Lakiernia „skrojona na miarę”
O wyjątkowości projektu może świadczyć fakt, że jest to jedna z niewielu lakierni, które w strefie przygotowania powierzchni posiadają urządzenia zarówno do mechanicznej, jak i chemicznej obróbki. Umożliwia to kompleksowe przygotowanie podłoża do malowania.
Do obróbki mechanicznej służy system strumieniowo-ścierny omiatania detali, charakteryzujący się bardzo niską emisją pyłów, wyposażony w wykonane z węglików spiekanych zaawansowane turbiny SupremeBlaster.
Częścią linii jest również tunel do chemicznego przygotowania powierzchni, składający się ze stref natryskowych przygotowania detali przed malowaniem. Ta dodatkowa chemiczna warstwa ochronna, stosowana na detalach przed malowaniem, znacznie wydłuża trwałość paneli nawet podczas ich późniejszego wykorzystania w agresywnych środowiskach. Tak przygotowane detale przejeżdżają automatycznie do pieca suszącego. Dzięki swojej specyficznej konstrukcji może on służyć również do odgazowania elementów ocynkowanych.
Pokryte detale trafiają do pieca wypalającego, w którym następuje polimeryzacja farby proszkowej. Piec wypalający umożliwia polimeryzowanie powłok nawet bardzo długich detali – o długości do 10 m i wysokości 2,5 m. Ponadto linia została dodatkowo wyposażona w kabinę manualną do malowania krótkich serii, bram i innych elementów o niestandardowych gabarytach.
Imponująca wydajność
Optymalne dopasowanie parametrów linii oraz przeszkolenie pracowników pozwoliły osiągnąć imponujące efekty – w ciągu doby lakiernia jest w stanie pomalować panele ogrodzeniowe o łącznej powierzchni ponad 20 000 m2! Po zainstalowaniu nowej linii znacznie wzrosły więc zdolności produkcyjne Siatpolu. Poprawiła się także jakość paneli ogrodzeniowych produkowanych przez firmę, co potwierdziły badania zrealizowane przez Instytut Farb i Lakierów w Gliwicach.
Przykład Siatpolu pokazuje, że zdecydowanie tak!
Eco-Line
www.ecoline.com.pl
Komentarze (0)