Spektakularny innowacyjny produkt TIGER Drylac® 3D Metallics
Metaliczne powłoki proszkowe o efekcie farb ciekłych 3D dla jeszcze bardziej spektakularnych powierzchni są już dostępne na rynku.
Niezależnie od tego, czy chodzi o indywidualne zastosowania architektoniczne, w branży motoryzacyjnej czy sportowej, czy też stylowe elementy wyposażenia wnętrz – efektowne powierzchnie metaliczne są pożądane bardziej niż kiedykolwiek. Podkreślają wartość przedmiotu i nadają mu charakterystyczny wygląd.
Historycznie, powłoki proszkowe z efektami metalicznymi opracowywano w kilku etapach, jednak do dnia dzisiejszego standardowe jednowarstwowe powłoki proszkowe nigdy nie były w stanie konkurować z wyglądem optycznym metalicznych farb ciekłych.
Konsekwentny dalszy rozwój w celu uzyskania optymalnego efektu
Początkowo produkcja powłok proszkowych o metalicznym efekcie była ograniczona do tak zwanego procesu dryblend (mieszanie na sucho). W tym przypadku kolorowa baza i metaliczne pigmenty – na bazie aluminium lub miki – miesza się jednorodnie bez wpływu siły ścinającej i temperatury (patrz ilustracja 1). Rosnące zapotrzebowanie na coraz lepsze efekty szybko ujawniły wady tego prostego procesu produkcyjnego. Nierówny wynik powlekania spowodowany był problemami związanymi z ładowaniem, rozdzielaniem bazy oraz pigmentu metalicznego podczas aplikacji i brakiem stabilności procesu podczas recyklingu farby proszkowej.
Rezultat:
- Lepsza aplikacja
- Efekty są bardziej błyszczące ze względu na zwiększoną ilość pigmentu metalicznego
- Mniejsza wrażliwość na zmienne ustawienia procesu
- Łatwiejsza aplikacja farby z odzysku (oversprayu).
Bondowanie ostatniej generacji reprezentuje najbardziej aktualny stan techniki (patrz ilustracja 2).
Innym procesem, który jednak nie uzyskał akceptacji, jest proces wprowadzania pigmentów metalicznych (efektowych) do powłoki proszkowej w etapie wytłaczania (ekstruzji). Polega ona na topieniu, mieszaniu i rozpraszaniu pigmentów z surową formacją już w wytłaczarce (ekstruderze) i rozdrabnianiu stopionej powłoki proszkowej po jej ochłodzeniu.
Komentarze (0)