• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 2(118)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  30.04.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Spektakularny innowacyjny produkt TIGER Drylac® 3D Metallics 

    Metaliczne powłoki proszkowe o efekcie farb ciekłych 3D dla jeszcze bardziej spektakularnych powierzchni są już dostępne na rynku. 

    Niezależnie od tego, czy chodzi o indywidualne zastosowania architektoniczne, w branży motoryzacyjnej czy sportowej, czy też stylowe elementy wyposażenia wnętrz – efektowne powierzchnie metaliczne są pożądane bardziej niż kiedykolwiek. Podkreślają wartość przedmiotu i nadają mu charakterystyczny wygląd. 
    Historycznie, powłoki proszkowe z efektami metalicznymi opracowywano w kilku etapach, jednak do dnia dzisiejszego standardowe jednowarstwowe powłoki proszkowe nigdy nie były w stanie konkurować z wyglądem optycznym metalicznych farb ciekłych. 

    Konsekwentny dalszy rozwój w celu uzyskania optymalnego efektu

    Początkowo produkcja powłok proszkowych o metalicznym efekcie była ograniczona do tak zwanego procesu dryblend (mieszanie na sucho). W tym przypadku kolorowa baza i metaliczne pigmenty – na bazie aluminium lub miki – miesza się jednorodnie bez wpływu siły ścinającej i temperatury (patrz ilustracja 1). Rosnące zapotrzebowanie na coraz lepsze efekty szybko ujawniły wady tego prostego procesu produkcyjnego. Nierówny wynik powlekania spowodowany był problemami związanymi z ładowaniem, rozdzielaniem bazy oraz pigmentu metalicznego podczas aplikacji i brakiem stabilności procesu podczas recyklingu farby proszkowej. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Badania nie ustały i około 15 lat temu pierwsze powłoki proszkowe z efektem łączenia (bondowane) podbiły rynek. W procesie wiązania pigmenty proszkowe i efektowe są jednorodnie łączone pod wpływem siły ścinania oraz temperatury. W tym procesie pigmenty wiążą się z ziarnami proszku. 

    Rezultat: 

    • Lepsza aplikacja
    • Efekty są bardziej błyszczące ze względu na zwiększoną ilość pigmentu metalicznego
    • Mniejsza wrażliwość na zmienne ustawienia procesu
    • Łatwiejsza aplikacja farby z odzysku (oversprayu).

    Bondowanie ostatniej generacji reprezentuje najbardziej aktualny stan techniki (patrz ilustracja 2).
    Innym procesem, który jednak nie uzyskał akceptacji, jest proces wprowadzania pigmentów metalicznych (efektowych) do powłoki proszkowej w etapie wytłaczania (ekstruzji). Polega ona na topieniu, mieszaniu i rozpraszaniu pigmentów z surową formacją już w wytłaczarce (ekstruderze) i rozdrabnianiu stopionej powłoki proszkowej po jej ochłodzeniu. 

    Zasadniczo proces ten pozwala na najlepszą możliwą integrację pigmentów. Jednakże wytłaczanie i ścieranie pigmentów metalicznych niszczy ich efekt połysku. Właśnie dlatego proces inkorporacji przez wytłaczanie tworzy tylko mało błyszczące metaliczne powłoki, które i tak są łatwe do produkcji przy użyciu metody bondowania.Wszystkie powłoki proszkowe wytwarzane w wymienionych metodach mają jedną wspólną cechę: w zależności od zastosowanego pigmentu metalicznego i jego różnicy (kontrastu) do koloru bazy farby, uzyskany efekt głębi 3D nie może konkurować z efektem uzyskanym za pomocą farb ciekłych. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Ilustracja 1. Mieszana na sucho powłoka proszkowa widziana z SEM w 5-tysięcznym powiększeniu. Pigmenty i ziarna są rozmieszczone luźno obok siebie (nie są złączone).
    Ilustracja 2. Powlekana powłoka proszkowa widziana z SEM w 5-tysięcznym powiększeniu. Pigmenty są „złączone” z ziarnem proszku.
    Ilustracja. 3. Cienie/pasy z powodu niejednorodnego rozkładu pigmentu metalicznego.
    Ilustracja 4. Widoczna różnica: widne – ciemne miejsca spowodowane przesunięciem podczas montażu.
    Ilustracja 5. Obraz mikroskopowy pigmentów po procesie TIGER 3D. Większość pigmentów nadal ma swój pierwotny rozmiar.
    Ilustracja 6. Pigmenty w powłoce proszkowej po wytłaczaniu (ekstruzji). Większość została zniszczona przez siły ścinające.
    Ilustracja 7. Pigment jest osadzony w warstwie bezbarwnej powłoki proszkowej, a więc widocznej na powierzchni.
    Ilustracja 8. Lakier proszkowy TIGER Drylac® 3D Metallics w przekroju poprzecznym.
    Ilustracja 9. Po lewej: bondowany RAL 9007, z prawej: TIGER Drylac® 3D Metallics. Efekt metaliczny jest wyraźniej widoczny.
    Ilustracja 10. Esplanade Art Center w Singapurze. iStock-photo.com: LANCE LEE | AsiaPhoto.com
    Trójwymiarowe powłoki proszkowe

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...