Rys. 1. Folia wzorcowa.
Procedury odbioru jakościowego powłok proszkowych do zastosowań architektonicznych
Systemy jakości powłok ochronnych na wyrobach aluminiowych do wykorzystania w architekturze są dedykowane przede wszystkim zakładom wykonujących powłoki. Stąd komunikacja odnośnie zasad postępowania skupia się przede wszystkim na wszelkich aspektach technicznych odpowiedzialnych za utrzymanie wysokiej jakości. Zazwyczaj odbywa się to ze szkodą dla ostatecznego użytkownika, dla którego aspekty techniczne są mniej istotne niż np. estetyczny wygląd elewacji. Aby wypełnić lukę informacyjną, przygotowaliśmy nasze rekomendacje dotyczące procedury odbioru jakościowego powłok proszkowych wykonanych na elementach aluminiowych przeznaczonych do zastosowań architektonicznych.
Wzbogacenie testów technicznych o dodatkowe narzędzia oceny poprawi, naszym zdaniem, komunikację pomiędzy zleceniodawcą i zakładem wykonującym powłoki oraz pomoże w ujednoliceniu sposobu odbioru powłok dla architektów, inspektorów nadzoru, kierowników budów oraz przez inwestorów.
W przeważającej części nasze zalecenia opierają się o zapisy zawarte w wymaganiach technicznych stowarzyszenia QUALICOAT, jednak zawierają również wybrane przez nas propozycje dodatkowe, zaczerpnięte z doświadczeń innych stowarzyszeń, wzbogacające ocenę poprzez np. możliwość bardziej standaryzowanej oceny wizualnej powłok.
INFORMACJE OGÓLNE
Przedstawione poniżej rekomendacje dotyczące odbioru jakościowego powłok powinny być stosowane dla elementów aluminiowych, które są powlekane przez zakłady wykonujące powłoki posiadające licencję systemu jakości QUALICOAT.
Poniżej podajemy rekomendacje oraz testy, które mogą stanowić pomoc przy ocenie właściwego wykonania powłok proszkowych. Wybrane testy podzielono na dwa rodzaje:
- testy nieniszczące, czyli takie, które można wykonać na dowolnym elemencie z produkcji
- testy niszczące powłokę, które wykonuje się zazwyczaj na materiale nieprzeznaczonym do późniejszego wykorzystania.
OCENA POWŁOK WEDŁUG WYMAGAŃ TECHNICZNYCH QUALICOAT
TESTY NIENISZCZĄCE
Wygląd
Wygląd powłoki ocenia się na powierzchni istotnie ważnej. Odbiorca musi określić powierzchnię istotnie ważną, która stanowi część powierzchni całkowitej, istotną z punktu widzenia wyglądu i użyteczności wyrobu. Do powierzchni istotnie ważnych nie włącza się krawędzi, większych wgłębień i powierzchni drugorzędnych. Powłoka organiczna na powierzchni istotnie ważnej nie może mieć żadnych rys sięgających aż do metalu podłoża. Kiedy powłoka organiczna na powierzchni istotnie ważnej jest oglądana pod kątem około 60° względem wierzchniej powierzchni, żaden z podanych niżej defektów nie może być widoczny z odległości 3 metrów: nadmierna chropowatość, zacieki, pęcherze, wtrącenia, kratery, matowe plamy, pory, wgłębienia, zadrapania lub inne wady są nie do zaakceptowania.
- dla elementów używanych na zewnątrz: oglądanie z odległości 5 m
- dla elementów używanych wewnątrz: oglądanie z odległości 3 m.
Komentarze (0)