• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Lakiernictwo Proszkowe

    Wydanie nr: 5(121)/2019

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  08.10.2019, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Punkt programowania parametrów malowania.

    Punkt programowania parametrów malowania.

    Prototyp zautomatyzowanej malarskiej linii proszkowej w siedzibie Malow, której jednym z elementów jest robot przemysłowy

    Malow jest liderem wśród producentów mebli metalowych w Polsce i w Europie, sprzedającym w 70 procentach swoje wyroby głównie do krajów Unii Europejskiej, zachodnich, nadbałtyckich, w tym skandynawskich, krajów Europy Wschodniej – Rosji i Ukrainy. Efektem końcowym, do którego w swojej działalności dąży każda firma produkcyjna, jest maksymalizacja zysku. Zależy on w głównej mierze od wydajności pracy poszczególnych jej komórek organizacyjnych. Jedną z nich w wielu przedsiębiorstwach jest malarnia, w której operacje malowania są finalnymi w całym ciągu technologicznym.

    Zgodnie z duchem zmian inspirowanych czwartą rewolucją przemysłową – Industry 4.0, mając na uwadze między innymi konieczność w obecnych uwarunkowaniach wdrażania innowacji we wszystkich fazach produkcji, w firmie Malow postanowiono poczynić stosowne zmiany między innymi na malarni.
    Dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020 Malow utworzył w swojej siedzibie Centrum Badawczo-Rozwojowe. Celem podjętych działań jest stworzenie prototypu zautomatyzowanej malarskiej linii proszkowej wykorzystywanej do badań powłok lakierniczych. Badania będą zaś ukierunkowane dla stworzenia innowacyjnych technologii o optymalnych parametrach pracy, zwiększających wydajność i polepszających jakość wytwarzanych wyrobów. Komponenty do budowy prototypu linii, w wyniku dwustopniowego postępowania przetargowego, dostarczyła firma Wagner. Przy jej udziale prowadzone też będą dalsze prace.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W skład doświadczalnej malarskiej linii proszkowej wchodzą: malarska kabina Super Cube z warstwowego tworzywa, z punktami pracy dla robota i dopylania ręcznego, współpracująca z przenośnikiem o prędkości jazdy 1,4 m/min, robot lakierniczy, dwa monocyklony, filtr końcowy, dwie pompy perystaltyczne ze sterowaniem, centrum proszkowe (kuchnia) z inżektorami i przyłączem stacji Big Bag, manipulatory, 33 automatyczne, elektrostatyczne pistolety, pistolet ręczny, sterowniki i panele, system gaśniczy STS.
    Na jednej z czterech funkcjonujących w firmie malarń proszkowych pracowała do niedawna automatyczna, duża kabina malarska wyposażona, co jest charakterystyczne dla Malow, w 35 pistoletów automatycznych i jeden ręczny do napylania miejsc trudno dostępnych. Operacja dopylania była najbardziej uciążliwą i żmudną spośród wszystkich występujących na malarni. Wymagała od pracującego tam malarza wykonywania, w niezbyt ekologicznych warunkach, ciągle powtarzających się czynności dopylania malowanych elementów w tempie niemal automatycznym – dyktowanym przez ciągle poruszający się przenośnik z podwieszonymi detalami. Zastosowane rozwiązanie w prototypie malarskiej linii proszkowej wprowadza w miejsce malarza – przemysłowego robota firmy Fanuc. Robot lakierniczy: 6-osiowy P250iB/15 z kontrolerem R30iB oraz oprogramowaniem Paint TOOL eliminuje operacje ręczne, zapewniając skoordynowaną szybkość pracy, wymaganą wydajność, powtarzalność, wysoką jakość. Eliminuje monotonność pracy i duży wydatek fizyczny, eliminuje zagrożenie dla zdrowia pracowników. Powoduje oszczędność materiałów, a więc kosztów, minimalizuje odpady. Proces programowania jest niezmiernie prosty i przyjazny. Sterownik współpracując z panelem dotykowym Siemens umożliwia, po przyjęciu punktu zerowego, ustawienie wielkości i prędkości ruchów robota w trzech osiach z uwzględnieniem ewentualnych obrotów oraz wymaganych przyspieszeń i spowolnień. Przy zastosowanej generalnie aplikacji automatycznej miejsca domalowań dla danego detalu są powtarzalne i z tego tytułu stosunkowo łatwe do zlokalizowania i następnie zaprogramowania. Dla przypadków awaryjnych kabina wyposażona jest w punkt dopylania pistoletem ręcznym.
    Dotychczas eksploatowana kabina i jej wyposażenie przeznaczone były do malowania długich serii wielogabarytowych elementów szaf metalowych i jej parametry pracy spełniały wszystkie związane z tym założenia, tak wydajnościowe, jak i jakościowe. W tzw. międzyczasie zmienił się układ zapotrzebowania rynku na produkowane wyroby pod względem ich kolorystyki. Spadło zainteresowanie długimi seriami wyrobów w jednym kolorze, a wzrosło na sztuki, wręcz pojedyncze, prawie każde w innym kolorze i w niemal całym zakresie barw systemu RAL. Fakt ten spowodował wymóg stosowania na malarni rozwiązań maksymalnie skracających czas i częstość zmian kolorów używanych farb.
    Używana wielopistoletowa kabina takich założeń i funkcji nie spełniała. Zmiana kolorów odbywała się tu w sposób ręczny, brak było systemów wspomagających, a operacja taka zajmowała do trzech i więcej godzin. W zaistniałej sytuacji kabina stała się niefunkcjonalna i koncepcja malarni musiała ulec zmianie. Założeniem projektu jest, że wymagania powyższe będzie spełniał doświadczalny egzemplarz zautomatyzowanej malarskiej linii proszkowej. Docelowo przewiduje się, że wszystkie czynności związane z czyszczeniem kabiny i jej wyposażenia oraz zmiany koloru zajmą pół godziny (przy udziale dwóch operatorów). Umożliwia to budowa samej kabiny, jak i obowiązujące procedury. Wykonana z warstwowego tworzywa sztucznego typu sandwicz kabina posiada specjalne szczeliny ssawne, odpowiednio wyprofilowane wnętrze, automatyczne sekwencyjne czyszczenie podłogi, system i tryb automatycznego przedmuchiwania i odmuchiwania węży oraz pistoletów. Wyposażona jest w strumieniową dmuchawę oraz długą lancę używaną do odmuchiwania miejsc trudno dostępnych. System wentylacyjny jest wielkości 40 000 m³/h.
    W wyniku planowanego wdrożenia nowego typu zautomatyzowanej, zrobotyzowanej malarskiej linii proszkowej, jak też zastosowania pewnych posunięć organizacyjno-technicznych w postaci wprowadzenia w tej malarni drugiej, równoległej linii przygotowania powierzchni i malowania elementów płaskich, przewidywany jest wzrost wydajności tego obiektu o 50–60%, zwiększając również jego możliwości asortymentowe.
    Obecnie trwają testy i odbiory prototypu malarskiej linii proszkowej w siedzibie Malow. Niebawem, jak już wspomniano, przy współpracy z firmą Wagner rozpoczną się badania nad udoskonaleniem parametrów procesu technologicznego malowania, tak aby uzyskać przy wzroście wydajności równolegle jak najlepszą jakość produkcji.           

    Wacław Pankiewicz

    GALERIA ZDJĘĆ

    Robot podczas pracy.
    Panel programowania robota.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...