Rys. 1. Folia wzorcowa.
Szablon do przeprowadzania testów został zdefiniowany jako sposób prowadzenia oceny (patrz rysunek 1 – folia wzorcowa). Czworokątne (kwadratowe 10 × 10 cm i prostokątne 20 × 5 cm) pole testowe służy do pomiaru ilości obserwowanych zjawisk powierzchniowych. Za pomocą tak zwanych rozmiarów defektów można poniżej dokonać zróżnicowanej klasyfikacji.
Odmienne wymagania odnośnie jakości powłok na poszczególnych powierzchniach potrzebują zastosowania zróżnicowanego podejścia.
Co do ogólnej zasady, oferty cenowe na wykonanie powłok są kalkulowane zgodnie z klasą optyczną 2. Ewentualne dodatkowe nakłady niezbędne dla uzyskania wyższej klasy optycznej powinny być już znane na etapie ofertowania w celu dokonania niezbędnych obliczeń. Żądana klasa optyczna powinna być również zdefiniowana w formie pisemnej przed złożeniem zamówienia. Klasa optyczna 2 jest standardowo klasą 2. Przed rozpoczęciem realizacji zamówienia, główne i boczne, widoczne powierzchnie obrabianych elementów muszą zostać jasno określone wspólnie z zamawiającym. Jest również zalecane do zdefiniowania, które powierzchnie są niewidoczne oraz nadanie klasy optycznej każdej z powierzchni.
Ustalenie typu charakterystyki powierzchni, jak również oznaczenie istotności poszczególnych powierzchni w przypadku realizacji zlecenia odnoszącego się do nakładania powłok architektonicznych, pozostaje w gestii ustaleń umownych pomiędzy wykonawcą powłoki i zleceniodawcą.
Przedstawiona powyżej metodyka jest narzędziem dodatkowym, bez rekomendacji QUALICOAT, do wykorzystania jedynie w przypadku wcześniejszego określenia niezbędnych minimów wymagań.
Rys. 2. Charakterystyka powierzchni.
OGRANICZENIA ROSZCZEŃ W STOSUNKU DO ZAKŁADÓW WYKONUJĄCYCH POWŁOKI ZGODNIE Z ZALECENIAMI QUALICOAT
Wykonawca powłok posiadający licencję QUALICOAT jest zobowiązany do dostarczenia elementów architektonicznych, wykonanych zgodnie z zapisami zawartymi w wymaganiach technicznych QUALICOAT, jakkolwiek jest wiele spraw nieuregulowanych wymienionym dokumentem, które należy brać pod uwagę przy ewentualnych roszczeniach z tytułu wykrytych wad powłoki.
Pielęgnacja elementów aluminiowych z nałożoną powłoką proszkową nie ogranicza się tylko do czyszczenia i konserwacji powierzchni, ale obejmuje również wszystkie inne operacje, które mogą mieć szkodliwe skutki dla stanu powłoki, takie jak transport, pakowanie, montaż i tym podobne.
Zabiegi pielęgnacyjne należy rozpocząć niezwłocznie, ponieważ powierzchnia powłoki proszkowej może być narażona na mechaniczne uszkodzenia w postaci zarysowań, szczególnie w odniesieniu do niektórych kolorów.
- Transport i magazynowanie
- Montaż
- Czyszczenie
- Powłoki o efektach specjalnych
- Częstotliwość czyszczenia
- Naprawy uszkodzeń
- Inne zalecenia
Komentarze (0)