• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 6(146)/2023

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    11 miesięcy temu  27.12.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Fot. 1 Myjka natryskowa

    Fot. 1 Myjka natryskowa

    Strona 2 z 3

    Czerwiec 2023
    W Szwecji uruchamiamy malarnię proszkową dla firmy 2.0 Pulverlackering Vmo AB (fot. 3 i 4). Jest to malarnia usługowa (job coater) specjalizująca się w niestandardowych zleceniach (krótkie serie, nietypowe kolory, nietypowe detale, pilne terminy). Odzwierciedleniem specyfiki działalności firmy jest kolorystyka malarni, która została zdefiniowana przez zamawiającego. Dominującym kolorem urządzeń jest RAL 5018 (niebieski turkusowy), który wspaniale komponuje się z głęboką czernią (RAL 9005) przenośnika.
    Mimo że jest to malarnia ręczna (z częściowo zautomatyzowanym przenośnikiem), to układ urządzeń został zaprojektowany dla osiągnięcia maksymalnej wydajności i elastyczności pracy przy zaangażowaniu minimalnej liczby osób do obsługi. W zależności od wymagań klienta w prosty sposób możliwe jest realizowanie różnych procesów technologicznych. Malarnia wyposażona jest w dwukomorową myjkę natryskową (dostawcą procesu jest Henkel), suszarkę elektryczną, zamkniętą ręczną kabinę proszkową, elektryczny piec polimeryzacji oraz ręczny przenośnik podwieszony zautomatyzowany w obszarze przygotowania powierzchni oraz transportu pomiędzy kabiną i piecem. Dopełnieniem wyposażenia przenośnika jest stacja wspomagania załadunku i rozładunku ciężkich detali. Na etapie projektowania przewidziano możliwość rozbudowy malarni o kabinę automatyczną.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Maksymalne gabaryty malowanych przedmiotów 4000 × 1500 × 2000 mm. Waga detali do 200 kg.

    Wrzesień 2023
    Przekazanie do eksploatacji malarni proszkowej dla fińskiego oddziału firmy AMADA Automation Europe Ltd. (fot. 5 i 6). Jest to linia do automatycznego malowania dużych gabarytów (5200 × 3050 × 2600 mm, waga do 1500 kg). Cechą wyróżniającą jest zamknięta kabina proszkowa o wymiarach 8000 × 8000 × 5800 mm wyposażona w dwa roboty malarskie. Wentylacja realizowana jest przez podłogowy odciąg powietrza.
    Po zawieszeniu na przenośnik detale poddawane są mechanicznemu przygotowaniu powierzchni w komorze śrutowniczej, która docelowo będzie wyposażona w dwa roboty. 
    Dwustanowiskowy piec polimeryzacji farby proszkowej zasilany jest biogazem. Za transport detali w obszarze malarni odpowiada przenośnik Power&Free typu „heavy duty”. Zawieszanie i zdejmowanie ciężkich detali odbywa się za pomocą stacji wspomagania załadunku i rozładunku

    Październik 2023
    Szwecja po raz drugi. Tym razem dla firmy Floda Systemskylt AB przekazaliśmy do użytku prostą malarnię proszkową składającą się z zamkniętej kabiny proszkowej, elektrycznego pieca polimeryzacji oraz przenośnika ręcznego z systemem obrotnic pneumatycznych (fot. 7). Malarnia zainstalowana została w hali o wymiarach 15 × 6 × 3,8 m (długość, szerokość, wysokość). Możliwe jest malowania detali o maksymalnych gabarytach 3000 × 800 × 1800 mm. Instalacja została zmontowana i uruchomiona w przeciągu niecałych dwóch tygodni.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 2 Przenośnik Power&Free. W głębi kabina ręczna i automatyczna
    Fot. 3. Na pierwszym planie kabina proszkowa i automatyczna przesuwnica. W głębi suszarka po myciu
    Fot. 4. Wnętrze przelotowego pieca elektrycznego
    Fot. 5. Wielkogabarytowa kabina proszkowa
    Fot. 6. Zrobotyzowane malowanie proszkowe
    Fot. 7. Ręczna malarnia proszkowa
    Fot. 8. Po lewej wjazd do myjki. Po prawej piec polimeryzacji
    Fot. 9 Na pierwszym planie malowane detale. W głębi piec i myjka
    Fot. 10. Layout malarni
    Fot. 11. Wybrany przez klienta kolor przenośnika

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...