• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(130)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wyroby Lakiernicze

    Ekonomia lakierowania

    ponad rok temu  11.05.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    FreiLacke – lakierowanie dużych i ciężkich elementów w branży budowy maszyn i urządzeń

    W minionych latach najbardziej dostępną metodą zabezpieczania dużych i ciężkich elementów było malowanie farbami ciekłymi. Obecnie zdecydowana większość producentów maszyn rolniczych i budowlanych wybiera malowanie proszkowe jako system bardziej ekonomiczny, ekologiczny i zapewniający bardzo dobre zabezpieczenie antykorozyjne. 

    W pierwszej połowie zeszłego wieku powstało bardzo wiele znanych firm zajmujących się budową maszyn. Technologia lakierowania farbami proszkowymi nie była wówczas  dostępna. Powlekanie farbami proszkowymi zaistniało dopiero pod koniec lat 60. XX wieku. Obecnie malowanie proszkowe jest bardziej konkurencyjne, tak więc farby proszkowe bardzo często zajmują miejsce farb ciekłych. 
    Trend ostatnich lat pokazał, że coraz więcej firm z branży budowy maszyn rolniczych i budowlanych jako główną metodę powlekania stosuje malowanie proszkowe. Prosty oraz stabilny proces, gwarantujący dobre wyniki antykorozyjne, doprowadził do tego, że udział elementów wielkogabarytowych, które pomalowane są farbami proszkowymi, ciągle wzrasta. 
    Niemniej firmy z tych branż spotykają się z pewnymi problemami, związanymi z zastosowaniem technologii malowania proszkowego. Elementy są coraz większe, blachy coraz grubsze. Firmy produkujące maszyny muszą koniecznie uwzględniać to podczas budowy własnych linii lakierniczych. W przypadku malowania takich detali bardzo ważny jest czas  ich wypalania. W tym celu konieczne jest dobranie odpowiedniej długości pieca w linii automatycznej lub zastosowanie pieców komorowych. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Firma FreiLacke, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, już wiele lat temu dostosowała swoją ofertę produktową do wymagań rynku. Powstało wiele produktów spełniających różnorakie wymagania. Przykłady specjalistycznych farb, ich właściwości i zastosowań przedstawia tabela 1. 


    Powszechnym problemem, z którym borykają się producenci maszyn pracujących w agresywnym środowisku (np. opryskiwacze), jest szybko postępująca korozja i degradacja powłok. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie dwuwarstwowego systemu proszkowego firmy FreiLacke. Dzięki takiemu systemowi osiąga się bardzo wysoką klasę odporności korozyjnej – nawet C5 VH (wg PN-EN ISO 12944-1:2018). 
    Alternatywą dla standardowego malowania dwuwarstwowego jest opracowany i sukcesywnie wdrażany u nowych klientów system „Proszek na Proszek”, czyli dwie warstwy – jedno wygrzanie. Technologia ta oferuje parametry ochrony antykorozyjnej dostępne dotychczas jedynie dla dwóch warstw: podkładowej i nawierzchniowej nakładanych w osobnych, pełnych procesach. Dzięki wyeliminowaniu jednej operacji wypalania i chłodzenia następuje zmniejszenie zużycia energii i czasu produkcji. Poza tym technologia ta wiąże się z redukcją kosztów inwestycji i utrzymania, ponieważ następuje ograniczenie wykorzystania zarówno systemów transportowych, jak i pieca i strefy chłodzenia, a więc mniejsza jest również niezbędna powierzchnia produkcyjna. 

    Technologia „Proszek na Proszek” zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną w porównaniu z jednowarstwowym systemem malowania. Technologia ta jest obecnie wykorzystywana głównie do malowania masywnych maszyn budowlanych i rolniczych. W tych przypadkach wzrost wydajności produkcji i oszczędności energii poprzez wyeliminowanie jednego procesu wypalania i chłodzenia jest największy.
    Rozwiązaniem problemu z niedogrzaniem wielkogabarytowych i grubych detali jest zastosowanie farb proszkowych niskotemperaturowych. Pozwala to dodatkowo na redukcję maks. temperatury wypalania, względnie na odpowiednie skrócenie okresu wypalania. Zmodyfikowane receptury farb proszkowych FreiLacke podwyższają gwarancję stabilności  procesu pod kątem przepalenia farby. Jest to bardzo ważne przy grubych i ciężkich detalach. 
    Zaletą stosowania systemów farb proszkowych jest również niższy koszt pomalowania metra kwadratowego w porównaniu do systemów ciekłych. Biorąc pod uwagę jedynie koszt materiału, możemy zmniejszyć kwoty wydane na farbę nawet o ponad 50%, a dalsza obróbka lub zapakowanie i wysyłka detali jest możliwa natychmiast po zakończeniu procesu produkcyjnego. Długość cyklu produkcyjnego jest zatem znacznie zredukowana w stosunku do malowania farbami ciekłymi.                

    Kamil Koj
    FarCo Sp. z o.o.
    kamil.koj@farco.pl

    GALERIA ZDJĘĆ

    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie
    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie
    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie
    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie
    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie
    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie
    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie
    Systemy proszkowe - ekologicznie i ekonomicznie

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...