożona geometria budynków utrudnia efektywne wypromieniowanie energii przez ulice i ściany budynków, ponieważ znaczna jej część jest absorbowana przez otaczającą zabudowę. Efekt ten jest tym silniejszy, im wyższe i gęstsze zabudowania.
    – Opracowując nasze produkty, skupiamy się nie tylko na ich właściwościach użytkowych, takich jak trwałość – podkreśla Konrad Dobosz, dyrektor sprzedaży Powder Coatings Polska AkzoNobel. –  Chcemy również, aby wpisywały się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju. Dla przykładu, linia Eternity, dzięki redukcji miejskich wysp ciepła, zmniejsza konsumpcję energii i podnosi jakość życia społeczności. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Produkty do zadań specjalnych
    Produkty do zadań specjalnych
    Produkty do zadań specjalnych

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...